גוליבר תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

קציר מוקדם משלו של תפוחי אדמה שגדלו בקוטג' קיץ הוא בעל ערך מיוחד. המחירים עבורו בתחילת הקיץ גבוהים, וייתכנו ספקות לגבי ידידותיות הסביבה של מוצרים כאלה. חשוב מאוד לבחור מגוון טוב – פרודוקטיבי, בעל טעם גבוה ואיכויות מסחריות. זן תפוחי האדמה המוקדם גוליבר הוכיח את עצמו היטב – תיאור, תמונה, ביקורות עליו מוצגים במאמר.

תיאור כללי של המגוון

גוליבר הוא זן ביתי חדש יחסית שגדל על ידי צוות המוסד הפדרלי של המדינה התקציבית לתפוחי אדמה A.G. Lorkh. נכלל ברשימת הזנים של מרשם המדינה בשנת 2018. על פי המלצות המגדלים ותיאור הזן, גוליבר מציג בצורה הטובה ביותר את איכויותיו באזורי כדור הארץ השחור המרכזי והמרכזי של רוסיה.

איך נראה שיח

השיחים של הזן נמרצים, הצמרות זקופים למחצה עם עלים ירוקים כהים גדולים. גודל הקורולה של הפרח בינוני, צבע האנתוציאנין מתבטא בצורה חלשה.

העלווה של השיחים ממוצעת, מה שמאפשר למנגנון העלים לעבוד בצורה אינטנסיבית יותר בגלל תאורה טובה.

לצמחים מערכת שורשים מפותחת, אך הפקעות נוצרות באזור קומפקטי למדי, מה שמקל על חפירתן.

מאפיינים של פקעות

לזן יש כיוון שימוש בטבלה, תכולת העמילן הממוצעת בפקעות גוליבר מצוינת ברמה של 14.1-15.4%. איכויות הסחורה והטעם של תפוחי האדמה גוליבר, למרות תקופת ההבשלה המוקדמת של היבול, גבוהות מאוד.

לפקעות מסחריות יש את המאפיינים הבאים:

 • בגודל – בינוני וגדול (משקל ממוצע הוא 106-139 גרם);
 • צורה אליפסה מוארכת;
 • יש עור חלק ויפה;
 • עיניים מרווחות עדינות, מה שמפשט מאוד את קילוף תפוחי האדמה, מפחית את ההפסדים.

הערכת הטעימה של מומחים, כמו גם ביקורות של גננים שמכירים את גוליבר, מאפיינים את טעמם של תפוחי האדמה כטוב ומצוין.

תשואה, אחסון

גוליבר הוא פרודוקטיבי ביותר. בהתאם לרמת הטכנולוגיה החקלאית, התשואה הסחירה מצוינת בטווח של 163-283 סנטנר / חה (163-283 ק"ג למאה מ"ר), אינדיקטור זה גבוה מהסטנדרט (זן Vineta) ב-19-57 סנטנרים / חה (19-57 ק"ג למאה מ"ר).

לגוליבר יש יתרון נוסף – הבשלה ידידותית של היבול במועד מוקדם מאוד. החפירה הראשונה יכולה להתבצע כבר ביום ה-45, לאחר שקיבלה תשואה של 109-221 ק"ג/הא (109-221 ק"ג למאה מ"ר) – מחוון זה מתאים לתקן לזן אודצ'ה והוא 25 ק"ג לכל מאה מטרים רבועים גבוה מהסטנדרט לזן Vega. רצוי לבצע את החפירה השנייה לתקופה של 55 ימים, לאחר שהשיג יבול של 155-278 ק"ג למאה מ"ר, הגבוה ב-57-120 ק"ג מהסטנדרטים לזני וגה ו-וינטה.

היבול המקסימלי של זן גוליבר נרשמה על רקע חקלאי גבוה באזור קורסק – 371 סנטנרים לדונם, שהם 167 סנטנרים לדונם יותר מהתקן.

סחירות הפקעות, בהתאם לתנאי הגידול, נעה בטווח של 84-98%. למרות העובדה שהמגוון מוקדם, הפקעות מאוחסנות בצורה מושלמת, איכות השמירה היא 95%.

עמידות למחלות ומזיקים

גוליבר, על פי תושבי הקיץ, הוא זן לא יומרני למדי, רק לעתים רחוקות חולה. ביקורות כאלה בדרך כלל תואמות את המאפיינים המוצהרים על ידי היצרן. הזן עמיד לסרטן תפוחי אדמה ונמטודה זהובה, מראה רגישות ממוצעת למחלת עלים. עם זאת, בתנאי גידול לא נוחים, גוליבר עשוי להיות רגיש למחלת פקעת מאוחרת.

יתרונות וחסרונות

גוליבר הוא זן חדש יחסית, אבל כבר די פופולרי בקרב תושבי הקיץ.

יתרונות המגוון:

 • פרודוקטיביות גבוהה, פקעות מבשילות בצורה ידידותית למדי.
 • הבשלת יבול מוקדמת מאוד – החפירה הראשונה מתבצעת לאחר 45 ימים.
 • פקעות יפות, אפילו בצורתן, עם עיניים קטנות – קל לקלף, פסולת קטנה.
 • טעם פקעת נהדר.
 • לא יומרני בטיפול.
 • עמיד לסרטן תפוחי אדמה, נמטודה תפוחי אדמה מוזהבת.

פגמים:

 • לזן עמידות נמוכה בפני פקעות מאוחרות.

טכנולוגיה חקלאית

גוליבר מגיב היטב לטיפול נמרץ. למרות שהזן יחסית לא יומרני, הטיפול בתפוחי אדמה גוליבר מצריך יישום של פרקטיקות חקלאיות מסוימות, מה שמאפשר לנצל את הפוטנציאל הטמון בתהליך הבחירה וליישר את החסרונות. גישה זו תאפשר לך לקבל את התשואה המקסימלית באיכות טובה.

הכנת האתר

גידולים קדמיים מתאימים לתפוחי אדמה הם כל הגידולים המותירים את האדמה נקייה מעשבים שוטים, למעט צמחים ממשפחת הסולניים – עגבניות, פלפלים וכו'. במחזורי יבול ירקות, קודמים טובים הם:

 • כרוב;
 • בצל;
 • אפונה;
 • שעועית;
 • שורשים.

במידת הצורך, ניתן לגדל תפוחי אדמה גוליבר במשך 2-3 שנים במקום אחד, שכן הזן עמיד בפני הנמטודה, אך עדיף לשנות את האתר מדי שנה – אז הסיכון לפתח מחלות יהיה נמוך יותר.

תפוחי אדמה הם מבשר טוב לירקות רבים אחרים, ולכן מחזור יבולים ושינויים שנתיים באתר נותנים את התוצאות הטובות ביותר עבור כל גידולי הגינה.

הכנת הקרקע מתחילה בסתיו, חפירה עמוקה מתבצעת, שורשי עשב נבחרים. באביב, לפני השתילה, מוחלים דשנים, האתר מפולס.

הכנת פקעת

חומר זרעי תפוחי אדמה חייב להיות בעל טוהר זני גבוה, נקי ממחלות ומזיקים, אחיד בצורתו ובגודלו. לקציר טוב, הגודל האופטימלי של פקעות הוא 80-100 גרם (נראה כמו ביצת תרנגולת). בפקעות כאלה הצטברה אספקה ​​מספקת של חומרים מזינים, שחשובה להתפתחות ראשונית של שיחים.

לאחר הוצאתם מהאחסון, פקעות גוליבר ממוינות, מונחות להנבטה והירקה. אירועים אלה מבוצעים 35-40 ימים לפני השתילה.

הנבטה היא דרך יעילה לזרז התפתחות שיחי תפוחי אדמה. עונת הגידול מתקצרת, התשואה גדלה. תפוחי אדמה מונחים בקופסאות כך שכל הפקעות מוארות באופן שווה. נעשה שימוש בחדרים מוארים היטב. במהלך 10-12 הימים הראשונים, החדר מוחשך, הטמפרטורה נשמרת על 8-10 מעלות צלזיוס והלחות היא 85-90%. בתנאים אלו, הפקעות מייצרות יותר נבטים. כאשר הנבטים מגיעים ל-1.5-2 ס"מ, החדר מואר, אך הטמפרטורה והלחות נשארים זהים. לתאורה, אתה יכול להשתמש במנורות פלורסנט ורגילות.

תאורה מלאכותית לא צריכה להימשך יותר מ-10 שעות ביום. לאחר 25-30 ימים, הנבטים מגיעים ל-3-4 ס"מ, מקבלים צבע אופייני לזן. הפקעות מונחות שוב בחושך באותה לחות, אך בטמפרטורה של 2-5 מעלות צלזיוס, כ-10 ימים לפני השתילה.

אתה יכול להשתמש בגרסה פשוטה של ​​נביטה של ​​פקעות – מתחילתו ועד סופו של האירוע, טמפרטורת החדר (16-18 מעלות צלזיוס) ותאורה טובה נשמרות בחדר.

כדי למנוע מחלות פטרייתיות, פקעות מטופלות בתמיסה ורודה של אשלגן פרמנגנט לפני השתילה (מושרה במשך 20-30 דקות).

נְחִיתָה

תפוחי אדמה מזן גוליבר נטועים במרווחי שורות של 60-75 ס"מ. עומק השתילה נקבע לפי גודל הפקעות ותכונות הקרקע.

עומק שתילת תפוחי אדמה:

 • על קרקעות כבדות ולחות נטועות לעומק של 6-8 ס"מ;
 • על הריאות – 10-12 ס"מ.

טיפוח וטיפול

מגוון גוליבר הוא יומרני בטיפול. עם זאת, כדי להשיג תשואה גבוהה, נדרשים מספר אמצעים:

 • בהיעדר גשמים מספקים, מתבצעת השקיה.
 • חשוב להסיר עשבים שוטים באופן שיטתי ולשחרר את האדמה – תפוחי אדמה אוהבים אדמה רופפת ורווית אוויר.
 • במרווח של 2-3 שבועות מתבצעת הגבעה (שיטה חקלאית יעילה התורמת לפיתוח טוב יותר של פקעות ולהגדלת היבול).
 • אם יש סימנים למחסור ברכיבי תזונה מינרליים (צמיחת הצמרות מואטת, צבע העלים הופך חיוור), מבוצעת ההלבשה העליונה.
 • לעקוב אחר הופעת מזיקים ומחלות ולבצע טיפולים.

קְצִיר

חפירת תפוחי אדמה מתבצעת במזג אוויר יבש, השקיה מופסקת זמן רב לפני מועד הקטיף הצפוי. גוליבר מאפשר לך לקבל את הקציר הראשון של תפוחי אדמה צעירים לאחר 45 יום (קציר לא שלם). אם אתה מחכה עוד 2-3 שבועות, אז אתה יכול לסמוך על קבלת התשואה המקסימלית. לאחר החפירה, הפקעות נשארות באתר למשך 3-4 שעות, ואז הן מועברות מתחת לחופה למשך שבועיים, ממוינות וממוקמות באחסון.

ביקורות

שתלנו את גוליבר בשנה שעברה לבדיקה, היבול יצא מ-2 ק"ג זרעים – שקית תפוחי אדמה סחירים. גודל הפקעות טוב, אם כי לא גדול במיוחד, אין כמעט זוטות. הפקעות בשיח ממוקמות בצורה קומפקטית למדי, זה נוח לחפור, תפוחי האדמה טעימים מאוד.

ניקולאי, אזור קורסק

תפוחי אדמה די חדשים, שכנה בארץ שיבחה, הם ניסו לשתול בבית. הקציר מבשיל מוקדם ובאופן ידידותי למדי. הפקעות של גוליבר יפות, בצורתן קבועות, יש מעט עיניים. תפוחי אדמה לא מתכהים כשקולפים אותם, טעימים. נשתול עוד.

ולנטין, בלגורוד

מגוון מוקדם טוב של מבחר ביתי. שותלים אותו בשנה השנייה. הוא די עמיד לבצורת, בשנה הראשונה היה מעט גשם ולא היה מספיק זמן גם להשקות אותו, היבול עדיין התקבל, הפקעות התבררו כבינוניות בגודלן. בשנה השנייה שהשקו, היבול יצא מצוין, הפקעות גדולות ובינוניות, כמעט בלי קטנות. תפוחי אדמה טעימים מאוד, לא מתפרקים בבישול.

גלינה, מחוז רוסטוב

דשן קליפת בננה

אימפלה תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות