מה לעשות עם עלי שלכת בסתיו

עלים נושרים מביאים הרבה צרות לגננים ולבעלים של בתים פרטיים בסתיו. עם זאת, ייתכן שהם יצטרכו. במאמר זה תלמדו מה לעשות עם עלי השלכת בסתיו, האם יש לגרוף אותם, לשרוף אותם ולהציע כיצד להשתמש בהם לטובת הגינה.

לנקות או לא לנקות?

עלים נושרים מעצים הם בעיה שנתית עבור בעלי גינות. כשהם שוכבים מתחת לעצים או מפוצצים לשבילים, הם "מלכלכים" גנים. עם זאת, פסולת עלים היא לא בהכרח בעיה, זה העושר של הגינה.

איפה הכי כדאי להסיר עלים?

פסולת צמחים שנאספה בקפידה קשורה לעתים קרובות לאסתטיקה של הגינה, בהתחשב בגינה שפונה להיות מתוחזקת היטב, אך מנקודת מבט מעשית, פתרון זה אינו הכרחי. במיוחד באזורי יער, או בקתות קיץ הממוקמות ליד היער, או בגנים טבעיים, פארקים וכיכרות, כדאי להשאיר עלווה בטבע.

עלים נושרים הם חלק ממחזור החיים הטבעי של צמחים וגינות – הם משמשים לדישון האדמה, להגן על הצמחים מהקור. מקרי שימוש:

 • אם האתר עדיין לא פותח, אתה יכול לחפור את האדמה עם עלים. טיפול זה משחרר את האדמה, מעשיר אותה בחומוס.
 • חרקים מועילים נמצאים בתרדמת העלווה; קיפודים משתמשים בו.
 • העלווה משמשת שמיכה טבעית המכסה את הקרקע מקפיאה.
 • במהלך ריקבון העלים, מינרלים וחומרים שימושיים אחרים חוזרים לאדמה, מבנה האדמה משתפר – הוא הופך רופף יותר.

איפה צריך לנקות?

לתושבי קיץ רבים יש בעיות עם עלים שנשרו – אין מספיק זמן לניקוי, רבים אינם יודעים כיצד להיפטר כראוי מפסולת צמחים. עם זאת, יש להסיר עלים שנשרו מאזורים מסוימים. במיוחד מהדשא. שכבה עבה של עלווה על הדשא תגביל את זרימת האור והאוויר לדשא, הדשא עלול להירקב. עם זאת, אינך צריך לדאוג לגבי עלים בודדים.

יש להסיר עלים ממשטחי הגינה – מרפסות, שבילי גישה ושבילים מהסיבות הבאות:

 1. שבילים לא מטופחים נראים לא אסתטיים;
 2. לאחר גשם, עלים רטובים הופכים חלקלקים, מסוכנים להולכי רגל;
 3. לא תהיה להם השפעה טובה על מצב המשטח, ללא קשר לסוגו.

חשוב לא לשכוח לנקות את המרזבים והמרזבים, כשהם נסתמים בעלי שלכת, הם נעשים חדירים גרועים למים. מים עומדים, קפואים בחורף, יכולים לשבור את המרזב.

אסור לתת לעלים ליפול לתוך הבריכה, במיוחד לא ליפול לקרקעית. נופלים לקרקעית, הם מסחטים את הבריכה, ומצטברים על פני השטח, הם מונעים גישה של חמצן לדגים ואור לצמחי מים. אם הבריכה קטנה, לפני תחילת נפילת העלים, כדאי לפרוס רשת מיוחדת על פני המים, עליה נאספים עלים שנשרו. ניתן לתפוס עלים בודדים הצפים על פני המים בעזרת רשת המחוברת למקל או לרשת.

איך ומה לנקות?

כדי לאסוף עלים, אתה יכול להשתמש במגרפה מיוחדת. מגרפת העלים צריכה להתרחב כלפי מטה ובעלת שיניים שטוחות. הם לא נתקעים בדשא, באדמה, מאפשרים לך לגרוף חלקים גדולים של עלווה.

תמונה. מגרפה רחבה כזו עוזרת לגרוף היטב גם עלים רטובים.

יש מבחר רחב של מכשירים מכניים שמקלים מאוד על המשימה של תושב הקיץ. בכל שוק גינה או בנייה מוכרים מפוחי עלים ושואבי אבק.

תשומת הלב! אין צורך לנקות מיד לאחר גשם או מוקדם בבוקר כשהעלווה לחה. כשהוא יתייבש, הוא ישקול פחות, יהיה קל יותר להעביר אותו, לשים אותו בשקיות, קומפוסט.

כיצד להשתמש בעלים בגינה

כשמנקים את הגינה נשאלת השאלה מה עושים עם העלים השלכת? העלים מאוד שימושיים, יש כמה דרכים להשתמש בהם.

קוֹמפּוֹסט

הפתרון החסכוני והידידותי ביותר לסביבה הוא קומפוסט. הקומפוסט הנרקב משמש לדישון האדמה בעונות הבאות, משפיע מצוין על מצב הצמחים ומבנה הקרקע.

את רוב פסולת העלים ניתן לקומפוסט, למעט כמה צמחים:

 1. אין להכניס לקומפוסט עלים (וחלקים אחרים של צמחים) נגועים במחלות, כגון פטריות (טחב אבקתי, מחלות פטרייתיות וויראליות אחרות).
 2. יש להימנע מעלי אגוז, הם מכילים חומר – juglone, המונע צמיחה של צמחים אחרים. בפרט, זה חל על אגוזים שהושתלו על קני שורש אגוזי מלך שחורים. מעט תערובת לא תזיק, אבל הם לא צריכים לשלוט בקומפוסט. יוגלון מעכב את הצמיחה וההתפתחות של רוב הצמחים, פועל ברמה התאית כמעכב של אנזימים ותהליכים רבים בתא. רוב הצמחים העשבוניים והעציים רגישים להשפעות המזיקות שלו.
 3. עלי אלון, אלמון ואגוז מכילים הרבה טאנינים שמתפרקים לאט. עדיף לא להשתמש בהם לקומפוסט. במקרים קיצוניים אפשר לערבב אותם עם שאריות גינה אחרות או לצקת בערימה נפרדת.
 4. עלי ערמונים אינם מתאימים לקומפוסטציה ולחיפוי. זהו בית גידול ומקום חורף לזחלים של מזיק מסוכן מאוד של ערמון סוס. בשנים האחרונות מתנהלת מאבק קשה במזיק זה.

הקומפוסט הטוב ביותר מתקבל מעלווה של עצים:

 • אֶדֶר,
 • צַפצָפָה,
 • טִילְיָה,
 • לִבנֶה,
 • עצי פרי.

ניתן להכין קומפוסט על ידי אחסון שאריות צמחים בערימה או במיכל – פלסטיק, רשת או עץ. תחתית המיכל מכוסה בענפים, מה שמבטיח את מעבר האוויר, השכבות מפוזרות באדמה.

אם אין קומפוסטר או שאריות העלים שהצטברו לא מתאימות, ניתן לאחסן את הקומפוסט בשקיות ניילון. שקיות ניילון שחורות משמשות לקומפוסטציה. כשהם מלאים, הם נקשרים, יוצרים חורים לחמצן להיכנס. ניתן לקנות שקיות קומפוסט עמידות מיוחדות שיש בהן חורים.

מאחר וקומפוסטציה עלים עשויה להימשך 1-3 שנים, כדאי להוסיף תכשירים ביולוגיים מיוחדים המכילים חיידקים ואנזימים המזרזים משמעותית את תהליך הפירוק. לאחר מכן לאחר 3 חודשים הקומפוסט בשקיות ניילון יהיה מוכן לשימוש. כשתתחיל עונת הגידול, זה יהיה דשן נהדר לשימוש בגינה והשקיות המכוערות ייעלמו מהחצר.

את הקומפוסט מניחים בפינת הגינה, מוגן מאור שמש ישיר ורוח. אין צורך להגן מפני גשם – הלחות מאיצה את הפירוק. ניתן להניח קומפוסט מתחת לשיחים כמו סמבוק. כך פותרים את בעיית פסולת הגינה האורגנית על ידי השגת דשנים טבעיים יקרי ערך.

מה לעשות עם עלי אגוז?

בשל התכולה הגבוהה של ג'גלון, עלי אגוז המלך מתפרקים בקומפוסט במשך זמן רב – 2-3 שנים. למרות שלג'גלון יש תכונות אללופתיות – הוא מעכב את הצמיחה של צמחים רבים, הוא מתפרק בהדרגה בקומפוסט. המצע המתקבל יכול לשמש בהצלחה לגידול צמחים מסוימים. כדי לזרז את תהליך הפירוק, כדאי להוסיף לעלים קומפוסט בוגר וחומרים אורגניים שונים, לערבב את הערימה כדי להכניס אוויר לשכבות העמוקות יותר ומים במידת הצורך.

לקומפוסט העשוי מעלי אגוז יש pH נמוך, ולכן הוא מתאים לדישון צמחים אסידופילים:

 • אוכמניות,
 • רודודנדרונים,
 • צמחי אברש.

חיפוי – הגנה על עצים מפני כפור

כאשר מגיעים ימים קרים והסתיו מסתיים, ההגנה על צמחי הגן מפני חורף, כפור ורוח הופכת חשובה במיוחד. במיוחד כאשר מגדלים צמחים רגישים לטמפרטורות נמוכות. העלווה שנאספה יכולה לשמש כדי להגן על צמחים מפני כפור. שכבת עלווה מגנה על האדמה מפני הקפאה. עלים (למעט אגוז) מפוזרים על ערוגות פרחים או מכוסים בצמחים נבחרים.

זה שימושי במיוחד עבור שיחים ירוקי עד השואבים מים מהאדמה בחורף כדי שהאדמה סביבם לא תקפא.

חיפוי סדינים משמש לכיסוי שורשי שתילים צעירים של עצים ושיחים. מאלץ' יכול להיות שמיכת חורף נהדרת עבור נורות, אמנון, יוקה גינה, חבצלות וצמחים רב שנתיים אחרים. אתה יכול לכסות את הקרקע סביב שיחים מחטניים נשירים ירוקי עד.

אם חיפוי העלים המפוזר מתחת לצמחים הרב-שנתיים לא התפרק לחלוטין עד סוף החורף, יש להסיר את השאריות באביב כדי שלא יפריעו לצמיחת הצמח.

איך להיפטר מעלים

להיפטר לחלוטין מהעלים היא הדרך הפחות חסכונית וידידותית לסביבה, אבל לפעמים זה הכרחי. ניתן לארוז עלים בשקיות ולזרוק לפח.

תשומת הלב! לסילוק מלא יש להשתמש רק בעלים של עצים שנפגעו ממחלות ומזיקים. גריפה והשמדת שאריות יבול שניזוקו מונעת התפשטות של מזיקים ומחלות. ניתן לקבור אותם עמוק יותר במקום בו האדמה אינה משמשת לצורכי גינון.

למה אתה לא יכול לשרוף את העלים?

עד לאחרונה, שריפת עלים הייתה אופציה פופולרית. עם זאת, צריך לדעת ששריפת שאריות צמחים בגינה אסורה כמעט בכל מקום.

בפדרציה הרוסית, שריפת עלים ליד התנחלויות נתונה לעונש על פי חוק, קנסות מסופקים – בסכום של עד 1500-2500 רובל לאדם. קוד העבירות המנהליות של אוקראינה קובע קנס של UAH 340-1360 לאזרחים ו- UAH 850-1700 לפקידים.

שריפת שאריות צמחים מזיקה לבריאות האדם, מובילה לזיהום האווירה, הקרקע, משאבי המים.

מה ההשפעה המזיקה?

 1. בעשן שנוצר בעת הבעירה ישנם חומרים המזיקים לאדם: בנזופירן, דיוקסינים, פחמן חד חמצני. חומרים אלה מעוררים התפתחות של מחלות אלרגיות ואחרות.
 2. סכנה נוספת היא שריפת שאריות צמחים שטופלו בחומרי הדברה במהלך צמחיית הצמחים. בעת שריפה חודרים לאוויר תכשירים להגנת הצומח ותורמים להתרחשות ולהחמרה של מחלות דרכי נשימה כרוניות.
 3. על עצים הגדלים לאורך כבישים, העלווה סופגת חומרים מסרטנים הנוצרים במהלך בעירה של דלק, מתכות כבדות. בעת שריפה, חומרים מזיקים חודרים שוב לאטמוספירה.
 4. הסכנה היא התגברות סכנת השריפה בסתיו – בבקתות הקיץ, בגנים שורפים שריפות ללא שליטה נוספת, כאשר תושבי הקיץ עוזבים. הדבר גורם לשריפות שמתפשטות בקלות לאזורים סמוכים.
 5. עשן צפוף הוא מוליך טוב ויכול לקצר קווי מתח.
 6. שריפה הורגת חרקים מועילים.

אם בכל זאת החליט תושב הקיץ לשרוף את העלווה, עדיף לשאול את השכנים אם האש תפריע להם.

זכור! עלים יבשים נשרפים מהר יותר ומייצרים פחות עשן מאשר רטובים. האש חייבת להיות בשליטה מתמדת, בסוף יש לכבות אותה לחלוטין.

איפה לשים את העלים של צמחים חולים?

עד לאחרונה האמינו שעלים נגועים במחלות או מזיקים עדיף לשרוף על מנת להרוס לצמיתות את מקור הזיהום או המזיק.

עם זאת, הדבר אינו אפשרי כרגע בשל הכללים והגבלות אחרות שהוזכרו לעיל. שאריות צמחים חולים יש לקבור בעומק של לפחות 30 ס"מ. זה ימנע התפשטות של מחלות, נבגים שלהן, מזיקים חורפים. או שאתה צריך לארוז את העלים בשקיות ולזרוק אותם לפח.

עבור גננים רבים, הסתיו הוא לפעמים העונה השנואה ביותר בשנה, הקשורה לגריפה מתמדת ושריפת העלווה. האדמה מכוסה בשטיח עבה של עלים צבעוניים ואנחנו רוצים להיפטר מהם כמה שיותר מהר! עם זאת, כדאי לעצור לרגע ולהסתכל אחרת על העלים הנושרים – כמתנת טבע שניתן להשתמש בה.

אימפלה תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

Luk Stuttgarter Riesen – תיאור מגוון ביקורות תמונות