דשן קליפת בננה

צמחים זקוקים לדשן כדי לפרוח, לצמוח ולהניב פירות בצורה יפה. ישנם חומרי עזר טבעיים רבים אשר יעילים ביותר עבור צמחים. קליפת בננה היא לא רק פסולת ביולוגית מיותרת במטבח. יש הרבה יתרונות מעשיים שאפשר להפיק ממנו. דשן בננה יכול לשמש להאכלת צמחי גינה ועציצים, להרחקת כנימות. איך מכינים דשן קליפת בננה, מזון פרחים?

עד כמה הקליפה שימושית?

לאחרונה צוברות פופולריות שיטות טבעיות לדישון צמחים ולכן אנו עוקבים בעניין אחר כל החידושים בתחום. לזרוק קליפת בננה זה בזבוז זמן, במיוחד אם צמחים גדלים בבית, במרפסת או בגינה. פסולת אורגנית יקרת ערך זו יכולה לשמש לייצור דשן טבעי הומוגני או מעורב.

בננה יכולה להיות דשן בעל ערך, יחד עם שאריות קפה, קליפות ביצים וחליטות צמחים. סוגי דשנים אלו מיועדים לגננים חסכוניים וסבלניים. הם משפרים את מצב הקרקע בטווח הארוך, והכי חשוב, קשה להאכיל את הצמחים יתר על המידה.

מה היתרון של קליפת בננה?

 • הקליפה, כמו העיסה, בנוסף לויטמינים, חומצות אמינו ונוגדי חמצון, מכילה הרבה אשלגן התומך בהתפתחות בריאה של הצמח, עמידות בפני מזיקים, מחלות, הנחוצים לצמיחה והתפתחות של פירות. אשלגן וזרחן חשובים במיוחד עבור עגבניות ופרחים.
 • מכיל זרחן, הכרחי לנביטה תקינה, פיתוח מערכת השורשים, פריחה.
 • מכיל סידן, הכרחי לצמיחת הצמח, למערכת השורשים שלו, ל"חמצן" הקרקע.
 • באופן מסורתי, דשן בננה משמש לאדמה לא פורייה.
 • עם רוטב עלים עלים (ריסוס), אתה יכול להבריח כמה מזיקים, כגון כנימות. כנימות אינן סובלות גזים המשתחררים במהלך פירוק הקליפה.
 • הודות לדשן טבעי אנו מקבלים פירות וירקות שאינם מכילים כימיקלים מזיקים. בנוסף, לדשנים טבעיים יש השפעה חיובית על הערך התזונתי של הירקות.
 • דשן בננה משפר את הטעם של, למשל, עגבניות.

איך מכינים את הקליפה?

לעתים קרובות מרוססים בננות במהלך הגידול והאחסון. פירות אלו מטופלים בכימיקלים המונעים קלקול במהלך ההובלה, מאיצים את ההבשלה (בננות נארזות כשהן עדיין ירוקות), ומונעים התפתחות פטריות ועובש. הקליפה מרוססת בכימיקלים, די הרבה כימיה חודרת דרך הקליפה לתוך הפרי עצמו.

לכן כדאי לחפש בננות אורגניות, שמרססות הרבה פחות וטעימות פי מאה. בהיעדר גישה לבננות ביו, אתה צריך לשטוף בננות רגילות היטב במים, פעולה זו תנטרל את רוב מוצרי הגנת הצומח וכימיקלים אחרים.

במקום לשטוף היטב פירות לפני הקילוף, עדיף להשאירם למשך 10 דקות בקערת מים חמימים וסודה לשתייה (בפרופורציה – 2 כפיות סודה לשתייה ל-1 ליטר מים). זה יעזור להסיר את הכימיקלים שהבננות ממולאות בהם במהלך תהליך הייצור.

אחרת, כימיקלים ייכנסו לאדמה, מאיימים על מצב הצמחים. כאשר משתמשים בדשן "בננה" עם רעלים להאכלת צמחים מועילים (בעיקר עם עונת גידול קצרה, כמו חסה או עשבי תיבול), הכימיקלים יחד איתם יכולים להיכנס ישירות לגופנו.

עֵצָה. הקליפה נבחרת מבננה מאוד בשלה – ככל שהיא בשלה יותר כך ייטב (עדיף לבחור בננות עם קליפה חומה או שחורה).

מתכוני דשן

ניתן להכין דשנים מקליפת בננה במגוון דרכים. בישול לא יגרום לקשיים.

בצורה קרקעית

את הקליפה ניתן לחתוך לחתיכות קטנות ולייבש. כדי לזרז את התהליך, הכניסו אותם לתנור. אפשר לשים אותם על נייר ולייבש בשמש (על אדן החלון). לאחר הייבוש, יש לטחון את החלקים לאבקה. דשן זה משמש לייצור תרחיף. את האבקה מערבבים עם המים שאיתם משקים את הצמחים. אפשר להשתמש בתמיסה כרוטב עליון עלים (גם כהדברה).

בשל אופן היישום, הדשן מומלץ במיוחד לטיפול בצמחים הגדלים במיכלים – בבית, במרפסת, במרפסת. ניתן להוסיף אבקת "בננה" לאדמה המיועדת לשתילה (1 כפית לעציץ בינוני).

ערבוב עם אדמה

ניתן להשתמש בקליפה כדשן לגינה. בעת שתילת (השתלה) צמחים יש לחתוך את קליפת הבננה הטרייה לחתיכות קטנות ולהניח אותן באדמה. עדיף למרוח מראש שכבת ניקוז, לכסות אותה בכמות קטנה של אדמה פורייה, עליה אפשר להניח שאריות של בננות ולכסות באדמה – ואז שותלים שתילים (זרעים).

זה חייב להיעשות 3-4 שבועות לפני השתילה, כך שלעורות יש זמן להתפרק מעט. העור מתפרק, משחרר לאט חומרים מזינים. הם משפרים את מבנה הקרקע. שיטה זו מיועדת לצמחי גינה.

אין לקבור עורות טריים חתוכים ליד צמחים הגדלים בעציצים! הם ירקבו.

לחלץ

הקליפה יכולה לשמש גם כדשן אורגני מסרפד, זנב סוס, יערה, שום או שן הארי. חומרי הגלם הכתושים מוזגים במים, נשארים למשך שבועיים. את הפתרון מומלץ לערבב מדי יום. את העבודה הכי טוב לעשות במקום מרוחק בגינה, מכיוון שהחליטה, הנרקבת, פולטת ריח עז וספציפי.

לאחר שבועיים, ניתן להשתמש בחליטת הנוזל להשקות הצמחים (רצוי מדולל 1:10). אפשר לרסס את הצמחים בתכשיר מוכן כדי להפחיד כנימות.

חליטה להאכלת פרחי פנים

עירוי המשמש ללא דילול מוכן הרבה יותר מהר. שיטת הכנת קליפת בננה כדשן לצמחי בית דומה.

לבישול תצטרך:

 • 1-2 קליפות;
 • צנצנת ליטר;
 • מים חמים (טמפרטורה 40 מעלות).

הקליפה מונחת בצנצנת, יוצקת במים חמים, מכוסה במכסה, אך לא בחוזקה. התעקש 2-4 ימים, מקסימום שבוע. ככל שהדשן מתבשל יותר זמן, כך יש לו ריח גרוע יותר.

לאחר זמן זה, הנוזל המתקבל מדולל במים (1: 1) ומשמש להשקיית צמחים (גינה, מרפסת, עציץ). בצורה זו מכינים רוטב עליון מקליפת בננה לסחלבים, דקמבריסטים ופרחי פנים (ביתיים) אחרים.

תשומת הלב! אם מופיע עובש שחור בצנצנת, עלינו להיפטר מיד מהחליטה שלנו, כי עובש שחור מזיק לצמחים.

קוֹמפּוֹסט

יש להוסיף קליפת בננה לערימות קומפוסט, היא מעשירה את הקומפוסט בזרחן ואשלגן. זה חשוב מכיוון ש"שברי" חנקן ופחמן שולטים לעתים קרובות בקומפוסט. בנוסף להוספת הקליפות ישירות, כדאי לטפטף תמציות קליפת בננה על הערימה.

חיפוי

חיפוי עם עורות טריים משמש באביב, בקיץ ובסתיו בעונת הגינון. הגריסה מזרזת את תהליך הפירוק והקומפוסטציה ישירות באדמה. חתיכות המונחות באדמה "נעלמות" מהר מספיק, נאכלות על ידי תולעי אדמה. פתרון זה מצוין בעונה, ואינו בר ביצוע בעונה הקרה.

בחורף, כשאנחנו אוכלים יותר פירות אקזוטיים, אנחנו יכולים להצטייד בדשן. אם יש הרבה קליפה, אפשר לטחון, לייבש או לאפות ולהשתמש בו לחיפוי צמחים. מייבשים קליפות גרוסים על רדיאטור חימום, במייבש פטריות או בתנור בטמפרטורה מקסימלית של 140 מעלות. לאחר מכן מאחסנים את ה"צ'יפס" המיובש עד האביב, אז ניתן להשתמש בהם לביצוע חיפוי, או לטחון בטחנת קמח.

עם תחילת עונת הגידול, כדאי למרוח לפחות כמה סנטימטרים של שכבת חיפוי בננה (כך שנדרש חומר רב). אז אנחנו מקבלים דשן לעיכול במהירות. אתה יכול להכין תערובת של שאריות קפה וקליפות ביצים. מאלץ' יפחית את צמיחת עשבים שוטים, יפחית את אידוי המים מהאדמה, ומהווה דשן קל משקל. הודות לשתי התכונות הראשונות, הדשן בעל ערך במיוחד על קרקעות חוליות קלות.

איפה להשתמש?

ניתן להכין את הדשנים הנ"ל באמצעות הקליפה, כמו גם בננות שלמות מקולקלות, כגון בשלות מדי. דשני בננה מתאימים להאכלת צמחים שונים:

 • ירקות;
 • עצי פרי;
 • שיחים;
 • צמחים חד שנתיים ורב שנתיים נוי;
 • ורדים;
 • עציצים.

הם משמשים להאכלת צמחים בשלבי הצמיחה המוקדמים: במהלך הנביטה, גידול שתילים והשתרשות.

בשל תכולת החומצה הסיליצית, דשני בננה מגבירים את עמידות הצמח בפני גורמים שליליים, כגון מחלות. שימוש בדשנים טבעיים – מבננות, עשבים שוטים (כמו זנב סוס), קליפות ביצים, אפר עץ, שאריות קפה – היא דרך טובה לגידול אורגני ולחסוך כסף. קליפות בננה שנותרו בגינה, על הקרקע, מושכות ציפורים, פרפרים עם הארומה שלהם. למרבה הצער, גם צרעות עשויות להתעניין בקליפה.

עובדה מעניינת היא שהבננות הצהובות המוכרות לנו בצורתן הנוכחית ידועות מאז שנות ה-40 של המאה ה-19. בעבר היה לפרי טעם פחות מתוק והיה לרוב אדום או ירוק.

מי רוצה להתנסות? אנא שתפו את החוויה שלכם בתגובות!

ביקורות

קראתי בעיתון שהקליפה לא מתפרקת, אבל העובש שנוצר עליה מייצר חומרים כמו אנטיביוטיקה שמפריעים לתסיסה תקינה. לכן, זה חייב להיות מותסס. מילאתי ​​את הקליפות במים בדלי ובהדרגה הוספתי חדשים, מערבבים עם מקל. בסתיו אביא מתחת לוורדים.

ולדימיר

יבשתי קליפות בננה בחורף. כששתלו שתילים של עגבניות, הוא שפך חופן קליפה יבשה לכל חור. בוא נראה מה יהיו ההשלכות.

איגור

בשנה שעברה השתמשתי לראשונה בקליפת בננה טחונה. התעקשתי עליהם במשך שבועיים. אחר כך דיללתי והשקיתי את הוורדים. ורדים פרחו יפה, וכשזה הגיע לכנימות, קטפתי אותם על שני שיחים ביד, היו מעט כנימות. היו מספר מדהים של ניצנים.

אולגה יבגנייבנה

מטאור תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

גוליבר תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות