מאיפה באה מסורת האחד במאי?

בכל שנה, ב-1 במאי, אנו מפנקים את עצמנו בכמה ענפי שושנת העמקים. נושא סמלים חזקים, צמח זה ששמו מהלטינית Convallaria majalis, אך ידוע גם כשושנת העמקים הוא סמל חיוני של האביב. יתר על כן, על פי האמונה הרווחת, שושן זה מביא מזל טוב. זה קשור גם ליום העובדים. אבל מדוע שושנת העמקים מקושרת ליום הראשון של מאי? בחזרה לסיפור של פרח מתחרז עם אושר.

מורשת תרבותית עם מקורות מרובים

בעציצים או בגינה קל לטפל בשושנת העמקים ובעל זמן פריחה קצר, שנע בין 3 ל-4 שבועות. למרות שניתן לגדל אותו, אנו מכירים את הצמח הזה יותר מכל הודות למסורת פופולרית שהתפשטה ברחבי אירופה: ל-1 במאי, נהוג להציע כמה ענפי שושנת העמקים. גם סמל של אביב, מזל וגם קידמה חברתית, אנחנו אוהבים את זה בגלל הערכים החיוביים הוא מגלם, בדיוק כמו את הצורה שאי אפשר לעמוד בפניה של הפעמונים שלו והניחוח העדין שלו.

שני ענפי שושנת העמקים
קרדיטים – ניטרוב / גינון קל

בצד של אגדות עתיקות, אפולו היה יוצר שושנת העמקים כדי לרפד את האדמה איתה כדי שתשע המוזות לא יפגעו ברגליהם. יתר על כן, בתקופה הרומית, חגגו משחקי פרחים (או משחקי פרחים) בתחילת מאי לכבוד פלורה, אלת האביב והגן, על מנת לקדם יבול שופע. מאוחר יותר, ב-1560, כשצ'ארלס התשיעי עדיין היה מלך צעיר בן 10, אמרו שהציעו לו גבעול של שושנת העמקים במהלך ביקור בדרום דאופינה ב-1 במאי. אז היה לו הפיצו את מנהג האביב הזה על ידי הצעת שושנת העמקים לנשות החצר. בהיעדר אזכורים היסטוריים, בכל זאת נותר ספק מותר באשר לאמיתות פרק זה.

שושנת העמקים, קסם מזל עולמי?

כמה אישים הפכו את פרח הפעמון לסטנדרט שלהם. ב-1 במאי 1895 ערך זמר טולון פליקס מאיול את הקונצרט הראשון שלו בפריז. האופנה של אז רצתה שגברים יצמידו קמליה לז'קט שלהם. עם זאת, הסיפור אומר שללא קמליה, האמן היה עושה זאת החליט לקשט את התלבושת שלו עם ענף של שושנת העמקים לפני העלייה לבמה להופעה שסימנה את תחילתה של הצלחה גדולה. חבצלת העמק הפכה אז לקמע המזל שלו. כהומאז' לילד המדינה, מועדון הרוגבי של טולון (איצטדיון מאיול) אימץ אז ב-1921 את סמל שושנת העמקים 13 פעמונים על סמלו.

בתחילת המאה ה-20 חילקו גדולי הקוטוריירים הפריזאים גבעול של שושנת העמקים לעובדיהם. קוטורייר כריסטיאן דיור גם אימץ את שושנת העמקים כפרח מועדף ו סמל בית דיור. ב-1 במאי נהג להציע שושנת העמקים לתופרות בתי המלאכה שלו וגם ללקוחות.

זר של שושנת העמקים באגרטל
קרדיטים – undefined undefined / iStock

מה זה קשור ליום העבודה?

בסוף המאה ה-19 קמו איגודים אמריקאים להשיג הפחתה בזמן העבודה מעשר לשמונה שעות ביום. כך, ב-1 במאי 1886, בשיקגו, החלה שביתה כללית שהסתיימה בגינוי למוות של המורדים.
ב-1889, לרגל מאה שנה למהפכה הצרפתית ובכבוד לאירועים הטרגיים בשיקגו, הפך יום האחד במאי רשמית ל"יום הפועלים" בצרפת, עם תהלוכות שצעדו במטרה להשיג את הפחתה של זמן העבודה היומי שלהם. בשנת 1919 נקבע יום העבודה על שמונה שעות. לבסוף, בשנת 1948, 1 במאי הפך לחג, יום חופש ועם שכר, כפי שאנו מכירים אותו היום.

סובלנות מכירות יוצאת דופן ליחידים

ה אתר משרד הפנים מזכיר כי מכירת שושנת העמקים אפשרית בעיריות מסוימות על פי צו עירוני רק ב-1 במאי. ככל אדם פרטי או עמותה, ניתן למכור שושנת העמקים במחיר חופשיאך תוך שמירה על כמה כללים: מרחק מינימלי עם חנות הפרחים הקרובה והמכירה על הכביש הציבורי חייב להיות רק בגדיל.

מכירה קמעונאית של שושנת העמקים
קרדיטים – Inkwell / iStock

לבסוף, אם למען שימור המינים אתה מרגיש כמה התלבטויות לגבי חיתוך פרחים בטבע, קיימות חלופות יצירתיות, כמו זו טuto עם קרטון ביצים נחמד מאוד שמציע עיצוב של ענף שושנת העמקים שאין כמותו!

שתילה וטיפוח של זרע ארומטי זה

ייעוץ ואמצעי מניעה