Nivyanik (גן קמומיל) – שתילה וטיפול בשטח הפתוח

קמומיל רב שנתי, הנקרא גם לאוקנתמום, הוא מבקר תכוף בגנים. לפרחיו הגדולים, הפשוטים והלבנים עם מרכז צהוב יש קסם מתוק. הצמח הוא יומרני, עמיד למחלות, עמיד. קל מאוד לגידול, הוא גדל, מסתפק במועט: אדמה יבשה או לחה וחשיפה לשמש או לצל חלקי. למד כיצד לגדל פרח חיננית (קמומיל גינה) – על שתילה וטיפול בחוץ ועציצים, ריבוי ושימוש בגינה.

תיאור הצמח

עם הפרחים הלבנים או הצהובים הגדולים שלו עם מרכז צהוב, קמומיל או חיננית בגינה הגדולים הם צמח רב שנתי הכרחי בגינה הטבעית, במיקסבורדים גדולים בסגנון כפרי המוסיפים חן. Nivyanik יביא מגע של רעננות לגינה עם ראשי הפרחים הגדולים או הכפולים שלו, כמו גם נגיעה כפרית בהחלט בערוגות, גנים מודרניים או זרי פרחים.

הצמח משלב אלגנטיות פשוטה עם חוזק ופאר של צמחי בר. זהו גם אחד הפרחים היפים ביותר עבור זרי פרחים.

הסוג Nivyanik (lat. Leucanthemum) כולל 26 (לפי מקורות אחרים 70) מינים חד-שנתיים או רב-שנתיים השייכים למשפחה גדולה של אסטרציאה או אסטרציאה, כולל חרציות, אסטרים, קמומיל. Nivyanik בטבע גדל על מדרונות אלפיניים סלעיים, בסבך, בכרי דשא רטובים ושממות באירופה ובאסיה.

Leucanthemum הוא יווני עבור "פרח לבן".

ברוסיה, הסוג הנפוץ ביותר של Leucanthemum vulgare הוא Leucanthemum Common, מאמר זה מוקדש לתיאורו. אצל האנשים זה נקרא לרוב קמומיל או קמומיל גינה, אבל אלה צמחים שונים מאותה משפחה.

תמונה. חִנָנִית

מה ההבדל בין לאוקנתמום לקמומיל:

 1. הלוקנתם גבוה יותר, יכול להגיע ל-70-100 ס"מ, בעל גבעול אחד. קמומיל הוא צמח נמוך (עד 20 ס"מ) בעל גבעול מסועף.
 2. העלים של הצמחים שונים מאוד, ב-leucanthemum הם שלמים, עם קצה משונן, מוארך, בקמומיל הם מנותחים בסיכות, מזכירים עלי שמיר עבים.
 3. הפרחים של הלוקנתמום גדולים פי 2-3, פרחי הקמומיל מריחים חזק יותר.
 4. Nivyanik משמש למטרות דקורטיביות בגינה, יצירת זרי פרחים. קמומיל הוא צמח מרפא בעל סגולות רפואיות.

Leucanthemum מצוי הוא המין הפופולרי ביותר, זהו צמח עם פרחים בודדים גדולים. הוא מיוצג על ידי זנים רבים עם פרחים פשוטים, חצי כפולים או כפולים. הכלאה נפוצה מאוד היא Leucanthemum x superbum. לעתים רחוקות, Leucanthemum atratum, חרצית שטיח היוצרת כריות של פרחים לבנים, וחרצית ביצות (Leucanthemum paludosum), או חרצית ביצה, הם נדירים.

גודל הצמח

Leucanthemum הוא צמח רב שנתי, לרוב קנה שורש, בעל הרגל צפוף מאוד, לא מאוד מסועף. קצב הגדילה בינוני או מהיר, יוצר וילון בגובה 30-100 ס"מ.

משאיר

מצרור עלים באורך 2-30 ס"מ, שנאספו בשושנת בסיס, יוצאים באביב גבעולים עלים רבים בעלי עלים שלמים.

עלי הלבנה צרים, אזמליים, מרית, לפעמים מנותח עמוק, עם קצה משונן באופן קבוע, מבריק, חלק, כמעט בשרני, מירוק עז לירוק כהה או ירוק-אפור, מסודרים לסירוגין. אורך העלים 10-30 ס"מ, הם מתקצרים לכיוון החלק העליון של הגבעולים.

פרחים

עלווה נמרצת ומבריקה מצמיחת גבעולי פרחים דקים וחזקים העומדים היטב בפני הרוח. הפרחים הבוהקים של הלוקנתמום הם כמו כוכבים קטנים רבים של יופי שטוף שמש.

מתי הקורנפלור פורח? ממאי עד אוקטובר, בהתאם לזן (יש זנים הפורחים באביב, בקיץ ובסתיו), מופיעות תפרחות אפיקיות על הגבעולים בצורת ראשים בודדים בקוטר של 2-12 ס"מ.

סוגים של לאוקנתמום נבדלים על ידי מבנה הפרחים, הצורה והצבע של הלשונות. ראשי הפרחים מורכבים מצווארון בודד או כפול של ליגולים דמויי חוט, רבים פחות או יותר בהתאם לזן, המסודרים סביב ליבה של פרחים צינוריים בצהוב שמש או צהוב לימון.

אם ל-N. vulgaris יש לשונות לבנות דקות ושטוחות, אז כמה זנים מאופיינים בליבה כפולה שנוצרה על ידי פרחים מסתחררים יפים לאין שיעור. לתפרחת באותו זמן יש צורה של פונפון מפותל, המקנה לצמח מראה די אקסטרווגנטי (זן 'שקוט ראפלס'). לחלק מהזנים יש לשונות שוליות ומנוצות, לפעמים מכוונות כלפי מטה, לפעמים מפותלות כלפי מעלה.

הפריחה נדיבה בצורה יוצאת דופן: פרחים מתחדשים ללא הפרעה, מושכים להקות של חרקים מאביקים, לפעמים צמחים פורחים עד החורף אם מסירים פרחים דהויים באופן קבוע.

הפרחים הישרים מעולים לחיתוך, מאחסנים היטב באגרטל ומכינים זרי קיץ יפים, פשוטים וכפריים.

תמונה. פרחים מזנים 'Aglaia', 'Luna', 'Victorian Secret', 'Goldfinch', 'Wirral Supreme'

הפרחים הפשוטים הללו מאפשרים ליצור סצנות מקסימות בכל פינה בגן, בגינות טבעיות כפריות, בכרי דשא פורחים. הם מביאים חיים וקלילות לגבולות, לגינות סלעים רטובות.

בזמן שהצמח משתרש, הוא גדל לאט – זה לוקח כשנתיים להשתרשות טובה, אבל עם הזמן נוצרים שיחים צפופים ופורחים בשפע.

הצמח מגיע לבגרות מלאה בגיל 5 ויכול לחיות שנים. קל מאוד לגידול, רב שנתי עמיד זה מסוגל להסתגל לאקלים רבים ולכן ניתן לראות אותו ברוב הגנים באזורינו.

הוא יפרח בצורה הטובה ביותר בשמש מלאה, באדמה לחה, פורייה ומנוקזת היטב.

איפה לשתול?

Nivyanik הוא צמח רב שנתי קל מאוד לגידול עם עמידות חורף טובה (עד -20 מעלות צלזיוס). לאחר שהתבסס היטב, הוא מסוגל להזיע מחדש באופן ספונטני ואף להפוך לפולשני אם האדמה מתאימה.

הוא סובל צל חלקי באזורים החמים ביותר, אך משגשג בצורה הטובה ביותר בשמש מלאה, מוגן מהרוח. במקום סוער עלולים להישבר גבעולים של זנים גבוהים. הזנים הגדולים צריכים להיות קשורים לתומכים.

הצמח אינו תובעני מאוד על אופי הקרקע. Nivyanik יקבל כמעט כל מצע, אפילו אבן גיר, אבל הוא יתבטא במלואו באדמה עמוקה ופורייה. רצוי שהאדמה תהיה עשירה בחומר אורגני – זה יהפוך את הפריחה לשופעת יותר. באדמה דלה, הצמח מסתגל, אך הפריחה עשויה להיות פחות עזה.

Nivyanik גדל בצורה הטובה ביותר באדמה מנוקזת היטב, עתירת לחות, הנשארת לחה בקיץ, במיוחד בשנים הראשונות לאחר השתילה. עם הזמן, הוא יסבול טוב יותר בצורת זמנית. הצמח מפחד מעודפי מים בשורשים: באדמה כבדה מאוד, שיטפונות חורף קטלניים עבורו.

אוניברסלי, leucanthemum מקשט ערוגות פרחים טבעיות, כרי דשא פורחים, גדל מתחת לעצי פרי, במעמקי הגן, מחייה גבולות, mixborders, שנותן מבנה. כמה זנים ננסיים הם אידיאליים לקישוט חללים קטנים, הגדלים בעציצים.

נְחִיתָה

מתי לשתול קורנפלור תלוי באזור. השתילה מתבצעת:

 • באזורים קרים – באביב, במאי;
 • בחום – בסתיו, בספטמבר-אוקטובר.

השתילה יכולה להתבצע מחוץ לתקופות של כפור או בצורת.

כיצד לשתול לווקנתמום באדמה פתוחה:

 1. בזהירות לטפח את האדמה, להסיר שורשי עשב, אבנים. לפריחה טובה, הצמח יעריך אדמה עשירה למדי: הוסף לאתר כמה דליים של קומפוסט מפורק היטב. שפר את הניקוז בקרקעות כבדות על ידי הוספת מעט חול נהר. ניתן להוסיף קומפוסט וחול ישירות לתוך חורי השתילה.
 2. לחפור בורות. הקפידו על מרחק של 30-50 ס"מ בין הצמחים בהתאם לגודל הזן. בדרך כלל, עבור אפקט יפה בערוגה, דפוס השתילה מחושב בשיעור של 3-5 צמחים לכל 1 למ"ר. אתה יכול לשתול את הפרחים האלה בכמויות גדולות, לבד או מעורבב עם צמחים רב שנתיים אחרים.
 3. במידת הצורך, הוסיפו שכבת חצץ לתחתית החורים, הוסיפו מעט חול נהר וחופן קומפוסט אם לא הבאתם אותם לאתר.
 4. לשתול שתילים, מים. מאלץ עם קליפת אורן כדי לשמור על לחות הקרקע בקיץ.
 5. לאחר שתילת הניביאניק הוא זקוק לטיפול – השקיה קבועה עד השתרשות טובה.

שתילה בעציץ:

 1. מכינים סיר גדול עם חורים בתחתית, תחילה לפרוס שכבת ניקוז טובה. השתמש בתערובת עציצים של 50% אדמת גינה ו-50% אדמה טובה, תכליתית ופורייה.
 2. לשתול צמח, להשקות אותו.
 3. מאלץ ומשקה באופן קבוע, מניעת התייבשות המצע, זהו המפתח לפריחה ארוכה.

טיפוח וטיפול

בשדה הפתוח

Nivyanik בטיפוח וטיפול הוא לא יומרני. התחזוקה שלו מופחתת למינימום, הוא צריך השקיה, לפעמים הלבשה עליונה. לאחר הפריחה, הטיפול בקורנפלור מצטמצם להסרת תפרחות דהויות; בסתיו הוא גזום. כאשר הצמח מבוסס היטב, הוא יגדל בעצמו, עם מעט או ללא טיפול.

בואו לגלות כיצד לטפל בקורנפלור בשדה הפתוח ביתר פירוט.

השקיה, חיפוי

השקה באופן קבוע במהלך האביב והקיץ הראשונים, במיוחד בתקופות יבשות, אך אל תציף: השורשים צריכים להישאר לחים, אך לא רטובים. בעתיד, הצמח יסתדר ללא השקיה, למעט תקופות של בצורת קיץ ממושכת.

יש לבצע חיפוי במאי כדי להבטיח לחות מספקת בקיץ.

דשן

אדמה פורייה למדי תורמת להתפתחות הצמח: באביב, ולאחר מכן במהלך הקיץ, מוסיפים למרגלות הצמחים 1-2 אתים של קומפוסט.

קִצוּץ

הסר פרחים דהויים באופן קבוע כדי ליזום ניצנים חדשים. לעתים קרובות עולה השאלה, אם הקורנפלור דהה, מה לעשות הלאה. אין צורך לחתוך לחלוטין את השיח עד הסתיו, רק תפרחות דהויות נחתכות.

איך לגזום קורנפלור לאחר הפריחה? בסוף הסתיו יש להסיר עלווה מתה ולגזום בחזרה 15 ס"מ מהאדמה ברגע שהיא משחירה.

זנים גדולים, במידת הצורך, קשורים ליתדות, בירית נחוצה במיוחד באזורים סוערים.

הַשׁתָלָה

על מנת שהצמח ייראה טוב יותר, כמו גם לרבייה, הוא זקוק להשתלה. מתי להשתיל קורנפלור? כל 4-5 שנים, באביב או בסתיו, חלקו שיחי קורנפלור אם הצמח נראה גרוע יותר.

הגנה מפני מזיקים, מחלות

הצמח כמעט אינו חולה. באביב מאפריל, הוא מתעורר, העלים הראשונים מופיעים, אתה צריך להגן על יורה צעירים מפני חלזונות, שבלולים עם פיתיונות, מחסומים מכניים, או לטפל בשיחים עם עירוי שרך.

גם צמיגי האוזניים אוהבים את העלווה שלו, מסיטים את תשומת הלב שלהם בכך שהם מציעים להם קופסת קינון: עציצים הפוכים על האדמה ומלאים בקש יעשו את העבודה מצוין.

כנימות יכולות לתקוף את חיננית: רססו במים עם תמיסה של 5% סבון כביסה.

לפעמים הצמח יכול להיות מושפע מכתם עלים. חותכים וזורקים עלים מושפעים. כאמצעי מניעה, ריסוס קבוע עם מרתח של זנב סוס או סרפד מתבצע.

טיפול בסיר

תנו למצע להתייבש בין שתי השקיות. בחורף, השקה כל 10 ימים, ללא עודף. יש לדשן כל 15 יום, ממאי עד ספטמבר, בדשן מיוחד לצמחים פורחים, להוסיף אותם למי ההשקיה.

שִׁעתוּק

Leucanthemum מופץ בקלות על ידי חלוקה באפריל או לאחר הפריחה. תרגול ריבוי בחלוקה על שיחים בוגרים בני 4-5 לפחות. חפרו שיח בעזרת קלשון, חלקו אותו בזהירות לחלקים עם גבעולים ושורשים ושתלו את החלקים הללו בגינה במקום חדש.

כאשר מגדלים קורנפלור מזרעים, הנח אותם במקרר ב-4-5 מעלות צלזיוס למשך 2-3 שבועות לפני הזריעה לקבלת התוצאות הטובות ביותר. זרעים נזרעים ונשמרים בטמפרטורה של 18 מעלות צלזיוס. הם צוללים לתוך עציצים כאשר הצמחים מגיעים ל-3-4 ס"מ. ניתן לזרוע זרעים באדמה פתוחה, הם נובטים כשהאדמה חמה. באדמה הפתוחה, שותלים צמחי קורנפלור צעירים לאחר הכפור האחרון במרחק של 30 ס"מ זה מזה.

יישום בעיצוב נוף

בשל הצללית הגבוהה והדקה והפרחים הפשוטים שלו, הלוקנתמום אידיאלי לגינה כפרית בסגנון ערבה נטורליסטי, לפעמים אפילו מתחרה בעשבי נוי.

זהו צמח אידיאלי ליצירת גינה בהשראת נטורליזם, mixborders בהשראת גינה כפרית, יחד עם צמחים רב שנתיים קלים לגידול ועמידים אחרים. בואו להבין עם מה משולבת הניביאניק בערוגה.

תצלום של פרחי לוקנתמום בעיצוב נוף, בערוגות, גבולות

הוא מתקיים יפה יחד עם פרחי בר:

 • лютиком (Rununculus acris);
 • lichnis;
 • yarrow;
 • אור ירח מחייה.

בקומפוזיציות מודרניות יותר, אתה יכול לשתול עשבי תיבול גרפיים בקרבת מקום:

 • אחו עשב;
 • פניסטום.

בסצנת קיץ שופעת ופורחת, פריחת הקורנפלור מלווה יפה את הרב שנתיים הפורחות בקיץ:

 • קוסמטיקה;
 • פרשת מים;
 • אסטרס;
 • תורמוסים;
 • Volzhanka;
 • פעמונים;
 • coreopsis;
 • אכינצאה;
 • לוֹעַ הָאֲרִי.

צמחים רב שנתיים עם הרגל קל – גאורה או ג'יפסופילה, המוסיפים קלילות להרכב, ייראו גם הם בהרמוניה עם לוקנתמום.

בערוגת פרחים מרשימה, מערבבים חינניות גן עם רקע של גבעולים גדולים של אקנתוס וארינגיום.

השילוב של הגוונים הלבנים והכסופים-אפור מעניק לערוגת הקיץ רכות מיוחדת: לוקטמות גדולות, פנסים, צ'יסטונים משתלבים יפה בבלגן משמח.

מלאי שירה, פרחים זוהרים לבנים כשלג של לאוקנתמום הם הכרחיים בגנים רומנטיים המוקפים באדמוניות ובורדים.

זנים של לאוקנתמום, הפורחים בסתיו, הולכים טוב עם צמחים רב שנתיים מאוחרים גבוהים – חמניות, אסטרים גבוהים. הם גם בני לוויה נהדרים עבור ורדים פורחים מאוחרים, איתם הם יוצרים סצנות שופעות של סוף הקיץ, או לשיחי סתיו:

 • גזע;
 • סומך;
 • ברבריס;
 • פרי יפה;
 • לָנֶצַח

סוגים וזנים עיקריים

הסוג Leucanthemum כולל, לפי מקורות שונים, 26-70 מינים חד-שנתיים או רב-שנתיים. בגנים נפוצים יותר Leucanthemum vulgare והכלאות שונות – Leucanthemum x superbum, Leucanthemum maximum x superbum עם פרחי קיץ או סתיו, פשוט, חצי כפול או כפול. להלן הסוגים והזנים העיקריים של קורנפלור עם שמות, תמונות ותיאורים.

נ. וולגריס

Leucanthemum רגיל או popovnik (שם עממי) (lat. Leucanthemum vulgare) מגיע לגובה של 15-60 ס"מ, תלוי בזן. הפרחים גדולים. תקופת פריחה: מאי-יולי. המין קל מאוד לגידול, אידיאלי בערוגות פרחים, בזרי פרחים.

נ' הגדול ביותר

ה-leucanthemum הגדול ביותר (lat. Leucanthemum מקסימום) הוא די גבוה (60-80 ס"מ). מין זה פורח במחצית השנייה של הקיץ, תפרחות בקוטר של 10-13 ס"מ, ישנם זנים פשוטים וטריים. אפשרות win-win שתעניק ערוגה וזר של טבעיות.

דייזי מטורפת

לצמח רב שנתי עם לאוקנתם פורח ארוך "Crazy Daisy" יש הרבה פרחים כפולים של צבע לבן עם ליבה צהובה. אידיאלי לסידור זרי פרחים, עלי כותרת דקים ורכים מעניקים להם מראה מעורער. ניתן לשתול את הצמח בשמש ובצל חלקי. סוג אדמה: כל. איכות אדמה: עשירה, מנוקזת היטב, רעננה, קלה.

אלסקה

לזן "אלסקה" יש תפרחות עם לשונות לבנות ודיסק צהוב. הצמח חסר ריח, במצב בוגר הזן מגיע ל-90 ס"מ, רוחב השיח הוא 60 ס"מ. תקופת הפריחה היא יוני, יולי. פרחים עם מרכז צהוב הם אידיאליים לחיתוך.

תמונה. ניביאניק "אלסקה"

פיונה גוגהיל

יותר כמו חרצית Fiona goghill (Fiona Coghill) עם פרחים לבנים כפולים. צמח חסר ריח, גובה בבגרות – 65 ס"מ, רוחב – 70 ס"מ. פורח מאוגוסט עד אוקטובר, צבע העלווה ירוק. רב שנתי זקוף, מעט מסועף. העלים הבסיסיים פטוטרים, מלבנים-אזמלים, משוננים, עבים, עלי גזע כמעט יושבים. ראשי פרחים בודדים גדולים בקוטר 5-7 ס"מ.

תמונה. פיונה גוגהיל

מאיקוניגין

Leucanthemum vulgare Maikonigin (lat. Leucanthemum vulgare Maikonigin) פורח ממאי עד יוני. גובה בבגרות – 75-80 ס"מ. הזן מוקדם, פורח בשפע. הוא כפרי לחלוטין ופורח בשפע, מקשט חללים פראיים, ערוגות פרחים.

בקי

Leucanthemum superbum בקי (lat. Leucanthemum superbum Becky) Leucanthemum superbum היברידית פורח כל הקיץ – מיוני עד אוגוסט. גובה – 80 ס"מ. זן גדול, נמרץ, לא יומרני, עמיד עם פרחים לבנים גדולים.

אגליה

זן "אגלאיה" (Aglaia) – מגיע ל-65 ס"מ, תקופת הפריחה: יולי-ספטמבר. זן קומפקטי עם ראשי פרחים כפולים וגליים יפים, מוערך עבור פאר, פריחה יוצאת דופן, יציבות.

נסיכת כסף

לזן Leucanthemum Silver Princess (Leucanthemum Silver Princess) תקופת פריחה מיולי עד ספטמבר. רב שנתי עמיד לכפור יוצר זר יפהפה של גבעולים ועלים כהים בגובה 30 ס"מ ורוחב. זן גמדים נמרץ, אידיאלי לגבולות, עציצים כפריים.

בננה קרים

מגוון "קרם בננה" (קרם בננה) פורח מיולי עד ספטמבר. גובה – 50 ס"מ. בננה קרם – היברידית הגן המקורית, גדלה לאחרונה ובעלת פריחה יוצאת דופן. פרחיו הגדולים, הכפולים למחצה, מקבלים תחילה צבע צהוב לימון יוצא דופן, ונהיים קרמיים כשהם מתבגרים.

כריסטינה הגמן

Leucanthemum superbum Christine Hagemann (lat. Leucanthemum superbum Christine Hagemann) פורח מאוגוסט עד ספטמבר. הצמח גבוה (80 ס"מ). הפרחים יפים מאוד, תפרחות לבנות כפולות וגדולות, מסודרות בצורה מוזרה ב"נדבך כפול", המורכבת מלשונות מרכזיות קצרות, היוצרות ליבה כפולה סביב דיסק מרכזי צהוב בוהק. רב שנתי מוצק זה יוצר זר צפוף של גבעולים ועלים כהים, פורח בשפע במשך יותר מחודש.

הצמח קל לגידול, מתאים לשמש או צל חלקי, יביא מגע כפרי אלגנטי לערוגות פרחים, זרי פרחים.

חוֹחִית

זן "חוחית" (Leucanthemum superbum Goldfinch) פורח מיוני עד יולי, פורח שוב בספטמבר. גובה ממוצע – 60 ס"מ. זהו זן חדש, הפרח גדול, חצי כפול, צהוב מהודר למדי. זה לא דורש טיפול מיוחד.

Reel Glory

'תהילה אמיתית' (Leucanthemum superbum Real Glory) פורח מיוני עד ספטמבר. גובה – 70 ס"מ. זן חדש מקורי ביותר בסגנון פאי מרנג לימון, שיאיר ערוגות וזרי פרחים.

שפקוט גוסאמר

זן "שאפקוט גוסאמר" (Leucanthemum Shapcott Gossamer) גובה בינוני – 60 ס"מ. תקופת פריחה: יולי-אוקטובר. זן חדש עם ראשי פרחים מעט מפותלים. עמיד במיוחד.

תפוחי אדמה Kolobok – תיאור מגוון, תמונות, ביקורות

גידול מיקרו ירוקים בבית