מטאור תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

לא קשה להשיג יבול של תפוחי אדמה מוקדמים בקוטג' קיץ – מספיק לחות הצטברה באדמה לצמיחה ראשונית, טמפרטורות אופטימליות תורמות להתפתחות פקעות. עם זאת, ההצלחה של גידול יבול זה תלויה במידה רבה בבחירת הזן. לתפוחי אדמה מטאור יש איכויות מצוינות, תיאור של המגוון, תמונות וסקירות של תושבי הקיץ על זה מוצגים במאמר. לכיתה יש פרודוקטיביות גבוהה, איכויות מסחריות וטעם טוב.

מאפייני מגוון

מטאור הוא מגוון של מבחר ביתי מתקופת הבשלה מוקדמת מאוד, שגדלו על ידי מדענים-מגדלים של המוסד הפדרלי התקציבי התקציבי "FICK על שם A.G. לורה". בשנת 2013, לאחר שעבר את כל בדיקות המגוון הנדרשות, הוא נכלל במרשם המדינה של הפדרציה הרוסית. הפוטנציאל של מטאור שנשתל על ידי מגדלים מתגלה בצורה הטובה ביותר באזורים:

 • מֶרכָּזִי;
 • וולגה-ויאטקה;
 • כדור הארץ השחור המרכזי;
 • מערב סיביר.

איך נראה שיח

לשיחי מטאור יש את המאפיינים הבאים:

 • גבוה, זקוף למחצה, צמרות גדלות במהירות;
 • הגבעולים ומנגנון העלים הם עלים ירוקים כהים בגודל בינוני;
 • הפרחים של הזן הם בדרך כלל לבנים, מדי פעם (בסוגים מסוימים של אדמה) ניתן לראות צבע אנתוציאנין חלש מאוד של הקורולה.

הצמח מגיב היטב לרקע אגרו גבוה, מאיץ את התפתחות השיחים, מגביר את הפרודוקטיביות.

מאפיינים של פקעות

הזן יוצר פקעות בעלות המאפיינים הבאים:

 • בצורה – סגלגל מעוגל, מיושר;
 • הקליפה צהובה;
 • יש מעט עיניים, הן ממוקמות בעומק ממוצע;
 • עיסת מטאור בעלת צבע צהוב בהיר יפה, מכילה, בהתאם לתנאי הגידול וזמן הקציר, בין 12.0 ל-14.9% עמילן.

הסחירות של תפוחי אדמה טובה – 88-98%.

לפי התיאור, זן המטאור נבדל בתקופת הבשלה מוקדמת מאוד, אך חלק מתושבי הקיץ מסווגים אותו כזן מוקדם, שכן הוא עדיין לא טעים במיוחד כאשר חופרים בטרם עת. כאשר הוא בשל, הטעם של מטאור משתפר משמעותית.

גננים רבים רואים בטעם של מטאור מצוין, אחד הטובים מכל הזנים המוקדמים.

פקעות סחירות, על פי התיאור, בעלות משקל ממוצע של 102-147 גרם. מהביקורות הרבות של תושבי הקיץ, עולה כי זן מטאור אינו מכווץ תפוחי אדמה, תפוחי אדמה גדולים ובינוניים נוצרים בכל חור עם טוב לְטַפֵּל. זה אפילו יכול להיות קשה לבחור מספיק זרעים לשנה הבאה. אבל זה כפוף לחפירה במונחים של הבשלה מלאה של היבול וטיפול טוב. אם חופרים יבול במועד מוקדם מאוד, רוב הפקעות בגודל בינוני, יש גם פקעות קטנות.

תשואה, אחסון

היבול הסחיר של תפוחי אדמה מטאור גבוה, בהתאם לרקע החקלאי, הוא 209-404 ק"ג למאה מ"ר. אינדיקטור זה מצוין ברמת התקן עבור הזן המוקדם ז'וקובסקי והוא 164 ק"ג למאה מטרים רבועים יותר מהתקן לזן הדולפין.

החפירה הראשונה של מטאור יכולה להתבצע כבר ביום ה-45 – התשואה בתקופה זו היא 175-213 ק"ג לארג אחד, שהם 82 ק"ג למאה מ"ר גבוה מהתקן לזן אודצ'ה. החפירה השנייה מתבצעת לרוב ביום ה-55 לאחר ההנבטה, היבול הוא 229-322 ק"ג ל-1 דונם, שהם 19-60 ק"ג יותר מהתקן לזן אודצ'ה.

היבול המרבי של זן מטאור נרשמה במטע תעשייתי ברפובליקה החובשית על רקע חקלאי גבוה – 450 סנט לדונם, שהם 114 סנטנרים לדונם יותר מהתקן (זן אודאצ'ה) בתנאים דומים.

הזן מאוחסן היטב, איכות השמירה מצוינת ברמה של – 95%. במרתף טוב, למטאור יש חיי מדף ארוכים.

עמידות למחלות ומזיקים

חשיבות מיוחדת בגידול תפוחי אדמה בבקתות קיץ ובחלקות בית היא עמידות הזן בפני מזיקים ומחלות – השימוש הנרחב בחומרי הדברה בארץ קשה, ויכול להיות גם קשה לצפות במחזור היבולים בגלל השטח הקטן של העלילה.

מטאור מפחית את הסיכון למחלות יבולים עיקריות, הוא עמיד לסרטן תפוחי אדמה ומחלת פקעת מאוחרת. הזן עמיד יחסית בפני עלים. מבין מחלות ויראליות, יש לו עמידות ממוצעת לפסיפס מקומט ומפוספס.

מטאור מראה עמידות טובה לנמטודת תפוחי האדמה המוזהבת, המאפשרת לשתול אותו באזור אחד במשך 2-3 שנים ברציפות. למרות שיש להימנע מכך במידת האפשר ויש לסובב את האתר מדי שנה, הסיכון למחלות נמוך בהרבה.

יתרונות וחסרונות

מטאור ביססה את עצמה כמגוון אמין, פרודוקטיבי, כפי שמעידים הביקורות הרבות של תושבי הקיץ.

יתרונות המגוון:

 • הבשלה מוקדמת – החפירה הראשונה מתבצעת ביום ה-45.
 • יבול גבוה – עולה על זנים מוקדמים רבים בפריון.
 • הפקעות בדרך כלל בינוניות וגדולות בגודלן, צורתן אחידה, קלות לקילוף ובעלות סחירות גבוהה (88-98%).
 • לתפוחי אדמה, על פי ביקורות, יש טעם מעולה, רב תכליתי בשימוש – מתאים לבישול, סלטים, אפייה, טיגון.
 • היבול מאוחסן היטב – 95% שמירה על איכות.
 • עמידות בפני מחלות יבולים עיקריות, נמטודה של תפוחי אדמה.

פגמים:

 • בשנים לא טובות, עשוי להופיע גלד פקעת. חשוב להשתמש בחומר זרעים בריא לשתילה; כאשר מופיעה מחלה באתר, יש להקפיד על מחזור יבול.

טכנולוגיה חקלאית

אילו קרקעות עדיפות?

פיתוח נכון של מערכת השורשים הוא אחת הערובות העיקריות לגידול מוצלח של תפוחי אדמה, ולכן קרקעות מתאימות יותר לפקעות:

 • אוורירי;
 • חָדִיר;
 • עם תכולת חומוס מספקת;
 • נחלים וחולות הם אופטימליים.

יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לכמות החומוס, המשפיעה לטובה על התכונות הפיזיקוכימיות והביולוגיות של הקרקע. לכן, כדאי לדשן את האתר בדשנים אורגניים – זבל ירוק, קומפוסט או זבל רקוב.

תנאי אתר אופטימליים

אתה יכול לגדל תפוחי אדמה כמעט בכל מקום. עם זאת, ישנם כמה מקומות שבהם גידול המגוון ייכשל. אלו אזורים מוצלים, רטובים, סלעיים מדי, תנאי גידול כאלה נוחים להתפתחות מחלות ומזיקים (סרטן תפוחי אדמה, גלד, נמטודה תפוחי אדמה וכו').

רצוי להקפיד על הפסקה של שלוש שנים לפחות ורצוי ארבע שנים מגידול תפוחי האדמה האחרון.

רצוי לשתול תפוחי אדמה במקומם המקורי לא לפני 4 שנים.

הכנת קרקע

אדמה מוכנה היטב מספקת לצמחים תנאים אופטימליים לצמיחה והתפתחות. בנוסף להכנת אדמת הסתיו, המורכבת בעיקר ביישום דשנים אורגניים, טיפוח האביב חשוב לא פחות.

באביב יש לעשב היטב את האתר ולאחר מכן לחפור לעומק של כ-20 ס"מ. במקרה של קרקעות כבדות מאוד, אפשר לחפור פעמיים:

 1. תחילה לעומק של כ-10 ס"מ;
 2. לאחר ייבוש מספיק של המשטח – לעומק של 20 ס"מ.

דשנים משולבים המכילים את המרכיבים העיקריים של תזונה מינרלית: חנקן, זרחן, אשלגן ניתן לכלול בהכנת אדמת האביב, או להוסיף קומפוסט איכותי.

הכנת פקעת

לגידול תפוחי אדמה, רצוי לרכוש זרע רק מיצרנים מהימנים, מה שמבטיח בריאות טובה ואותנטיות של הזן. הפקעות האופטימליות לשתילה הן בגודל של כ-5 ס"מ ומשקלן 40-80 גרם (בערך כמו ביצת תרנגולת).

מטאור – זרעון תפוחי אדמה באחסון

לפני השתילה חשוב שהפקעות יוכנו ביולוגית. קדם-נביטה מורכבת מהנחת הפקעות בחדר חשוך בטמפרטורה של כ-10 מעלות צלזיוס למשך 3 שבועות. לאחר מכן, לאחר היווצרות נבטים קצרים, הפקעות מועברות לחדר חם ומואר יותר למשך 3 שבועות נוספים.

לעתים קרובות, תושבי הקיץ מתרגלים משטר נביטה פשוט על ידי הנחת חומר זרעים בחדרים בהירים עם טמפרטורת החדר.

נְחִיתָה

ניתן לקבוע תאריך שתילה מתאים לתפוחי אדמה מטאור על ידי מדידת טמפרטורת האדמה בעומק של 10 ס"מ. באופן אידיאלי, זה צריך להיות בין 6 ל -9 מעלות צלזיוס. הטמפרטורה קשורה ישירות לתנאי מזג האוויר, השונים באזורים בודדים של המדינה. לאחר שתילה מוקדמת מאוד, רצוי לכסות את הנטיעות בבד לא ארוג, שמתחתיו נוצר מיקרו אקלים נוח המשפיע לטובה על צמיחת תפוחי האדמה.

בעת שתילת תפוחי אדמה, יש לקחת בחשבון שהפקעות גדלות ומבשילות באדמה, ולכן, להתפתחות תקינה, הן זקוקות לאזור האכלה מסוים. תפוחי אדמה נטועים בדרך כלל בחורים או תלמים, תוך שמירה על מרחק:

 • בין שורות: 63-75 ס"מ;
 • בין פקעות בודדות בשורה: 25-30 ס"מ.

דפוס השתילה עשוי להשתנות בהתאם לתנאים המשפיעים על חוזק צמיחת השיחים: פוריות הקרקע, גשמים, יכולת ההשקיה.

תפוחי אדמה נטועים בחריצים מוכנים מראש או בחורים בעומק 7-10 ס"מ. באשר לעומק השתילה המדויק, הוא מתאים בערך לגודל הפקעת, אך עשוי להיות מספר סנטימטרים יותר, בהתאם לתנאי הקרקע. בעת השתילה יש להיזהר עם הנבטים.

תכונות טיפוח וטיפוח

רִוּוּי

איכות קציר תפוחי האדמה מושפעת במיוחד מהטמפרטורה במהלך היום ומכמות המשקעים הכוללת – באופן אידיאלי, הגשמים צריכים להיות קבועים, אך לא ממושכים. עם חוסר משקעים מתבצעת השקיה, שעליה יודה תפוח האדמה עם קציר טוב והבשלה מהירה – לחות הקרקע האופטימלית יכולה לזרז את הבשלת היבול בשבוע.

כאשר מטפלים בתפוחי אדמה של מטאור, חשובה ביותר השקיה סדירה במהלך התקופה מהיווצרות ניצנים ועד הבשלת פקעות. בשלב זה, לחוסר הלחות יכולה להיות השפעה שלילית במיוחד על התשואות. לעומת זאת, הגבלת ההשקיה משתילה ועד להתעוררות מועילה לעתים קרובות, שכן היא מאלצת את הצמח לפתח מערכת שורשים עמוקה יותר, אשר לאחר מכן מאפשרת לשיחים לשאוב לחות מאופקי הקרקע התחתונים.

השקיה או גשם סדיר באביב משפיעות יותר על צמיחת החלק האווירי, ובקיץ על מספר וגודל הפקעות.

הגנה מפני כפור

כפור מאוחר באביב יכול לפגוע בחלקים האוויריים של תפוחי אדמה. באזורים פרבריים קטנים ניתן להימנע מהקפאה בכמה דרכים:

 • כיסוי ערוגת תפוחי אדמה בבד לא ארוג;
 • מכסים את החלק העליון באדמה בגובה 5 ס"מ;
 • השקיית ממטרה, המתבצעת בתקופה שבה הטמפרטורה יורדת מתחת ל-0 מעלות צלזיוס.

אפילו עם נזק שנגרם על ידי כפור בלתי צפוי באביב, תפוחי אדמה מתחדשים היטב ולעתים קרובות התשואות אינן מופחתות באופן משמעותי. במקרה זה, אתה צריך לסמוך על קציר מאוחר יותר.

הילינג

אנחנו מעלים את תפוח האדמה של מטאור לפחות פעם אחת, לפני העלייה, אתה יכול לשחרר את האדמה. למרות שחלק מהגננים מריצים שיחים 2 או אפילו 3 פעמים – כאשר השתילים מגיעים לגובה של 8 ס"מ, אז 2 פעמים נוספות עם מרווח של 2-3 שבועות. זה חוסך מלכלוך והאדמה מתחממת טוב יותר, מה שיאפשר לך לקבל יותר פקעות. עם זאת, עבור הגבעות מרובות, מרווח השורות במהלך השתילה צריך להיות לפחות 70 ס"מ.

קְצִיר

הקציר מתבצע במזג אוויר יבש, השקיה מופסקת שבועיים לפני הקציר. לאחר החפירה, תפוחי האדמה נשארים באתר למשך 2-3 שעות, ואז הם מועברים מתחת לסככה, שם הפקעות מייבשות במשך כשבועיים, ממוינות ומאוחסנות לאחסון.

ביקורות

השנה אספתי כמעט 200 ק"ג מהחלקה לתפוחי אדמה (אני מקצה חצי מאה). מכל הזנים, למטאורה יש את היבול הגבוה ביותר. המגוון מוקדם, אבל אני משתדל לא לחפור מוקדם מדי, אז הפקעות גדולות מאוד, אין כמעט דברים קטנים והטעם מצוין. הוא מאוחסן היטב, אבל אנחנו מנסים לאכול אותו לפני ינואר.

גלינה, אזור קורסק

אנחנו שותלים מטאור כבר הרבה זמן, אני אוהב את זה. זה תמיד עובד טוב על הטילים שלנו. תפוחי אדמה אחידים בגודלם, אינם מתכווצים, בעיקר בינוניים וגדולים. מבשיל מוקדם, טעם טוב מאוד.

מריה ניקולייבנה

מגוון מוקדם ואמין טוב, אנו מתחילים לחפור את היבול הראשון בעוד כחודש וחצי. נותן תשואות גבוהות באופן עקבי. הטעם טוב, במיוחד אם נותנים לו להבשיל – אז הוא בכלל מעולה. לאחר החיתוך, הפרוסות אינן מתכהות. בעת בישול וטיגון, הוא אינו מאבד את צורתו. זה הולך טוב עבור סלטים, אפייה, טיגון, מבושל זה גם טעים.

אלכסנדרה ואסילבנה, טולה

היבול של מטאור יציב, ולמרות שאין הרבה מאוד פקעות, כולן בגודל טוב, גדולות ובינוניות. מספיק פלסטיק, גם בשנים לא טובות זה עובד טוב.

אלכסנדר, וורונז'

ג'ינג'ר – גדל בבית

דשן קליפת בננה