לפתית: שתילה, תחזוקה וקציר

הלפתית היא צמח שניתן לזהות בקלות בשדות עם פרחיו הצהובים. שמה בא מהפלמית "קולזאד" שפירושה "זרעי כרוב". העלים של הלפתית אכילים ופרחיו הצהובים המורכבים מ-4 עלי כותרת מייצרים פירות המכילים זרעים קטנים. הלפתית גדלה בעיקר עבור האחרון, המייצר את שמן הלפתית המפורסם.

איפה, מתי ואיך לגדל לפתית?

הלפתית גדלה בדרך כלל בצפון צרפת, והיא זקוקה לאקלים ממוזג וקריר למדי. עם זאת, הוא יצטרך חשיפה טובה לשמש לצורך התפתחותו. לסוג הקרקע הוא זקוק לאדמה קרירה עם ריכוז גבוה של חנקן.

זריעת זרעים מתבצעת במהלך הקיץ ונמשכת עד הסתיו, כלומר בין אוגוסט לאוקטובר. השורות צריכות להיות מרווחות כעשרים ס"מ עם זרע כל 10 ס"מ.

שמן קולזה
קרדיטים: iStock

תחזוקה

לספק אספקת חנקן, כי זה הוא המרכיב התזונתי העיקרי של הלפתית. לגבי מזיקים יש להיזהר משבלולים שאוהבים נבטים צעירים של לפתית וכן חיפושיות פרעושים שיתמקדו בצמחים בתחילת התפתחותם. למחלות, הלפתית יכולה לסבול מסקלרוטיניה וכן נמק כתר.

קציר ושימוש

הקטיף בשדות נעשה עם קוצר בין סוף יוני לתחילת יולי. בהתאם לסוג השימוש (דלק, שמן מאכל וכדומה), יטופל הבציר בצורה שונה.

זרעי לפתית משמשים לייצור שמן לפתית המשמש לתיבול. לאחר הפיכתו למתיל אסטר, השמן ישמש כדלק ביולוגי. עם זאת, הזיהום שנוצר מגידול הלפתית אינו הופך את הדלק הזה למעניין. השאריות הנוצרות במהלך הפקת השמן משמשות להכנת מזון לבעלי חיים.

8 צמחים מטפסים שאוהבים את הצל

לגלות את סוגי השורשים השונים