דשנים לתפוחי אדמה – בעת השתילה, רוטב עליון, תזמון ומינונים

יסודות תזונה מינרלים הם אחד הגורמים העיקריים לגידול מוצלח של תפוחי אדמה. יחד עם השקיה, דשנים יכולים להגדיל באופן משמעותי את התשואות. עם זאת, עבור היעילות שלהם, כמו גם השגת מוצרים בטוחים וידידותיים לסביבה, חשוב להקפיד על כללי היישום. במאמר, נשקול את הדשנים הטובים ביותר לתפוחי אדמה בעת השתילה, ההלבשה העליונה, המינונים ותזמון היישום שלהם.

תכונות של מערכת השורשים של הצמח

בהתחשב ביעילות השימוש בדשנים עם רכיבי תזונה בסיסיים (זרחן, אשלגן וחנקן) ליבול מסוים, יש לקחת בחשבון את הפעילות הביולוגית של מערכת השורשים.

למערכת השורשים של תפוחי אדמה יש את התכונות הבאות:

 • מבחינת נפח ומסת שורשים, הוא לא מאוד מפותח, ולכן התרבות צריכה השקיה קבועה (עם חוסר גשם).
 • פעיל כימית, בעל יכולת ספיגה גבוהה מאוד.

מה המשמעות של יכולת ההטמעה של מערכת שורשי תפוחי האדמה? שורשי תפוחי אדמה לא רק סופגים את תמיסת האדמה מהאדמה, אלא גם משחררים לתוכה קומפלקס שלם של חומרים פעילים כימית. חומרים אלו הופכים תרכובות שקשה להגיע אליהן של אשלגן, זרחן, יסודות קורט המצויים באדמה לתרכובות נגישות בקלות. לאחר מכן, השורשים סופגים ומשתמשים בהם. לכן תרבויות שונות מגיבות באופן שונה להחדרת זרחן, אשלגן, יסודות קורט.

בשל הפעילות הכימית הגבוהה של השורשים, תפוחי אדמה על קרקעות פוריות מגיבים בצורה גרועה להחדרת זרחן ואשלגן. עם זאת, היבול תמיד מגיב ליישום של דשני חנקן עם עלייה משמעותית בתפוקה, בתנאי שיש מספיק מים.

תשומת הלב! עם חוסר לחות בקרקע (כמות גשמים נמוכה, בהיעדר השקיה), יעילות יישום הדשן מופחתת באופן משמעותי.

כמה דשן אתה צריך

כדי להשיג יבול איכותי של פקעות תפוחי אדמה, יש צורך לספק לצמחים גישה לכמות אופטימלית של חומרים מזינים לאורך כל תקופת הגידול.

כדי להשיג 100 ק"ג של פקעות מארג אחד (עם המסה המתאימה של צמרות), תפוחי אדמה דורשים בממוצע:

סוֹלְלָה כמות, ז
חנקן (N) 400
זרחן (P2O5) 150
אשלגן (K2O) 550-650
בורון (B), 0.25
נחושת (Cu), 0.2
מנגן (Mn) 0.7
מוליבדן (מו) 0.01
אבץ (Zn) 0.65

הערה! כמות יסודות הקורט (בורון, נחושת, מנגן, מוליבדן, אבץ) הדרושה לצמחים קטנה מאוד, בדרך כלל הם מספיקים גם על אדמה לא פורייה. אם חומר אורגני מוכנס מעת לעת לאתר, יש יותר ממספיק יסודות קורט באדמה כזו. ככלל, פרסום חסר מצפון פשוט כופה הכנות עם יסודות קורט על הקונים. על חלקת הגן, אתה צריך לדאוג למקרו-נוטריינטים (חנקן, זרחן, אשלגן) – אלה הם הדשנים שצריך ליישם.

שימוש בזבל וחומרים אורגניים אחרים

תפוחי אדמה מגיבים היטב ליישום של זבל, דשן ודשנים אורגניים אחרים. מומלץ במיוחד להשתמש בזבל או בקומפוסט נרקב.

להשוואה. טון אחד של זבל מפורק למחצה מכיל:

 • 5 ק"ג חנקן;
 • 2.5 ק"ג זרחן;
 • 6 ק"ג אשלגן.

ניצול הזבל של זבל על ידי תפוחי אדמה תלוי בעיקר ב:

 • תקופת אטימתו (סתיו או אביב);
 • איכות זבל;
 • טמפרטורת האוויר;
 • לחות הקרקע.

תפוחי אדמה זבל יכולים לספוג:

 • 30% זרחן וחנקן;
 • 50% אשלגן.

תפוחי אדמה משתמשים יותר בחומרים מזינים מהזבל כאשר דשן אורגני זה מוחל בסתיו. יש לחפור את האתר מיד לאחר פיזור הזבל על פני השטח כדי שצורת החנקן האמוניה המצוי בו לא תתאדה לאטמוספירה. זבל רקוב היטב משמש במינון של 250-300 ק"ג למאה מטרים רבועים (לא ניתן ליישם מינון גבוה יותר בכל פעם).

תשומת הלב! הכנסת זבל באביב מתחת לתפוחי האדמה נותנת עלייה ירודה ביבול.

על פתק! אם יש בארץ קומפוסט שנרקב היטב בכמות של 400-450 ק"ג למאה מ"ר, ניתן להוסיף אותו לתפוחי אדמה (לחפירה). אחרי זה, אתה לא צריך להוסיף שום דבר אחר! כמות זו של קומפוסט מכילה את כל אבות המזון הדרושים במינונים הנכונים ליבול מירבי וללא חריגה מרמת החנקות בגידול.

מה אנחנו מביאים לפני הנחיתה ובעת הנחיתה

בואו נבחן אילו דשנים מיושמים מתחת לתפוחי אדמה באביב וכיצד לעשות זאת נכון.

איך להכין זרחן ואשלגן

תפוחי אדמה לא אוהבים מאוד תרכובות כלור, אז אין להוסיף אשלגן כלורי, מלח אשלגן. דשן האשלג המומלץ לתפוחי אדמה הוא אשלגן גופרתי.

אם המנות האורגניות המומלצות לעיל לא יושמו באתר, אז לפני השתילה לחפירה, מומלץ ליישם בשיעור של אריגה אחת:

 • 3 ק"ג של סופר-פוספט פשוט (דשן מכיל 18% זרחן) או 1.5 ק"ג של סופר-פוספט כפול גרגירי (40-46% P2O5);
 • 1 ק"ג אשלגן גופרתי (מכיל 50% אשלגן).

איך לחסוך בדשנים. אין צורך לקנות דשנים יקרים, כאשר מורחים אותם על הקרקע, אין יתרונות בהשוואה לזולים. קורה שכאשר ההלבשה העליונה מוחלת באמצעות מערכת השקיה בטפטוף, משתמשים בתכשירים מורכבים יקרים (למשל, קריסטל), ערכם הוא רק בעובדה שהם מתמוססים לחלוטין ואינם סותמים את הטפטפות של המערכת. עבור בקתות קיץ, כדאי לרכוש את הצורות הזולות והפשוטות ביותר, מכיוון שהן מיושמות ישירות על האדמה, למשל:

 • סופר פוספט;
 • אשלגן גופרתי;
 • אמוניום חנקתי (כדשן חנקן).

חַנקָן

לחנקן יש השפעה חיובית על גודל פקעות תפוחי אדמה, מגביר את היבול ומגדיל את תכולת החלבון. דשני חנקן לתפוחי אדמה להגדלת היבול מיושמים באביב, זמן קצר לפני השתילה.

על פתק! דשנים מינרליים חנקן לתפוחי אדמה מיושמים באביב, שכן אלמנט זה נע בקלות רבה לאורך פרופיל הקרקע. אם תמרחו חנקן מוקדם מדי, הוא עלול להישטף על ידי גשמים לשכבות העמוקות של האדמה. דשני זרחן ואשלג מקובעים היטב על ידי האדמה, הם אינם "נשטפים" ונשארים במקום בו יושמו. לכן מוסיפים אשלגן וזרחן לחפירה, ואז המינון כולו יהיה ממוקם באזור מערכת השורשים של הצמח.

עבור זני שולחן מוקדמים ובינוניים, מומלץ ליישם חנקן באביב במלואו לפני השתילה.

עבור זני שולחן מאוחרים, עדיף לחלק את המינון:

 • לפני שתילת תפוחי אדמה, אנו מוסיפים 60-70% ממינון החנקן הכולל;
 • ההלבשה העליונה (החלק השני) מוצגת לאחר הופעת יורה של תפוחי אדמה, אך לא יאוחר מאשר לפני סגירת השורות.

על פתק! דשני חנקן מסיסים בקלות במים ונעים בחופשיות לאורך פרופיל הקרקע. להלבשה עליונה, הם פשוט מפוזרים באופן שווה על פני האדמה לפני השקיה.

מינון החנקן ושאר היסודות הקובעים את היבול והאיכות של תפוחי האדמה במטעים תעשייתיים מחושב בדרך כלל על סמך כמות צורות העיכול של חומרי הזנה בקרקע, וכן הצרכים התזונתיים עבור היבול החזוי. עם זאת, בבקתות הקיץ, לרוב לא ניתן לבצע ניתוח קרקע, כך שהמינונים המומלצים לא יכולים להיות גבוהים במיוחד.

תשומת הלב! המינון המרבי המומלץ של חנקן באזורים פרבריים לא יעלה על 1 ק"ג ל-1 דונם, המתאים ל-3 ק"ג של אמוניום חנקתי (המכיל כ-34% N). בדרך כלל המינון כולו מיושם מיד לפני השתילה.

השפעות שליליות של הפריית חנקן מוגזמת של תפוחי אדמה:

 • שיחים "משמינים" – התפתחות מוגזמת של הצמרות לרעת צמיחת הפקעות;
 • הכהה של העיסה;
 • קילוף של הקליפה;
 • כמות מופרזת של חנקות בפקעות;
 • ירידה בתכולת ויטמין C, עמילן;
 • רגישות לנזק מכני במהלך הקציר;
 • אובדן אחסון גבוה.

מה להביא כששותלים בחור

באביב, כאשר שותלים צמחים רבים, יש למרוח כמות קטנה של דשן ישירות לתוך החור (תלם) להתחלה מהירה. טכניקה זו יעילה במיוחד בעת זריעת זרעים של גידולי ירקות ותבואה, שכן היצע היסודות בהם קטן מאוד, שורש קטן אינו יכול לספק מיד לצמח כמות מספקת של מינרלים.

עם זאת, בתפוחי אדמה, טכניקה זו אינה כל כך יעילה. פקעת השתילה כבר מכילה מספר מספיק של סוללות, שמספיקות להתחלה מהירה. כאשר אספקת חומרי ההזנה של הפקעת אוזלת, השיח כבר יהווה מערכת שורשים מפותחת מספיק ויוכל לספוג בקלות את התזונה הדרושה מהאדמה.

איזה דשן ליישם בעת שתילת תפוחי אדמה בבור? לחור השתילה ניתן להוסיף חופן קומפוסט שנרקב היטב, זה ישפר את מבנה הקרקע ליד הצמח הצעיר, ויאיץ את התפתחות השורשים.

איך לשפר את היעילות?

דשנים הם גורם חזק מאוד המשפיע על תפוקת הצמח, אבל רק הטכנולוגיה החקלאית הנכונה יכולה לנצל את הפוטנציאל שלה. אם הצמחים מסופקים במלואם במינרלים באדמה, אך סובלים מתנאי גידול לא מתאימים, לא ניתן יהיה להשיג יבולים גבוהים ואיכות פקעת, ללא קשר לכמות הדשן המיושם.

זנים, חומר שתילה

בחירת זן טוב היא השלב הראשון בתכנון שתילת תפוחי האדמה שלך. בגידול תפוחי אדמה, תשומת לב מיוחדת מוקדשת להיענות טובה לדשנים, ולכן זנים מודרניים רבים מגדילים באופן משמעותי את התשואות עם תזונה מינרלית טובה. חומר הזרע חייב להיות בריא ולהתאים למגוון, יש לרכוש אותו מיצרנים מהימנים. בשווקים, זן אחד ניתן לעתים קרובות עבור אחר (פופולרי יותר).

עֵצָה. יש לשחרר את המגוון באזור שלך.

תנאי הקרקע

מערכת השורשים של תפוחי אדמה אוהבת מאוד אוויר באדמה, הקשור לנשימה של רקמות. לכן, סוגי קרקע עם מבנה טוב מתאימים מאוד לשתילה, למשל:

 • קרקעות טיט חוליות;
 • צ'רנוזמים חרסתיים.

קרקעות חרסיתיות כבדות מאוד אינן חיוביות לגידול תפוחי אדמה – מערכת השורשים סובלת, הפקעות לא צומחות היטב, יש להן צורה מכוערת.

זה מעניין. עוצמת הנשימה של שורשי תפוחי האדמה גבוהה פי 5 מזו של חמניות וגידולים חקלאיים רבים אחרים.

אספקת לחות

לחות היא גורם מרכזי בגידול צמחים, כמו גם דשנים. עם המחסור שלה, האפקטיביות של האחרון יורדת בחדות. כמות גשמים אחידה נוחה, במקרה של מחסור בהם, יש צורך בהשקיה. חשוב במיוחד להקפיד על משטר הלחות האופטימלי מרגע הופעת הניצנים הראשונים על השיחים – זו התקופה שבה מתחילה הצמיחה האינטנסיבית של הפקעות.

טכנולוגיה חקלאית

לא צריך להיות עשבים שוטים באתר; לאחר ההשקיה מתבצע התרופפות, משפר את אווריריות האדמה. תפוחי אדמה מגיבים טוב מאוד לגבעות. תושבי קיץ רבים מבצעים פעולה זו 2-3 פעמים בעונה.

הפניה מידע

רשימת דשנים מינרליים מומלצים לתפוחי אדמה:

 • אמוניום (אמוניום) חנקתי הוא הדשן החנקן הפופולרי והזול ביותר, מכיל 34% חנקן (N).
 • נתרן (צ'יליאני) חנקה – 15% N.
 • אשלגן חנקתי – 14% N ו-46% אשלגן (K2O).
 • אבקת סופר פוספט פשוטה – 18% זרחן (P2O5).
 • סופרפוספט גרגירי פשוט – 19% P2O5.
 • סופרפוספט מגורען כפול – 40-46% P2O5.
 • אשלגן גופרתי – 50% אשלגן (K2O).

Veronicastrum – תמונה ותיאור, שתילה וטיפול, זנים

ג'ינג'ר – גדל בבית