שתילה, גידול וטיפול בפרי הדר מקורי

קפיר ליים הוא עץ שמייצר פירות קטנים, ירוקים, עגולים וגבשושיים בדומה ללימון. זהו פרי נפוץ מאוד ברוניון ובתאילנד. להדר האקזוטי הזה יש תווים המזכירים וורבנה לימון. הנה כל הטיפים שלנו לגידול קפיר ליים.

היכן לשתול קפיר ליים?

במקור מאסיה, כפיר ליים הוא א צמח טרופי שצריך תנאים מיוחדים כדי להתפתח. קפיר ליים יגדל באזורים המכונים "עץ התפוז", הממוקמים בעיקר על חוף הים התיכון וקורסיקה.

ואכן, קפיר ליים צריך הרבה חוֹם וחלל טוב שִׁמשִׁי לפתח. הקרקע חייבת להיות טובה עשירפורה מאוד, לח וטוב סחוט. אדמה חומצה לנייטרלית תהיה בסדר.

כפיר ליים
קרדיטים: Nuttaya99 / iStock

מתי ואיך לגדל כפיר ליים?

קפיר ליים ניתן לגדל גם בעציצים וגם באדמה. כמו רוב הצמחים הטרופיים, קפיר ליים אינו עמיד. לכן יש להמתין עד האביב, כאשר כדור הארץ התחמם, כדי לשתול את העץ. לאזורים עם חורף מתון, אך לא בדרום, מומלצת שתילת מיכל.

לשתילה, אתה רק צריך לחפור בור בעומק 20 ס"מ וברוחב 20 ס"מ. הביאו אדמת עציצים או קוֹמפּוֹסט מפורק היטב כדי להאכיל את האדמה. כדי להבהיר את האדמה, אל תהססו להוסיף חול או אפר עץ.

מוציאים את הכפיר ליים מהסיר שלו, משחררים בעדינות את השורשים. מניחים את העץ במרכז החור. מלאו וסחוט את האדמה לרגליכם. צור אגן השקיה מסביב לגזע. לסיים עם השקיה נדיבה.

הראיון

כמה מחוות תחזוקה נחוצות לקפיר ליים פורה ובריא. רִוּוּי חייב להיות קבוע, במיוחד באביב ובקיץ כדי לשמור על לחות האדמה. ודא שהאדמה מנוקזת היטב כדי למנוע לחות עודפת. הפחיתו מאוד את ההשקיה במהלך הסתיו והחורף, מכיוון שהעץ הולך רדום.

לְהוֹסִיף מפרשי חורף כשהטמפרטורות נמוכות והניח שכבה טובה של מאלץ' שתחדש כל שנה.

לקפיר ליים בעציץ, ה ריפוט מתקיים בערך כל 5 שנים.

אין צורך לגזום אותו, אך ניתן להסיר את העצים המתים במהלך הסתיו.

קְצִיר

לפני מתן פרי, פרחי הכפיר ליים. קצירת הפירות מתרחשת בדרך כלל בשעה אמצע הסתיו. הכפיר ליים מוכנים לקטיף כשהם הופכים לירוק כהה. צבע זה מבטיח ניחוחות עוצמתיים ועשירים. אפשר גם לקטוף את העלים באביב מאחר ובמגע הקל ביותר הם מוציאים ניחוח רענן ולימוני טעים.

ניתן לאחסן את הקפיר ליים ועליו בתא הירקות של המקרר למשך 15 יום. אפשר גם להקפיא אותם למספר חודשים.

כבול: מה זה ולמה הוא משמש?

10 עצים שגדלים במהירות לשתילה בגינה