ברנט – שתילה וטיפול בשטח פתוח, תיאור, תמונה

התפרחות המוארכות של צמח זה מורכבות מפרחים גרפיים מקוריים הפורחים באלגנטיות רבה. פרחים מגיעים בצבעים שונים – לבן, סגול כהה, ורוד ואדום. רב שנתי עמיד ועמיד זה חי בגנים במשך שנים רבות. למד כיצד לגדל צמח שרוף, על שתילה וטיפול בשדה הפתוח, ראה תמונות ותיאורים של זנים מעניינים.

תיאור הצמח

צמחים מהסוג Burnet (lat. Sanguisorba) הם צמחי שורש רב שנתיים. הסוג שייך למשפחת הוורודה, הכוללת גם עצי פרי רבים וצמחי בר רבים: אוכמניות, סוכריות אחו, ורד בר ועוד. ברנט נפוץ באזורים ממוזגים של חצי הכדור הצפוני. צמחים פורחים בעדינות בקיץ עם תפרחות ביציות או מוארכות. המראה שלהם הופך אותם לאידיאליים עבור גינות נטורליסטיות, במיוחד בשילוב עם עשבי תיבול.

מעטים הצמחים שמציעים קלילות כמו הניצנים הקצרים והסגולים של הברנט – בקצה הגבעולים הארוכים והדקים שלו הם פונפונים קטנים שצפים כשהם משחקים עם הרוח. לצמח עלווה מושכת, חתוכה לעלים משוננים ותפרחות מעניינות בצבעים שונים.

שמו של הסוג Sanguisorba מגיע מהמילים: sanguis (דם) וסורברה (לספוג), לצמח יש יכולת לעצור דימום ולקדם ריפוי פצעים.

מגוון מינים

הסוג כולל כ-30 מינים. המבחר עצום, והאפקט בגינה ישתנה מאוד בהתאם למגוון.

סוגי הדימום המפורסמים ביותר:

 • Sanguisorbes officinalis – K. officinalis;
 • Sanguisorbes minor – ק' קטן (צמח מרפא ואכיל);
 • Sanguisorba obtusa – K. בוטה (עם תפרחות מונמכות, ורודות);
 • Sanguisorba canadensis – K. קנדי ​​(תפרחות לבנות טהורות);
 • Sanguisorba menziesii – K. Menzies (תפרחת זקופה ורודה כהה).

הצריבה הקטנה (S. minor) מכונה לעתים לסוג Poterium ונקראת מילה נרדפת לצריבה (Poterium sanguisorba).

ברנט הוא צמח קל לגידול, לא יומרני, מושפע רק לעתים רחוקות ממחלות, אבל הוא מפחד משבלולים וחלזונות. המין S. minor (העלים שלו יכולים לשמש בסלטים) סובל היטב בצורת, ניתן לשתול בגינות סלעים, רוב הזנים האחרים מעדיפים אדמה לחה.

Sanguisorba minor גדל על מדשאות יבשות וגבעות גיר, Sanguisorba officinalis נפוץ יותר במקומות לחים.

מינים תרבותיים רבים מקורם בצפון אמריקה (Sanguisorba canadensis), יפן (Sanguisorba obtusa), אלסקה (Sanguisorba menziesii), חלקם מגיעים מצפון אסיה.

גודל הצמח

ברנט יוצר צרור עלים, שמעליהם עולים גבעולי פרחים גמישים ודקים. הם יכולים להגיע ל-2 מטרים ב- Sanguisorba canadensis. מינים אחרים קטנים בהרבה, כמו Sanguisorba minor, שגובהו 30-60 ס"מ. הגבעולים מסוקסים, מסועפים, לפעמים הופכים לאדומים.

תקופת פריחה, מאפייני פרח

בהתאם לזן, פורח השריפה ממאי עד ספטמבר-אוקטובר. ק. פריחה קטנה אחת הראשונות, ממאי עד יוני, מינים וזנים אחרים פורחים לעתים קרובות מעט מאוחר יותר. ק' דקי-עלים "Purpurea" (Sanguisorba tenuifolia var. Purpurea) פורחת מאוגוסט.

פרחים ממוקמים בקצוות של גבעולים ארוכים, דקים וגמישים. המבנה האוורירי מאוד של הצמח נותן את הרושם שגבעול הפרחים כביכול תלויים באוויר. גבעולים של פרחים הם אידיאליים לסידור זרי פרחים.

פרחי צריבה קטנים, נאספים בתפרחת צפופה, בדרך כלל אין להם עלי כותרת, מורכבים מ-4 עלי גביע, 4 אבקנים בפרחי זכר ואבקנים בנקביים. גביעי גביע ואבקנים הם דקורטיביים. עלי הכותרת הם לרוב ירוקים, ורודים או אדומים ונראים כמו עלי כותרת (גפי כותרת).

הזרועות הן ורודות, לבנות, אדומות או סגולות, לפעמים נוטות לחום. זנים עם פרחים לבנים הם אלגנטיים במיוחד. הזן הפורח "אלבה" הוא קצת כמו גבעולי פרחים של עשבי תיבול.

ל-K. קהה יש תפרחת ורודה בהירה, בניגוד לצבעים הרכים של זנים אחרים. לעיתים הפריחה כהה ודי עזה (זן 'תנא' 'תנא').

אורך התפרחות משתנה. תפרחות ארוכות מקבלות מראה של "מברשת בקבוק", וקצרות, ביציות או כדוריות, נראות כמו פונפונים קטנים. ב- Sanguisorba minor קוטר התפרחות 1 ס"מ, ב- Sanguisorba canadensis הן יכולות להגיע לאורך של 20 ס"מ. התפרחות לרוב זקופות, לעיתים תלויות.

Sanguisorba officinalis הוא הצמח המארח של שני פרפרים: אוכמניות שחורות (Maculinea nausithous) ואוכמניות כחולות מנוקדות (Maculinea teleius), הרשומות בספר האדום. הם צריכים את הצמח הזה כדי להשלים את מחזור החיים שלהם ולהטיל את הביצים שלהם בפרח שלו. לכן, לצמח חשיבות אקולוגית רבה.

בהתאם למין, הפרחים מואבקים על ידי חרקים (האבקה אנטומופילית) או רוח (האבקה אנמופילית).

משאיר

עלי ברנט הם דקורטיביים, מחולקים לעלונים בעלי שיניים. הם מתחלפים, באורך של עד 30 ס"מ. מספר העלונים הוא אי-זוגי (אי-זוגי-צדדי): 7-25, כשעלון אחד ממוקם בקצהם. ב-S.minor העלים קטנים ומעוגלים, ברוב המינים האחרים הם מלבניים או אליפטיים. Sanguisorba tenuifolia בעל עלווה מצוינת המורכבת מעלעלים דקים מאוד ומוארכים.

העלים הם בצבע ירוק בהיר נעים, לפעמים כחלחל. ישנם זנים מגוונים:

 • Sanguisorba 'מלאך קטן';
 • Sanguisorba menziesii 'Dali Marble' – עלווה עם גבול לבן דק מסביב לעלונים.

העלים של ס' מינור אכילים, טעמם כמו מלפפון, ומוסיפים לסלטים.

תמונה. עלווה של Sanguisorba minor ו- Sanguisorba officinalis

קני שורש, פירות

לתולעים שרופים יש קני שורש (גבעולים תת קרקעיים הגדלים אופקית) שדרכם הם יכולים להתפשט.

לאחר הפריחה, הצמח מייצר פירות מרובעים ויבשים קטנים. אלה הם כאבים: פירות יבשים אינם נפתחים כשהם בשלים, מכילים זרע אחד.

תמונה. פירות וזרעים של Sanguisorba minor

סוגים וזנים פופולריים

ידועים כ-30 מינים מהסוג Sanguisorba וזנים רבים. להלן הסוגים והזנים העיקריים של ברנט עם תמונות ותיאורים.

ק' מלאיה

נוף בגודל נמוך – צריבה קטנה (lat. Sanguisorba minor) פורח ממאי עד יוני. גובה – 50 ס"מ. תפרחות כדוריות סגולות מופיעות בקיץ. מראה חמוד במיוחד, עם פרחים בפונפונים קטנים, בעלי עלווה מגולפת.

לק קטן יש סגולות ריפוי – אנטיספטי והמוסטטי (מפסיק דימום). ניתן להשתמש בו כחליטה נגד כוויות שמש. העלים אכילים: טעמם של מלפפון, עשיר בויטמין C. ניתן להשתמש בהם לטעם רטבים, סלטים ומנות שונות.

ק מרפא

סוג הרפואה הצרובה (lat. Sanguisorba officinalis) הוא מין בוטני מרפא, נפוץ באזורים ממוזגים, בסיביר, במזרח הרחוק. הוא גדל בערבות, ערבות יער, לא על גדות ביצות. הוא יכול להגיע לגובה של 30-90 ס"מ.

זהו צמח רב שנתי עשבוני, קנה שורש, לא פולשני. העלווה יוצאת מהאדמה באביב ונעלמת בחורף. התפרחות מסודרות אנכית, קטנות, אדומות כהות. לצמח שמות פופולריים רבים – שחור, זרד, שדה, דשא קר, מוצץ דם.

תמונה. איך נראה עשב הצמח ברנט אופיסינליס

ק מנזיס

Menzies Burnet (lat. Sanguisorba menziesii) פורח ממאי עד יוני. גובה – 1 מ' מין זה מגיע מאלסקה, יש תפרחות מוארכות, זקורות, אדום-ורוד כהה, עלווה ירוקה-אפורה יפה.

ק' מטומטם

צריבה קהה נמוכה (lat. Sanguisorba obtusa) מגיעה ל-50 ס"מ. תקופת פריחה: יולי-ספטמבר. מין זה מגיע מיפן, תפרחות ורודות מעניינות, תלויות. בהשוואה לזנים אחרים, יש להם גוון בהיר.

K. Khakuzanskaya

סוג ה-hakusan burnet (lat. Sanguisorba hakusanensis) מגיע מיפן. תקופת פריחה: יולי-ספטמבר. גובה – 1.2 מ' בקיץ פורחות תפרחות צונחות בגוון ורוד חיוור.

אלבה

"אלבה" (Sanguisorba tenuifolia Alba) דק עלים שרוף מגיע ל-1.5 מ' תקופת פריחה: יולי-ספטמבר. הפריחה אלגנטית, קלה, "אלבה" שונה מאוד מזנים אחרים, זהו צמח גבוה למדי עם תפרחות-אוזניים לבנות ארוכות וגמישות. העלווה יפה, עם עלים ארוכים ודקים.

תנא ורוד

הזן "טנה ורודה" ( Pink Tanna) מגיע ל-60-80 ס"מ. צמחים בינוניים בעלי תפרחות מלבניות קטנות, ורוד-לילך, גוון עדין מאוד. תקופת פריחה: יולי-אוגוסט. העלים נוצצים.

זוֹל

Burnet officinalis "Tanna" (Tanna) פורח מיולי עד אוגוסט. גובה – 40 ס"מ. הזן קומפקטי, הפרחים כהים למדי, סגול-אדום כהה. תפרחות רבות, קטנות, דקות מאוד, ביציות.

סוג שוקולד

מגוון "סוג שוקולד" (Sanguisorba Chocolate Tip) פורח ממאי עד יוני. גובה – 1 מ' הפרחים נאספים באדום כהה, כמעט חום, תפרחת ביצית. עלווה עם גוון ירוק בהיר ורך מספק ניגודיות נעימה.

Purpurea

K. דקי עלים "Purpurea" (Sanguisorba tenuifolia var. Purpurea) – דרגה גבוהה, מגיעה ל-1.4 מ' תקופת פריחה: אוגוסט-ספטמבר. לצמחים יש תפרחות צונחות של פרחים סגולים כהים למדי ועלווה כחלחלה ודקה.

איפה לשתול?

צמח זה גדל בשמש מלאה או בצל בהיר. בעת בחירת היכן לשתול צריבה, אתה צריך לשקול את אזור הטיפוח.

בנתיב האמצעי, אזורים שטופי שמש עדיפים כדי לקבל את כמות האור המקסימלית. מקומות מוצלים חלקית יהיו נוחים בדרום.

כשאתה בוחר מקום לשתול צריבה, אתה צריך לקחת בחשבון שהוא אוהב אדמה חדירה. S. minor מעדיף אדמה יבשה למדי, בעוד שרוב המינים האחרים (במיוחד Sanguisorba officinalis) זקוקים לאדמה לחה. באזורים הקרים ביותר, הימנעו מקרקעות שנותרו רטובות מדי בחורף (ניתן לשתול צמחים על סוללות כדי להקל על נגר מים). אתה יכול להוסיף קצת חצץ בעת השתילה כדי לשפר את הניקוז.

תולעים שרופה אוהבות מצעים גירניים וישגשגו באדמה פורייה ועשירה בחומוס, למעט Sanguisorba minor, המשגשגת באדמה דלה ויבשה למדי, ניתן לשתול במסלעות בהן היא יוצרת גוש סלעי יחד עם עמידה לבצורת אחרת. צמחים. אתה יכול גם לגדל ברנט בעציצים, לבחור מיכל גדול מספיק, להניח שכבת ניקוז טובה בתחתית.

נְחִיתָה

מתי לשתול תולעת דם? לשתול אותו באביב או בסתיו, הימנעות מתקופות של כפור או טמפרטורות גבוהות.

איך לשתול צריבה באדמה פתוחה:

 • חפור בור נחיתה. לפני שתילת ברנט, אתה צריך לספק לצמח ניקוז טוב, במיוחד על קרקעות כבדות. הוסף קצת ניקוז (חצץ) לתחתית, קומפוסט נרקב מלמעלה.
 • לשתול שתיל, למלא את החור באדמה, לדחוס מעט.
 • מים בנדיבות.
 • אתה יכול לפזר מאלץ מסביב כדי לשמור על האדמה לחה ולהגביל את התפתחות עשבים שוטים.
 • לאחר השתילה, ברנט זקוק לטיפול – השקיה קבועה בשבועות הראשונים.

טיפוח וטיפול

תומך

כדי שהצמח יקשט את הגינה, אתה צריך לדעת איך לטפל ברנט. זנים גבוהים, במיוחד אלה הגדלים במקומות לא מוגנים מהרוח, צריכים להיות קשורים לתומכים. הגבעולים של הצמח דקים, גמישים, דקים. במין Sanguisorba canadensis האורך יכול להגיע ל-2 מטרים, הצמח יכול לצנוח במשב הרוח הקל ביותר. מניחים כמה יתדות מסביב לשיח וקושרים בחוט. כדי להימנע מהשענות, אפשר לשתול את השריפה בין צמחים אחרים עם הרגל נוקשה יותר, עליו הוא יכול להישען.

רִוּוּי

למעט המין ק' קטן, הסובל היטב בצורת, רוב המינים גדלים בסביבתם הטבעית על קרקעות לחות וזקוקים להשקיה סדירה. רצוי לצקת שכבה קטנה של מאלץ' כדי לשמור על לחות האדמה.

קִצוּץ

ניתן לחתוך פרחים דהויים כדי למנוע זריעה ספונטנית ולהאריך את הפריחה (זה מעודד הופעת פרחים חדשים).

גיזום שריפה מתבצע בתחילת האביב – גבעולים ועלים מיובשים נחתכים למען משיכה אסתטית וכדי לעורר את התפתחותם של נצרים חדשים.

חלוקה והשתלה

כדאי לחלק את השיחים לאחר כמה שנים כדי לשתול אותם, כמו גם לרסן את גדילתם, מכיוון שלעתים שריפה נוטה לצמוח על פני השטח בשל קנה השורש שלו.

מחלות, מזיקים

ברנט מושפע לעתים רחוקות ממחלה. האויבים הנפוצים ביותר של הצמח הם שבלולים, חלזונות המכרסמים עלים צעירים. אתה יכול לפזר שבבי עץ או אפר סביב צמחים כמחסום שבלולים.

שִׁעתוּק

אתה יכול להפיץ צריבה על ידי זרעים וחלוקה. עם זאת, לזרעים לוקח זמן רב לנבוט ולהתפתח, ולכן כאשר בוחרים כיצד להפיץ ברנט, עדיף להשתמש בחלוקה.

זריעת זרעים

אתה יכול לזרוע זרעים שרופים באביב או בסתיו.

איך שרפה מתפשטת על ידי זריעת זרעים:

 1. הכן את העציצים על ידי מילוים באדמה פורייה אוניברסלית. השקה את האדמה, דחף אותה בעדינות כך שתתייצב.
 2. זורעים את הזרעים, מכסים אותם בשכבה דקה של מצע עדין.
 3. מניחים את השתילים על אדן חלון מקורה.
 4. אפשר לכסות את הסיר בניילון, שקית לשמירה על הלחות. ודא שהמצע נשאר לח עד להופעתו.
 5. לאחר שהשתילים הצעירים גדולים מספיק, השתלו אותם בעציצים בודדים.

סוגים של צריבה קטנה ומרפא ניתן לזרוע ישירות באדמה הפתוחה, רצוי באביב, לאחר הכפור. לעבוד את האדמה, להסיר עשבים שוטים, אבנים גדולות, ליישר את השטח עם מגרפה. זורעים את הזרעים, ואז מכסים בשכבה דקה של אדמה ומים. המשך להשקות באופן קבוע בשבועות הבאים.

חֲלוּקָה

לבורנט יש קני שורש זוחלים המאפשרים לה להתרבות. אתה יכול להפיץ את הצמח על ידי השתלת אותם. כדאי לחלק את הצמח כל 4-5 שנים. החלוקה מתבצעת באביב.

כיצד לפצל ברנט:

 1. מצא שיח צפוף מאוד, חפר אותו מהאדמה עם חפירה. אתה יכול להסיר עודפי אדמה מסביב לשורשים.
 2. חלקו את הצמח למספר חלקים, נוח להשתמש בגוזם.
 3. השתלו את השתילים שהתקבלו למקום חדש, לאחר שהכינו את הקרקע בעבר.
 4. מים בנדיבות.
 5. ודא שהמצע יישאר לח במשך השבועות הקרובים בזמן שהצמחים החדשים מתבססים.

שימוש בעיצוב נוף

הפריחה הקלילה של צמח זה מאפשרת לו למצוא את מקומו בגנים בסגנון נטורליסטי. בואו נראה עם מה לשתול ברנט, עם אילו צמחים זה הולך טוב וצמוד בגינה.

זה ישר מיד אווירה נעימה בחברה עם עשבי תיבול:

 • עשב קנה קרקע (Calamagrostis);
 • עשב נוצות (Stipa pennata);
 • miscanthus (Miscanthus);
 • Pennisetum זיפי (Pennisetum setaceum), שגווני האדום-סגול שלו ישולבו בצורה אידיאלית עם ברנט.

כדי להעניק לגינה אווירה של אחו פרחים, ניתן לשלב את פרח הגינה השרוף עם צמחים אווריריים אחרים:

 • Brook bodyak "Atropurpureum" (Cirsium rivulare 'Atropurpureum');
 • תפרחות אלגנטיות של קיט יער (Dipsacus sylvestris);
 • מטריות לבנות של Gircha Wallich (Selinum wallichianum).

תמונה. שריפת גינה בעיצוב הנוף של הגינה

תפרחות קלות של ברנט יתנו רושם של תלייה מעל ערוגה. כדי להוסיף עוד צבעים, אתה יכול לשתול סקביוזה, penstemons, ורבנה. בקצה הוא יצור קונטרסט עם מדשאה מטופחת, ונותן לגינה מראה חי וצבעוני מאוד.

תמונה. שוליים צבעוניים בגינה עם ברנט, ורבנה, סקביוזיס

סוג K. קטן מותאם לבצורת, ניתן לשתול במסלעות. לשתול אותו בסביבה מינרלית יחד עם צמחים בעלי תחזוקה נמוכה, עמידים לבצורת:

 • כמה צרורות של עשבי תיבול;
 • ארמריה על חוף הים (Armeria maritima);
 • eryngium (Eryngiums).

אתה יכול ליצור רבאטקה צבעונית. לשתול את הצמחים הבאים ליד הברנט:

 • מרווה;
 • רב עמודות;
 • ג'לניום;
 • חבצלות יום

ניתן לבחור זנים עם פרחים ורודים (Sanguisorba obtusa) או כהים (Sanguisorba officinalis 'Tanna'). כדי להעניק לערוגה צבע עז יותר ולקבל אפקט ניגודי יפה, שלבו את הפריחה הקלה של ברנט עם הפרחים המרשימים והבהירים של חבצלות היום.

תמונה. Daylily 'Double River Wye' ו-K. officinalis 'Tanna'

אתה יכול לשחק עם פרחים. שלב ברנט עם צמחים אחרים עם גוונים אדומים-סגולים:

 • אסטרנטיה 'רובי סטאר';
 • אבני עט;
 • kosmeya אדום דם;
 • סנטרנטוס אדום.

אם תרצה, הוסף כמה פרחים לבנים כדי ליצור ניגודיות. אתה יכול גם לעשות ערוגה בוורוד ולבן, למשל, על ידי שילוב של S. obtusa או S. hakusanensis, עם כלניות יפניות ודיסנטרה מרהיבה. פרחים אחרים בצבעי פסטל רכים יעזרו להוציא את הצד הרומנטי. אפשר להוסיף כמה פעמונים מרובי פרחים (Campanula lactiflora), ג'יפסופילה (Gypsophila paniculata).

תמונה. זן "תנא ורוד" ופעמון רב פרחים

השתמש בפרחים הבהירים של הברנט כדי לשחק עם הרוח! צור ערוגה שהפרחים שלה מתנדנדים בבריזה הקטנה ביותר על ידי שתילת מגוון של "אלבה" עם עשבי תיבול:

 • דשא נוצות;
 • נוצץ;
 • רועד בינוני.

תן עדיפות לפרחים אדים, כגון גבס.

אתה יכול לשתול ברנט בשולי הבריכה, רוב הזנים (למעט S. minor) אוהבים אדמה לחה. בקרבת מקום אתה יכול לשתול:

 • כמה שרכים;
 • ביצה שכח ממני;
 • זיזים;
 • אחו-סווט (meadowsweet) בוקיצה;
 • נר הרקפת יפנית.

עצים דקורטיביים לגינה – תמונות עם שמות ותיאורים

Krepysh תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות