תפוחי אדמה מאיאק – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

לא קשה להשיג תשואה גבוהה של תפוחי אדמה בקוטג' קיץ אם מתקיימים מספר תנאים. קרקעות לא צריכות להיות כבדות וחשוב לבחור זן טוב. יחסית לאחרונה, מגדלים רוסים גידלו תפוחי אדמה מאיאק בינוניים-מוקדמים – תיאור המגוון, התמונות והביקורות של גננים מאפשרים לנו להמליץ ​​עליו לגידול בחלקות אישיות.

תיאור כללי של המגוון

מאיאק הוא זן תפוחי אדמה שולחני בעל תשואה גבוהה, בינוני-מוקדם מבחינת הבשלת הפקעת. גיבוי על ידי מדענים-מגדלים רוסים של מכון המחקר אוראל לחקלאות: Koksharov V.P., Klyukina E.M., Shanina E.P. בשנת 2013, הוא נרשם בפנקס המדינה ואושר לגידול באזור וולגה-ויאטקה. המגדלור פופולרי למדי בקרב חובבי גידול תפוחי אדמה ממספר סיבות:

 1. למגוון יש פרודוקטיביות טובה;
 2. מאופיין בטעם מעולה;
 3. לפקעות יש צבע ורוד-אדום עשיר מקורי.

איך נראה שיח

שיחי מגדלור זקופים למחצה, בהתאם לכמות הלחות ופוריות הקרקע באתר, הם בינוניים או גבוהים. העלים בדרך כלל ירוקים, על רקע חקלאי טוב הם יכולים להיות ירוקים כהים, בינוניים בגודלם, לקצוות יש דרגת גליות ממוצעת. הקורולה של הפרח גדולה, צבע אנתוציאנין בעל עוצמה בינונית.

למערכת השורשים פעילות כימית גבוהה, סופגת היטב מינרלים מהאדמה, אם כי היא ממוצעת בנפחה, כמו רוב נציגי התרבות.

מאפיינים של פקעות

פקעות מגדלור מאופיינות בצורה חיובית מאוד:

 • צבע – ורוד-אדום;
 • צורה – נכונה, אליפסה;
 • כמה עיניים ממוקמות היטב, מה שמפחית את ההפסדים במהלך הניקוי, מקל מאוד על הליך זה;
 • בשר בצבע צהוב בהיר יפה;
 • כמות העמילן – 14.6-17.3%;
 • בממוצע, משקלה של פקעת סחירה הוא 97-153 גרם;
 • סחירות 88-91%;
 • הערכת טעימה של איכויות הטעם היא גבוהה.

יש יחסית הרבה תפוחי אדמה בשיח, כך שכל הפקעות מספיק גדולות, צריך רקע חקלאי טוב.

תשואה, אחסון

כדי ליצור יבול סחיר, זן תפוחי האדמה הבינוני-מוקדם Mayak צריך 70-80 ימים מרגע השתילה. מדד היבול המסחרי של הזן משתנה בטווח רחב – 117-393 סנטנר/הא (117-393 ק"ג למאה מ"ר), השווה לתקן מבחינת הערך הראשון וגבוה מהתקן (עבור זן Nevsky) ב-150 סנטנר/הא (150 ק"ג למאה מטרים רבועים) במקום השני. היבול המקסימלי נרשמה בפרם במטעים תעשייתיים ברמה של 401 סנט לדונם, הגבוה ב-167 סנט לדונם מהתקן.

למגדלור פוטנציאל פרודוקטיבי גבוה – הוא מגדיר הרבה פקעות, אולם על מנת שמספרן יאפשר יבול גבוה, השיחים זקוקים לתנאי גידול טובים.

לתשואה מקסימלית אתה צריך:

 • קרקעות מתאימות (לא כבדות, עם אווריריות גבוהה, אדמה חולית או אדמה חולית אופטימלית, אדמה שחורה עם מבנה טוב). קרקעות כבדות, חרסיות, דחוסות מדי אינן מתאימות.
 • כמות מספקת של מים (גשם או השקיה).
 • תכולה גבוהה של חומרים מזינים באדמה.

היבול של זן Mayak מאוחסן בצורה מושלמת, איכות השמירה של פקעות היא 96%.

עמידות למחלות ומזיקים

המגדלור נבדל בעמידות טובה למחלות ומזיקים העיקריים של היבול:

 • סרטן תפוחי אדמה;
 • מסוגל להתנגד בהצלחה לנמטודת תפוחי האדמה המוזהבת;
 • בעל סבילות ממוצעת למכת מאוחרת;
 • הזן מתנגד היטב לניוון של חומר השתילה – הוא עמיד בפני וירוסים הגורמים לפסיפס מקומט ומפוספס.

כל עמידות לתפוחי אדמה היא יחסית. עבור היעילות המקסימלית שלה, יש צורך להתבונן במחזור יבולים וטכנולוגיה חקלאית של תרבות.

יתרונות וחסרונות

זן תפוחי אדמה Mayak הוא זן מודרני, פרודוקטיבי ביותר, המאופיין בהיענות טובה לרקע חקלאי גבוה. באופן כללי, יש לו הרבה יותר יתרונות מחסרונות, לא קשה להשיג יבול טוב.

יתרונות המגוון:

 • תקופת ההבשלה המוקדמת של היבול מאפשרת להשיג תפוחי אדמה כשהמחיר עבורו עדיין גבוה למדי.
 • תשואה גבוהה של זן Mayak (בכפוף לקיומם של תנאים בסיסיים – קרקעות מתאימות, זמינות מים, דשנים).
 • טעימות גבוהה של פקעות.
 • הצגה מעולה של פקעות (צורה אליפסה רגילה, עיניים קטנות, קליפה אדומה יפה).
 • עמידות לסרטן תפוחי אדמה, נמטודות, זיהומים ויראליים.

פגמים:

 • עמידות בינונית למכת מאוחרת.
 • כדי להשיג פקעות גדולות, אתה צריך רקע חקלאי טוב (זה לא חיסרון, אלא התכונות של טיפול בזנים מודרניים רבים המיועדים לתרבות טיפוח אינטנסיבית).

טכנולוגיה חקלאית

תפוח אדמה הוא גידול שיש לו דרישות גבוהות למדי לתנאי הקרקע, וזאת בשל הביולוגיה שלו. שורשי תפוחי אדמה נושמים בצורה אינטנסיבית (סופגים חמצן), הרבה יותר אינטנסיבי מגידולים אחרים, נוצרות פקעות באדמה.

התרבית מתאימה לקרקעות קלות (פורה באופן אידיאלי, עם מבנה טוב). לא מתאים – קרקעות חרסית כבדות (היבול ואיכותה מופחתים משמעותית).

הכנת האתר

מבין החומרים המזינים, תפוחי אדמה תובעניים במיוחד לאשלגן וחנקן. יש להכין את האדמה לשתילת תפוחי אדמה מאיאק בסתיו – האתר נחפר בקפידה ובאדמה נטועים דשנים אורגניים לבחירתכם:

 • זבל (250-300 ק"ג לכל אריגה אחת);
 • או קומפוסט (400 ק"ג לכל אריגה אחת).

אם אין דשנים אורגניים, מוסיפים לחפירה 0.5 ק"ג ל-1 דונם של זרחן ואותה כמות אשלגן. אתה יכול להשתמש בכל דשני פוספט. מדשני אשלג, העדפה ניתנת לאשלגן גופרתי. לא רצוי להשתמש באשלגן כלורי – תפוחי אדמה לא אוהבים כלור.

דשנים מינרליים חנקן מיושמים באביב לפני השתילה.

הכנת פקעת

רצוי לירוק את תפוחי האדמה הזרעים עוד לפני האחסון. לשם כך, הוא נשמר באור עד להופעת צבע ירוק. רעל קורנדביף, שנוצר בהשפעת האור, תורם לשימור טוב יותר של חומר השתילה, תפוחי אדמה גם הופכים רעילים למזיקים. כ-30 יום לפני השתילה, הפקעות נובטות. לשם כך, לאחר המיון, הם מונחים באופן שווה בקופסאות, ממוקמות בחדר בהיר עם טמפרטורה של 16-18 מעלות צלזיוס. פקעות צריכות ליצור נבטים חזקים באורך של עד 2 ס"מ.

אתה לא יכול לשים פקעות מונבטות מראש בחושך! זה יקלקל את הנבטים ואת איכות חומר השתילה.

לעתים קרובות, לחיטוי, תושבי הקיץ משרים תפוחי אדמה זרע במשך 30-40 דקות בתמיסה של פרמנגנט אשלגן ורוד.

נְחִיתָה

באביב, מיד לפני השתילה, אם לא יושמו זבל או קומפוסט בסתיו, מורחים דשנים מינרליים חנקן בשיעור של 1 ק"ג חנקן למאה מטרים רבועים. האדמה משוחררת, האתר מפולס. באתר המוכן חותכים תלמים או יוצרים חורים.

עומק שתילה:

 • על קרקעות בינוניות-כבדות וכבדות: 6-8 ס"מ;
 • על הריאות: 10 ס"מ.

דפוס שתילה 65-75 × 25-30 ס"מ, תלוי בתנאי הגידול של הזן. עם אספקה ​​טובה של מים ותזונה מינרלית, יש לספק לשיחים שטח גדול של תזונה, מכיוון שהצמרות יגדלו חזקות יותר.

טיפוח וטיפול

לאחר שתילת תפוחי אדמה Mayak לפקח על מזג האוויר. אם צפוי כפור מאוחר באביב, רצוי להכין חומר כיסוי להגנה על צמחים צעירים.

טיפול בתפוחי אדמה במגדלור:

 • במהלך תקופת הצמיחה, עם חוסר משקעים, השקיה מתבצעת.
 • הקפידו להרוס את הקרום, לשחרר את האדמה – תפוחי אדמה מגיבים היטב לכמות גדולה של אוויר במצע.
 • במהלך העונה נעשים בדרך כלל 2-3 הגבעות – הקליטה מעלה את היבול ואיכות הפקעות.
 • הקפד לשלוט על המראה של מזיקים ומחלות, לבצע טיפולים עם תרופות עממיות או חומרי הדברה.

קְצִיר

כ-70-80 ימים לאחר שתילת המגדלור, הגיע הזמן להתחיל לחפור את היבול. התאריכים אינם מדויקים, הם תלויים בתנאי מזג האוויר, בעיקר במספר הימים החמים בתקופת הגידול של תפוחי האדמה. ההשקיה מופסקת למשך שבועיים – עודף מים לפני הקטיף מפחית את האיכות ומחמיר משמעותית את איכות השמירה של הפקעות.

מזג אוויר יבש עדיף לקציר. תפוחי אדמה לאחר החפירה נשארים 2-3 שעות במיטות לייבוש, ואז הם מועברים למשך שבועיים מתחת לסככות או בחדרים עם אוורור טוב. לאחר תקופה זו, הפקעות ממוינות ומועברות למתקני אחסון. המאפיין של מגוון Mayak, כמו גם ביקורות של גננים, מדברים על יכולתו לחיי מדף ארוכים.

ביקורות

הייתי מאוד מרוצה מהמגדלור. הם לקחו זן לשתילה בפעם הראשונה לבדיקה. השיחים חזקים למדי, הם לא כאבו. היבול היה טוב, בחלק מהקנים 20 פקעות. תפוח האדמה יפה מאוד – הקליפה ורוד כהה מבריק, הצורה נכונה, אפילו, העיניים קטנות. הטעם נהדר! אני ממליץ בהחלט לנסות לשתול זן בארץ.

ולנטינה, יקטרינבורג

אנו שותלים את זן Mayak זו השנה השלישית. תשואה הגונה מאוד. בטיפול, המגוון הוא יומרני, לא נהיה חולה. לפני החפירה בסתיו, עלינו להביא זבל, יש לזה השפעה טובה על הקרקע ועל היבול. לפעמים אנחנו עושים כמה השקיות אם אין גשם. הצגת הפקעות מצוינת – ה"אליפסות" הנכונות עם עור חלק אדום עשיר, הבשר צהבהב יפה. תפוחי אדמה מגוונים בבישול – גם פירה טעים וגם מצוין במחבת.

ניקולאי, ניז'ני נובגורוד

בדאצ'ה אנו שותלים כמה סוגים של תפוחי אדמה מדי שנה, ומדי פעם מנסים חדשים. המגדלור נקנה ביריד, אנחנו מגדלים אותו כבר שנתיים, עד עכשיו אנחנו אוהבים את המגוון. התשואה גבוהה, לא קפריזית, יש הרבה פקעות בקן, יפה מאוד, צבע אדום יוצא דופן. הטעם מצוין, נשמר היטב.

אלכסנדר, פרם

באטון בצל – גדל מזרעים באדמה פתוחה

תפוחי אדמה Kolobok – תיאור מגוון, תמונות, ביקורות