עץ משמש: שתילה, גידול, טיפול וקציר

עץ המשמש הוא עץ פרי קל למדי לגידול. הוא חושף פריחה מרהיבה במהלך האביב ופירות מתוקים טעימים במהלך הקיץ. כדי לקבל משמשים יפים וטובים, יש צורך בכמה מחוות, אבל מזג האוויר משחק תפקיד גדול בבציר. הנה כל הטיפים שלנו לגידול עץ המשמש שלך בצורה הטובה ביותר.

היכן ומתי לגדל את עץ המשמש?

עץ המשמש מעדיף אזורים ים תיכוניים, אבל כמה זנים די עמידים בפני קור! העץ יפרח ללא כל בעיה, זה דווקא קציר המשמשים שייפגע במקרה של כפור.

השתילה מתבצעת לרוב בתחילת החורף (או בסוף הסתיו), אך אפשר לעשות זאת באביב תוך הקפדה על השקיה. בחרו מקום שטוף שמש ואם אפשר מוגן מהרוח, מול קיר למשל. באופן אידיאלי, העץ יפנה דרומה.

החשוב ביותר הוא ניקוז הקרקע. ואכן, עץ המשמש רגיש מאוד ללחות. לכן הוא דורש אדמה קלה, חולית ומנוקזת היטב. זה יכול להיות ניטרלי או גירני, זה לא משנה.

עץ משמש
קרדיטים: Professor25 / iStock

איך לשתול עץ משמש?

עץ המשמש עמיד ועמיד בטמפרטורות שליליות עד -25 מעלות צלזיוס. עם זאת, הפרחים מפחדים מכפור. זו הסיבה שיש להעדיף מטעים באזורים עם אקלים מתון.

לגבי השתילה, עץ המשמש נטוע כמו כל עץ פרי. עם זאת, כל עץ חייב להיות מרווח היטב לפחות 1.50 מ' זה מזה. כמו כן, אל תשכחו להעשיר את האדמה בקומפוסט. לאחר שהעץ הונח בתוך החור, בדוק כיהצווארון נמצא בגובה הקרקע.

רוב עצי המשמש פוריים מעצמם, כך שלא תצטרכו לערבב שני צמחים.

הראיון

לאחר שהתבסס היטב, עץ המשמש דורש מעט תחזוקה. זאת ועוד, הוא אינו זקוק לגיזום, אך ניתן לבצע גיזום תחזוקה להמרצת הפרי.

הוסף קומפוסט לבסיס העץ בסתיו כדי לחדש חומרים מזינים. חופן דשן באביב גם עוזר לעורר את העץ.

רגיש ללחות, עץ המשמש יכול להיות טרף לפטריות וחיידקים אחרים. כדי להימנע מכך, ניתן לרסס תערובת בורדו מיד לאחר הפריחה. זה ימנע מוניליוזיס והירקבות של המשמשים.

קְצִיר

הפרחים הלבנים והורודים החיוורים של עץ המשמש מופיעים בין פברואר לאפריל בהתאם למיקום הגיאוגרפי. לפריחה מוקדמת זו יש לא רק יתרונות, משום שהיא חשופה לגחמות מזג האוויר ובפרט לכפור מאוחר. אלה הורסים את הפרחים ולכן את הפירות שעלולים להיווצר. גשמים עזים משפיעים על האבקה.

הקציר מתרחש בדרך כלל בקיץ מיוני עד אוגוסט. זה בדרך כלל אקראי מכיוון שעץ יכול לתת בין 0 ל-200 ק"ג משמשים. ישנם גורמים רבים שיכולים להשפיע עליו, אך הפריה ואקלים הם החשובים ביותר.

5 טיפים לגידול מימוזה בעציצים

8 טיפים לטיפול בצמח הבית שלך