כל מה שאתה צריך לדעת על ורדים

ורדרד הוא גרגר יער קטן הגדל בסתיו על שיחי ורדים ועל ורדים מסוימים. זהו גרגרי יער אכיל, אבל הוא נאכל בעיקר בריבה. לרוזהיפ יתרונות בריאותיים רבים. הוא אכן עשיר בויטמין C ובנוגדי חמצון. הנה כל מה שצריך לדעת על ורדים.

השושנה, פרי יער שאין כמותו

שושנה מופיעה לאחר הפריחה כשהיא עברה האבקה. אז נוטים לומר שזה ה"פרי" של השיח, אבל מבחינה בוטנית הפירות נמצאים בתוך ברי הוורדים. ואכן, בתוך ברי יש "זרעים" או ליתר דיוק כאבים. כל אחד מהכאבים הללו נושא זרע. ורדים בצבע כתום-אדום וצורתם מוארכת למדי. החלק החיצוני הבשרני מכיל אפוא כאבים, אך גם שערות קטנות עדינות ומעט צורבות. יתר על כן, השושנה מכונה "מגרדת התחת" בגלל השערות הללו. תהיה לזה אפקט מדבק, אבל גם יעצבן את מערכת העיכול.

cynorhodon cynorrhodon
קרדיטים: Fotofreak75 / iStock

היתרונות

הודות לתכולת ויטמין C שלו, הגרגיר מחזק את המערכת החיסונית. השושנה היא אפוא בעלת ברית מושלמת במאבק במחלות החורף. הפקטינים והריריים המצויים בפרי מווסתים את המעבר ובכך מסייעים בהקלה על שלשולים ועצירות. Rosehip יהיה גם אנטי דלקתי. לאחר טיפול טוב, זה יפחית כאב הקשור לאוסטאוארתריטיס, דלקת פרקים ודלקת מפרקים שגרונית. זה גם משתן טוב.

איך לצרוך שושנה?

שושנה מצויה בעיקר בצורת ריבה. עם זאת, אפשר לצרוך אותו בחליטה או פירה. להכנת חליטה, חללו את הוורדים וחתכו אותם לחתיכות קטנות. מוסיפים אותם למים רותחים ומרתיחים 10 דקות. מסננים, מצננים וצורכים!

עם כאבים, אפשר להכין שמן צמחי ורדים. ואכן, שושנה היא פרי שושני בר ורד כלבי.

cynorhodon cynorrhodon
קרדיטים: Madeleine_Steinbach / iStock

ייעוץ, שתילה ותחזוקה של עץ הזהב

איך לזרוע דשא בסתיו?