שביל פסיפס עשה זאת בעצמך מאבן טבעית

גרסה מרהיבה ומקורית מאוד של עיצוב הגן היא שביל עשוי חלוקי נחל. פסיפס יהפוך מדרכה רגילה לפרט נוף ייחודי שלא ישאיר אף אחד אדיש.

קצת היסטוריה

ההיסטוריה של פסיפסים או עיטורים העשויים מאבנים קטנות, זכוכית או קרמיקה מתחילה אלפי שנים – טכניקת ההנחת ידועה עוד מימי קדם. הפסיפסים הראשונים נוצרו מחלוקי נחל שנמצאו על גדות נהר או ים. הטכניקה נקראה "אופוס ברבריקום". פסיפסים שנוצרו בדרך זו אופיינו במונוכרומטיות.

תמונה. פסיפס עתיק בטכניקת אופוס ברבריקום

בתחילה, הערך המעשי של טכניקת עיצוב זו הוערך קודם כל – שבבי קרמיקה וחלוקי אבן נחשבו כחומרי גלם זולים ליצירת רצפות. עם הזמן, דוגמאות צבעוניות הגיעו לרמה אמנותית גבוהה, החלו להופיע בגנים: על הקירות, אלמנטים של אדריכלות גינה קטנה, פרטים.

באילו אבנים ניתן להשתמש?

חומר המשמש לרוב אוהבי פסיפסי גן הוא חלוקי נחל. אבל ניתן ליצור ציורים מרשימים גם מאבנים אחרות:

 • שברי גרניט
 • אֶבֶן גִיר
 • אבן חול,
 • בַּזֶלֶת,
 • טרוורטין,
 • קְוָרץ.

קל להתנסות בסידור שלהם בפסיפס, יצירת דפוסים מורכבים.

איך לסדר שביל – פסיפס של חלוקי נחל

 1. שלב 1: אנו אוספים מספר רב של אבנים. עדיף לבחור אבנים מסובכות באותו גודל ובאותו צורה קבועה.
 2. שלב 2: הבסיס ליצירת פסיפס יכול להיות ריבוע המונח מאבני ריצוף, שנלקח מציפוי מסורתי. חשוב שלחלל יהיו גבולות של אבנים גדולות, טובות מאלה טבעיות. החלל מכוסה בחול מעט לח, שיהווה בסיס מצוין להנחת אבן. לאחר מכן, על המצע המוכן, אנו מניחים את התבנית לפי שיקול דעתנו ודמיוננו, מכים את האבנים בפטיש גומי.
 3. שלב 3: בעזרת פלס, ודא שמשטח הפסיפס יהיה מיושר עם פני הריצוף, כשהמרכז מעט גבוה יותר כך שמי גשמים יכולים לזרום בקלות לצדדים.
 4. שלב 4: פרוס את החלקים הבאים של הפסיפס, חזור על השלבים הקודמים. אתה יכול לשים אבן אחת גדולה באמצע – זה יהיה קישוט נפלא.
 5. שלב 5: כאשר החול יבש ניתן לבצע התאמות קטנות בפסיפס לפני שהחול מתייבש לחלוטין. בעזרת פטיש גומי יש ליישר את המשטח הדקורטיבי.
 6. שלב 6: חול עודף מועף או נסחף מפני השטח של הפסיפס. לאחר מכן שוטפים קלות את האבנים, רצוי באמצעות ריסוס דק.
 7. שלב 7: כשעתיים לאחר השלב הקודם ממלאים את הרווחים בין האבנים בחול רטוב ויוצרים מעין דייס. אז הפסיפס מקבל מראה מוגמר.
 8. שלב 8: מפזרים את השביל קלות במים. הריסוס מתבצע מדי יום למשך 5 ימים לפחות על מנת שניתן יהיה להניח היטב את הפסיפס בחול. אי אפשר ללכת בשביל שבוע.

להלן כמה רעיונות שתוכל להשתמש בהם כדי ליצור שביל חלוקי פסיפס משלך.

עציצים מלט עשה זאת בעצמך, תמונה