דורוניקום – שתילה וטיפול בשטח פתוח, צילומי זנים

ביצי או דורוניקום עם פרחיו הצהובים הבוהקים, המזכירים חינניות, מסמלים את קרני השמש החמות הראשונות בחודשים מרץ-אפריל. פרחים אלו יוצרים מרבדים יפים המתפשטים לאיטם למרגלות שיחים או מלווים בחדווה את פריחת פקעות האביב והשכחה. מאמר זה מתאר כיצד לגדל פרחי דורוניקום, שתילה וטיפול בשדה הפתוח, מראה תמונות המתארות מינים וזנים. עמיד וקל לגידול, הוא יאיר את הגינה באביב.

תיאור הצמח

הסוג Doronicum שייך למשפחת האסטרציים וכולל כ-40 מינים.. לראשי הפרחים של הצמח מרכז כתום-צהוב גדול, ומעליהם עלי כותרת דקים צהובים-זהובים ותלויים מעל עלווה ירוקה בוהקת. דורוניקום פורח ממרץ עד יוני, תלוי במגוון, מאיר ערוגות אביביות של צבעונים ונרקיסים. הוא משתלב היטב עם תכלת שמיים ומשפר את הזוהר הכתום של פרגים.

דורוניקום הוא צמח שהופיע בגנים שלנו יחסית לאחרונה, קל לגידול, עמיד יחסית לכפור (עד -15-20 מעלות צלזיוס), אך אורך חייו לעיתים קצר. זה לא דורש טיפול מיוחד, אבל אם אתה חותך פרחים דהויים, אז בסתיו זה יכול לרצות אותך עם פריחה נוספת.

דורוניקום הוא צמחי גבול מצוינים עם עלווה קומפקטית ופרחים חתוכים ארוכי גבעול מדהימים שיאירו את הבית.

לצמחים הרב-שנתיים הנשירים הנמרצים הללו יש שורשים דמויי פקעת או סטולון עם קני שורש בשרניים, חומים מבחוץ ולבנים מבפנים, שמתפשטים לאט, ובסופו של דבר יוצרים מושבות גדולות אם המקום מתאים להם.

עלים בסיסיים בצורת לב או סגלגל, לעיתים משוננים ומתבגרים דק (במיוחד ב-D. plantagineum), מוחזקים על פטוטרת ארוכה ומאוחדים בצרורות, עטורים בגבעולים ארוכים, שבירים, גליליים, מתבגרים בגובה 20-100 ס"מ. שם. יש כמה קטנים על הגבעולים, עלים חסרי פטוטרת.

העלווה צומחת מחדש בתחילת האביב, ואז מופיעים במהירות פרחים, שנעלמים בחום המוגזם של הקיץ.

התפרחות הן ראשים בודדים בקוטר 2.5 עד 5 ס"מ, הדומים לחינניות צהובות, עם לשונות צהובות זהובות דקות מאוד המסודרות בשורה אחת ומקיפות ליבה צהובה. פרח הדורוניקום נראה כמו קמומיל צהוב, הוא ממוקם על עטיפה של עלים באותו אורך, מוערמים ב-2-3 שורות.

הפריחה של דורוניקום בטבע נמשכת ממרץ עד יולי, בעוד מינים מזרחיים פורחים באפריל-מאי, פלנטיין – במאי-יוני, מהשנה השנייה לאחר השתילה הוא הופך לשפע. דורוניקום יכול לנוח לאחר הפריחה – העלווה נעלמת לעיתים במהלך הקיץ אם מזג האוויר חם מאוד או יבש. זוהי דרך אחת להגן על עצמך, אבל העלווה מופיעה שוב בסתיו.

תופעה זו שכיחה במיוחד ב-D. orientale, ששוב יוצר עלים בסתיו, ולעיתים מצליח לפרוח מחדש אם חותכים פרחים דהויים.

אורך החיים של הצמח משתנה מאוד, מקצר מאוד ועד ארוך מאוד, אם מקום השתילה ותנאי הגידול מתאימים לו – מיקום שטוף שמש, אדמה עשירה, לחה ומנוקזת היטב.

פירות הדורוניקום הם כאבים מוארכים וגליליים, מתבגרים, בעלי חריצים עמוקים, במרכזם עם פקעת משי, ומסביב – עירומים, מה שמאפשר להבדיל בין דורוניקום מהסוג ארניקה (ארניקה), שיש לו ציר בכלל. קצוות האקנה.

תמונה. פירות דורוניקום

מינים וזנים מעניינים

הסוג דורוניקום מאגד כ-40 מינים של צמחים רב שנתיים עשבוניים הגדלים מאירוסיה ועד סיביר, שם הם נמצאים ביערות, בסבך, בכרי דשא, בביצות, בגבעות בגובה של עד 1900 מ' מעל פני הים.

בגנים שלנו מגדלים בעיקר דורוניקום קווקזי ופלנטיין עם הזנים והכלאיים שלהם. Altai doronicum (Doronicum altaicum) נמצא באלטאי. במבצע תוכלו למצוא לעתים קרובות את זן Harpur Kru (Doronicum x excelsum Harpur Crewe). הוא פורח מאפריל עד יוני, בעל ראשי פרחים גדולים בקוטר 10 ס"מ, צהוב בהיר עם לשונות דקות. גובה 80 ס"מ, העלים סגלגלים, משוננים מעט, מתבגרים.

לֶחֶך

צמח דורוניקום (Doronicum plantagineum) הוא צמח רב שנתי נשיר עמיד. קנה השורש הפקעת והזוחל שלו יוצר מושבות גדולות בכרי דשא, ביצות ויערות. על peduncles במאי-יוני, 1-3 inflorescences מופיעות, ואז הצמח פורש. פרחים בצורת חינניות דקות, קוטר 10 ס"מ, צהוב עליז מאוד, המאירים חבורה יפה של עלים ירוקים חיוורים סגלגלים או אזמליים. גובה – 60 ס"מ.

המין עמיד, אינו דורש טיפול, מעדיף אדמה לחה. הוא סובל שמש וצל כל עוד האדמה נשארת לחה. מין זה הוליד את זן האקסלסום הראוותני Excelsum (שם נרדף להרפור קרוו), עם פרחים בקוטר של עד 10 ס"מ.

מִזְרָחִי

למין אחר, נפוץ יותר – דורוניקום מזרחי או קווקזי (Doronicum orientale, syn. caucasicum), יש אזור תפוצה עם מרכזים בדרום מזרח אירופה, הקווקז וטורקיה. נוכחותו מצוינת ביערות, בסבך, בגובה של 50 עד 1900 מ' מעל פני הים.

דורוניקום orientalis רב שנתי זקוק לשתילה וטיפול באדמה חדירה, לא פורייה מדי. הוא רגיש לעודף לחות וחומוס באדמה, הגורם לריקבון. הזנים הידועים שלו:

 • "Magnificum" (Magnificum) עם פרחים גדולים צהובים לימון.
 • "ליאו הקטן" (ליאו הקטן).
 • "Frühlingspracht" (Frühlingspracht) – עם פרחים כפולים.
 • "Finesse" (Finesse) – עם עלי כותרת דקים מאוד.

להלן זנים של מיני דורוניקום orientalis.

ליאו הקטן

Doronicum Orientale Little Leo (Doronicum orientale Little Leo) הוא צמח רב שנתי קנה שורש הגדל באיטיות ובתחילת האביב מייצר פרחים כפולים מקסימים בדומה לחינניות, צהוב עז. גדל טוב במיוחד בשמש מלאה, באדמה מנוקזת היטב. תקופת הפריחה של הזן "ליאו הקטן": אפריל – יוני. גובה – 60 ס"מ.

מגניפיקום

דורוניקום מזרחי "Magnificum" (Doronicum Orientale Magnificum) הוא רב שנתי פריחה מוקדמת המקשטת את הגינה בפרחי חיננית גדולים צהובים לימון עם עלי כותרת קטנים. העלים בצורת לב, בעלי שיניים, ירוק בהיר. תקופת פריחה: אפריל-מאי. גובה – 50 ס"מ.

חתול זהב

זן "גולדקט" (Goldcut) פורח באפריל-מאי עם ראשי פרחים צהובים זהובים. גובה: 60-70 ס"מ. פרחים בצורת קמומיל המתנשאים מעל לעלווה ירוקה חיוורת.

גולדצוורג

דורוניקום "גולדצוורג" (גולדצוורג) פורח עם ראשי פרחים צהובים זהובים באפריל-מאי. זהו זן גמד בגובה 25 ס"מ.

איפה לשתול?

בטבע, דורוניקום גדל לעתים קרובות על מדרונות, באזורים סלעיים ופתוחים, ולכן הוא זקוק לאור שמש ולאדמה מנוקזת היטב.

רובוק, מצד אחד, זקוק למקסימום אור שמש כדי לפרוח מוקדם, אך מצד שני, אינו אוהב בצורת בקיץ, שבגללה הוא מאבד עלים.

דורוניקום נטוע במקום שטוף שמש או מוצל למחצה, באדמה לחה ומנוקזת היטב, רצוי חולית. בתנאים מתאימים, הוא מושפע לעתים רחוקות ממזיקים ומחלות.

הימנע משתילת דורוניקום באדמה כבדה וספוגת מים במקום שבו הוא יכול להירקב בחורף, במיוחד מינים מזרחיים.

אם האדמה חולית מאוד, הוסף חופן כבול בעת השתילה כדי לשמור על לחות מיטבית של המצע. הצמח אוהב קרקעות עמוקות, לא פוריות מדי, לחות בקיץ, לא קופא בחורף, מתחמם במהירות באביב. pH מתאים לאדמה הוא מעט חומצי עד ניטרלי.

שתילה מתחת לעץ או למרגלות גדר חיה באדמה רגילה אפשרית, אך רצוי להוסיף קומפוסט לפני ביצועה. ניתן לשתול את הצמח למרגלות עצים נשירים שעליהם עדיין פורחים בעת פריחת הדורוניקום. הפנימברה שלמרגלות השיחים הפורחים באביב מתאימה לו מאוד: הוא יבלוט בחברת החבוש היפני או הספיראה.

כאשר שותלים דורוניקום בעציץ, יש לבחור מיכל קרמי לא צבוע. בתחתית, אתה צריך להניח שכבת ניקוז בעובי של לפחות 5 ס"מ ולמלא אותה בתערובת של אדמה וכבול.

נְחִיתָה

מתי לשתול דורוניקום? לשתול את הצמח באדמה פתוחה באביב (לאחר הכפור) או בסתיו (באזורים חמים).

שימו לב למרחק בין שתילים – 30-40 ס"מ.

כיצד לשתול דורוניקום באדמה פתוחה:

 1. חפרו בור רחב הרבה יותר מכדור השורש של השתיל, מכיוון ששורשי דורוניקום מתפתחים רדודים למדי ומתפשטים לרוחב.
 2. יש להוסיף ניקוז בצורת חצץ לתחתית חור הנחיתה. כדאי להוסיף גם כמה חופנים של חול נהרות גס. בקרקעות כבדות עדיף לשתול דורוניקום על סוללה או במסלעות.
 3. אם הקרקע חולית, הוסף קצת כבול או קומפוסט לתחתית החור.
 4. לשתול את השתיל בבור השתילה, להעמיק מעט את "צווארון" הצמח.
 5. ממלאים באדמה וטוחנים קלות.
 6. כסה את האדמה סביב הצמחים כדי לשמור על לחות אופטימלית ולהגביל את צמיחת העשבים.
 7. השקה אם אין גשם.

טיפוח

הפרח הרב שנתי דורוניקום הוא די יומרני, אם הוא נטוע באדמה מתאימה, משתרש במהירות וגדל היטב. אחרת, יש לו תוחלת חיים קצרה למדי.

בעת גידול וטיפול בדורוניקום, מתבצעות הפעילויות הבאות:

 • רִוּוּי. השקה את הצמחים כבר באפריל אם האביב יבש. השקה בשפע ובקביעות בקיץ לאחר השתילה. בשאר הזמן – רק במקרה של חום קיצוני ובצורת ממושכת. בעציצים יש להשקות כך שהאדמה תהיה מעט לחה לאחר השקיה, אין להשאיר מים בעציץ.
 • דשן. אין צורך בהאכלת דורוניקום בשדה הפתוח. על קרקעות עניות מדי אפשר להוסיף מעט קומפוסט. לעולם אל תוסיף זבל לאדמה, זה מגביר את הסיכון להירקב. בגידול בעציצים ניתן להפרות את דורוניקום – דשן צמחים פורחים כל 2-3 שבועות לתמיכה בפריחה.
 • חיפוי. כרסו את האדמה בקיץ כדי לשמור עליה לחה.
 • קִצוּץ. חתוך פרחים דהויים כדי לא להחליש את הצמח אם אתה לא צריך לאסוף זרעים.
 • בקרת מחלות. קיץ גשום יכול לקדם את המראה של פטריות על העלווה. הסר עלים נגועים ובמידת הצורך יש לרסס בחליטת זנב סוס או קוטל פטריות למפגעים גדולים. עודף לחות בחורף יכול להוביל לריקבון שורשים ולכתם עלים. בשפלה או בקרקעות כבדות, לשתול דורוניקום במסלעה או להוסיף חצץ לתחתית החור. במקומות שטופי שמש, צמחים יכולים להיות מושפעים מטחב פלומתי. יש לרסס את העלים בקוטל פטריות למשל "בראבו" בריכוז 0.2% או "טופז".

שִׁעתוּק

הדרכים הקלות ביותר להתרבות דורוניקום הן על ידי חלוקת הווילון בסתיו או זריעת זרעים באביב.

 • חֲלוּקָה. מחלקים את הצמחים בסתיו ומשתילים אותם מיד למקום חדש או לעציצים מלאים בקומפוסט מעורבב בחול.
 • זְרִיעָה זרעים. זרעי דורוניקום נזרעים בחממה קרה מפברואר עד אפריל, הזרעים נקצרים בקיץ. שתילי דורוניקום מושתלים באדמה לאחר הכפור האחרון או בתחילת הסתיו.

שימוש בגינה

בשל המראה הטבעי וחוסר היומרות שלהם, דורוניקום יוצרים מרבדים פורחים יפים מתחת לכתרים של עצים נשירים עם עלים שטרם פרחו, כמו גם רקפות, פרשת מים, ריאות, שרוול מצוי, שום דוב, נרקיסים. רב שנתי נשיר נמרץ זה, יוצר כר של עלים ירוקים בהירים, מתפשט לאט, ובסופו של דבר יוצר שיח גדול אם הוא אוהב את המיקום.

תמונה. דורוניקום בערוגות

הם משמשים גם בשולי ערוגות פרחים או למרגלות שיחי אביב כמו חבוש יפני או שורש נשיר במסלעות.

לשתול פרח זה במסיף או בקצה, בגן סלעים או מתחת לכתרים בשילוב עם פקעות אביב וצמחים דו-שנתיים. דורוניקום נראה טוב וגדל בין צמחים מוקדמים אחרים:

 • צבעונים;
 • פרגים;
 • שכחו אותי, המשולבים איתם יפה במיוחד;
 • רַקֶפֶת;
 • פרשת מים;
 • אזיקים;
 • כחול ציאנוזה.

לאווירה מאוד בהירה ומנוגדת, הניחו שטיח שחור של אופיופוגון שטוח 'ניגר' עם כמה שיחי דורוניקום והוסיפו נורה אחת או יותר של דג הלוז הפרסי המופלא. שילוב זה יכול להתאים למיכל צבעוני גדול, הצמח אינו מפחד מגידול בעציץ.

אתה יכול לקטוף את הפרחים כשהניצנים נפתחים כדי ליצור זרי אביב מסנוורים.

נטועה באדמה לחה למדי אך מנוקזת היטב, במקום שניתן להצלה בקיץ, עז ביצי גדלה ללא בעיות ומפארת את הגינה באביב בפרחים צהובים ושטופי שמש.

איך לגדל אננס בבית מלמעלה

בצל Centurion – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות, שתילת sevka