באטון בצל – גדל מזרעים באדמה פתוחה

הבצל הזה, המכונה גם פימנטו או טרטר, הוא אחד מהירקות הקלים לגידול. אין לו דרישות גדולות, והקציר נותן טעים ובריא. אנו נספר לכם כיצד לשתול בצל באטון, על גידולו מזרעים בשדה הפתוח, כיצד לטפל בו בגינה הביתית.

תיאור הצמח

הבטון הרב שנתי (lat. Allium fistulosum), הידוע גם בתור בצל הפעמון, בן השבע או הטטר, יליד אסיה וגדל בר בסיביר שברוסיה. בהשוואה להרבה סוגים אחרים של בצל, זה יכול לגדול במקום אחד במשך 7-10 שנים, ולכן הוא נקרא לעתים קרובות ילד בן שבע.

באסיה, הצמח ידוע בשם הכרישה היפנית, שם הוא גדל באופן נרחב כירק בן שנה או שנתיים. באמריקה, זה נקרא בדרך כלל בצל ירוק ולעתים קרובות הוא גדל במקום אחד במשך 3-4 שנים.

הבצל הזה לא יוצר נורות גדולות, יוצר וילונות והוא יותר כמו כרישה. גדל עד 70 ס"מ גובה, תלוי בזן. בשנה השנייה ואחריה של טיפוח נותן גבעולי פרחים.

במדינות רבות, במיוחד ביפן, באטון, הידוע גם בשם הכרישה היפנית, הוא ירק פופולרי מאוד. החלק השימושי הוא העלים האכילים, בעלי טעם עדין מאוד. הם מכילים 5-13% חומר יבש, 1.5-6.0% סוכרים, הרבה ויטמין C (76-95 מ"ג / 100 גרם חומר יבש), ויטמינים A, קבוצה B, PP, חומצה ניקוטינית, מלחי אשלגן וסידן.

באטון מכיל גם כמות גדולה של פלבנואידים – קאמפרול, קוורצטין, בעלי תכונות אנטי-אלרגיות, אנטיבקטריאליות ומשפיעים לטובה על מערכת הדם.

רמת הפלבנולים בבטון

פלבונולקאמפרול, מ"ג/ק"ג ו.מ.קוורצטין, מ"ג/ק"ג גוף
בעלים32514
בנורות109147

לבטון יש טעם חריף והוא משמש בבישול וברפואה. מכינים ממנו סלטים, תבשילים, מרקים, תבלינים, מקשטים בו מנות, זוהי תוספת בסיסית לכריכים, מנות גבינת קוטג'. ראשים משמשים באותו אופן, הם מתווספים גם לאפייה, תבשילים, רטבים, מרקים.

בטון מגדלים חובבים בגינות ובחלקות קטנות של חוות מיוחדות. הוא זמין בשוק בחורף כאשר יש מחסור בולט בירקות אחרים.

זנים רבים של בצל-באטון מבחירה מקומית וזרה רשומים במרשם המדינה, ביניהם: באטון חורף רוסי, אפריל, לונג טוקיו, באיה ורדה, זלנטס, ולדאי, עלים שומן, אמרלד, לאדוגה, מאיסקי, משפחת אורל, אֵנֶרְגִיָה. את כל הזנים הללו אפשר לגדל בהצלחה בגינות ירק, הם מצוינים לסלטים, לצלייה, לאפייה או לקישוט תבשילים. יש להם טעם עדין וירוקים ירוקים עסיסיים.

ישנם זנים חד, שניים ורב יורה בשוק.

ניתן לגדל את באטון באדמה פתוחה וסגורה על ידי זריעה ישירה עם זרעים או שתילים, או שניתן להפיץ אותו באופן וגטטיבי על ידי חלוקת צמח האם. דרישות הקרקע ומוצרי הגנת הצומח דומים לבצל וכרישה (ראה כיצד לגדל כרישה).

איפה לשתול?

Batun עמיד בפני כפור, יכול לגדול אפילו בטמפרטורות נמוכות. העלים שומרים על צורתם וערכם התזונתי כשהם נשארים בשדה בחורף ומכוסים בשלג. עמיד בטמפרטורות גבוהות, גדל היטב במקום שטוף שמש, אך אינו מפחד מצל. עם זאת, באור מלא הוא מייצר את הצמחים הגדולים והחזקים ביותר.

דרישות הקרקע זהות לאלו של בצל וכרישה. באטון גדל בצורה הטובה ביותר על קרקעות:

 • פורה;
 • רָטוֹב;
 • עם חדירות מים טובה;
 • עם משטר מים מוסדר;
 • מעדיף pH 6.5-7.5, סובל pH 4.9-6.5 (רצוי לבצע סיד);

קרקעות חימר חוליות עם תכולת חומוס גבוהה מתאימות לו ביותר.

הצמח עמיד בפני כפור. הצמחייה מתחילה בכמה מעלות צלזיוס. הוא סובל בצורת קצרת טווח, אך עדיף להימנע ממחסור במים. ירק זה גדל בצורה הטובה ביותר על קרקעות לחות; בבצורת, הבצל הופך קשה ויבש. הוא גדל בצורה גרועה על קרקעות מוצפות מעת לעת – בתנאים כאלה, השורשים נרקבים במהירות.

באטון לא אוהב תחרות, לכן יש לנכש היטב את האתר. הוא גדל היטב ליד:

 • ורדים;
 • גזרים;
 • סלק;
 • קמומיל;
 • שׁוּמָר

הימנע מקרבת אפונה ושעועית. באטון יכול להאט את הצמיחה של ירקות רבים וצמחים אחרים. רע במיוחד להתפתחות אספסת.

כיצד להכין את האדמה לפני השתילה

לפני שתילת באטון, עליך לעבד את האתר בזהירות: לחפור, לשחרר את האדמה עם מגרפה. לפני השתילה, מומלץ ליישם זבל במינון של 30 t/ha או 300 ק"ג למאה מ"ר.

לבצל זה יש את הדרישות הגבוהות ביותר לסידן מכל ירק בצל. התגובה של האדמה צריכה להיות באופן אידיאלי ניטרלית, pH – 6.5-7.5, אם ה-pH יורד מתחת ל-6.0 – רצוי לסיד את האדמה.

נְחִיתָה

בטון גדל בדרך כלל על ידי זריעת זרעים ישירות לתוך האדמה, כמו גם משתילים ושיחים מחלקים שנשתלו קודם לכן.

באדמה פתוחה

מתי לשתול בצל באטון באדמה פתוחה תלוי באזור.

הזמן הטוב ביותר לזריעת ילדים בני שבע באדמה פתוחה בנתיב האמצעי, אזור מוסקבה הוא אפריל. אפשר לזרוע באטון לפני החורף – בספטמבר יקוצר היבול בעונה הבאה.

זרעים נזרעים בצורה מנוקה על אדמה משוחררת. בעת זריעת זרעים באדמה פתוחה, נזרע חומר זרעים (3 ק"ג / חה, 30 גרם למאה מטרים רבועים) בשורות. המרחק בין שורות צריך להיות 30 ס"מ (4-7 ס"מ בין צמחים). לאחר שנה מדללים את הצמחים ומשאירים אותם במרחק של 15-20 ס"מ זה מזה. זרעים נשארים ברי קיימא עד 4 שנים. שתילים מופיעים 14-16 ימים לאחר הזריעה.

בממוצע , 2-3 גרם של זרעים משמשים לכל 1 מ"ר של יבולים.

משתילים

כאשר מגדלים באטון בצל מזרעים לשתילים, הם נזרעים בשיעור של 2 גרם לכל 1 מ"ר או בכמות של 1.5 גרם לקופסה.

מתי לזרוע בצל בטון לשתילים תלוי בתקופה שבה ניתן לשתול שתילים באדמה, השונה לפי אזור. זה ייקח בערך 8 שבועות לגדל שתילים. לכן, בנתיב האמצעי, זריעת זרעים מתבצעת:

 • בבית – בעשור השני של מרץ או תחילת אפריל;
 • בחממה – באפריל.

זרעים נזרעים במצע כבול, כ-2-3 שבועות לפני השתילה בשדה, השתילים מתקשים.

אין צורך להאכיל שתילי בצל, אדמה פורייה מספיקה.

במחצית השנייה של מאי, שתילים של שמונה שבועות של באטון מושתלים באדמה הפתוחה.

דפוס הנחיתה שונה, הם מתרגלים 2 דרכים:

 • במרחק של 30 על 20 ס"מ, 3 צמחים בחור אחד;
 • עם מרווח שורות של 100 ס"מ וכל 5-7 ס"מ ברציפות, שתיל אחד.

ניתן לגדל את באטון בדרכים שונות:

 1. גידול שטוח – צמחים נטועים בעומק סטנדרטי (בדומה לגידול בצל) גדלים ללא הגבעה;
 2. שתילה בתלמים – צמחים נטועים בעומק סטנדרטי בתחתית התלם, בעונת הגידול מפזרים את השורות פעמיים באדמה;
 3. שורות גבעות – צמחים נטועים בעומק סטנדרטי ומוקפים פעמיים;
 4. שתילה עמוקה – צמחים נטועים בתלם עמוק (15-20 ס"מ), בעונת הגידול, שורות של צמחים מכוסות פעמיים באדמה.

שיטת הגידול משפיעה על גובה הצמחים. לצמחים הנטועים בתלמים יש את המסה הקטנה ביותר. הצמח צובר את המסה הגדולה ביותר בעת השתילה בשורות גבעות. החלק הלבן הארוך ביותר גדל על צמחים הגדלים בתלמים, והקצר ביותר על ערוגה שטוחה.

שתילים הגדלים בחממה על שטח של 350-500 מ"ר יכולים לייצר מספיק חומר שתילה כדי לשתול 1 דונם של שדה .

רבייה לפי חלוקה

ניתן להפיץ את באטון הן באופן גנרי (על ידי זרעים) והן באופן וגטטיבי (על ידי חלוקה). עם ריבוי וגטטיבי, באטון מושתל בסתיו או באביב, הצמחים מחולקים לחלקים ונשתלים באותן מרווחים כמו בעת גידול משתילים. לפני השתלת באטון למקום חדש, אתה צריך להכין את האדמה היטב, ליישם דשן ולבחור שורשי עשב. יש לשנות את מקום השתילה אחת לכמה שנים על מנת לצמצם את האפשרות למחלות ומזיקים.

אם אתה שותל באטון בפעם הראשונה, אתה יכול לגדל אותו משתילים בעציצים.

טכנולוגיה צומחת

גידול וטיפול בבטון אינו שונה מגידול כרישה. זה יומרני לאקלים, עמיד לטמפרטורות נמוכות, יכול לחורף ללא מחסה. הוא גדל במהירות בטמפרטורות מעל 15 מעלות צלזיוס, אך הגידול החזק ביותר של מסה ירוקה מתרחש ב-20-30 מעלות צלזיוס.

הצמח צריך השקיה, דישון, הגבעה נותנת תוצאות טובות. השיטות החשובות ביותר לטיפול בבטון הן ניכוש רגיל וריפוי האדמה. מומלץ לא לאפשר לילדים בני שבע לפרוח – אז הקציר יהיה בעל ערך רב יותר.

בעונת הגידול חותכים גבעולי פרחים למניעת פריחה.

השקיה, דשן

יש להשקות בצל בשבועות הראשונים לגידול ובתקופות של בצורת. מנה אחת של השקיה צריכה להיות 20 מ"מ.

באטון אינו דורש דישון אינטנסיבי או הגנת צמחים. הוא מתאים לגידול הן בחוות המגדלות ירקות בשיטות מסורתיות באמצעות אגרוכימיה והן באקולוגיות. ניתן לגדל אותו בקרקעות פחות פוריות.

הילד בן השבע אוהב חיפוי עם קומפוסט. יש לדשן מראש את המצע בדשנים אורגניים. להלבשה עליונה מינרלית של באטון, יש צורך להשתמש בדשנים עם תכולה גבוהה של יסודות קורט (במיוחד נחושת).

בצל במהלך עונת הגידול ניתן להאכיל פעמיים עם אמוניום חנקתי.

בדרך כלל מורחים דשנים לכל דונם בכמות של:

 • חנקן – 600-800 גרם;
 • זרחן – 1000-1300 גרם;
 • אשלגן – 1200-1400 גרם.

למרות שמקורות מסוימים אומרים כי יש צורך להוסיף 1000-1200 גרם חנקן, 1500-1800 גרם זרחן ו-1500-1900 גרם אשלגן, מחולקים ל-3-4 מנות. עם זאת, מאמינים כי הצמח בן שבע השנים אינו דורש דישון אינטנסיבי.

הילינג

הטכנולוגיה של גידול באטון באמצעות hilling, הנפוצה ביפן, יכולה לשמש בהצלחה בתנאים שלנו. זה כרוך בנטיעת שתילים באביב, ולאחר מכן 3-4 פעמים אתה צריך לשפוך את הבצל עם אדמה כפי שהוא גדל. יש לכסות שורות באדמה במחצית מגובה הצמח ומעלה. ההגבעה הראשונה מתבצעת 3 שבועות לאחר השתילה.

ביפן פותחו במיוחד מכונות למטרה זו. בתנאי קיץ, אתה יכול להשתמש במעדר, אנחנו ספדים רק פעמיים – בסוף יוני ובתחילת אוגוסט. בחוות, אתה יכול להשתמש תפוחי אדמה hiller. כל התזת אדמה לאחר מכן כשהבצל גדל גורם להתארכות הגבעולים הדהויים ב-5-10 ס"מ. את הגבעה האחרונה יש לבצע חודש לפני הקטיף המתוכנן.

תמונה. גובה החלק הלבן תלוי בגובה הגבעה במהלך הטיפוח

התוצאה היא צמחים מוארכים שמזכירים כרישה. חלק שימושי הוא גבעולים מולבנים עם נורות ועלים, הנבדלים בטעם מעולה ובמרקם עדין.

תמונה. יש צורך לספוד שורות של אדמה מספר פעמים

כדאי לזכור שהגבעות שופעות מדי של הבאטון מעכבות את הצמיחה.

מחלות ומזיקים

המין עמיד למדי בפני מחלות ומזיקים. עם זאת, באטון נאכל לפעמים על ידי שבלולים וחלזונות. בגידול חובבני, השימוש בתכשירים להגנת הצומח נדרש רק לעתים רחוקות. במקרה של בעיות, אתה יכול להשתמש במחסומים מכניים מפני חלזונות או חליטות אקולוגיות של סרפד, זנב סוס, שן הארי. כדאי לרסס את המיטות מספר פעמים בעונה. הטיפול הראשון מתבצע כאשר הבצל מתחיל להתעבות (3 שבועות לאחר שתילת השתילים).

אם הבאטון הופך צהוב, זה עשוי לנבוע מבצורת, יש להשקות את הצמח.

באטון מושפע מאותן מחלות ומזיקים כמו בצל נפוץ – זבוב בצל, תריפסים, טחב פלומתי, ריקבון. זנים מסוימים עמידים בפני זבוב בצל. אם אתה מבחין בתסמינים של מחלות, נקוט באמצעים המומלצים או הסר בצל נגוע וחלקים נגועים מהשדה.

מעניין שבסין משתמשים במיץ באטון סחוט נגד כנימות.

קְצִיר

במהלך זריעה באביב, קצירת באטון על נוצה מתבצעת ממאי עד יוני. החלק המולבן נקצר מספטמבר עד סוף הסתיו.

היבול הראשון של החלק המולבן נקצר כאשר חלק זה גדל ל 25-30 ס"מ. הקציר של בצל כזה מתרחש בדרך כלל באמצע ספטמבר, זה יכול להתבצע עד סוף הסתיו.

הילינג לא רק גורם להתארכות של החלק המולבן, אלא גם מגדיל את גודלו ואיכותו של היבול. הקטיף לא צריך להתבצע מאוחר מדי, שכן גבעולי פרחים נוצרים בשלב זה.

לאחר קצירת הבצל מהשדה, מנקים ממנו את האדמה, חותכים את השורשים ואת חלקם העליון של העלים.

איך לחתוך באטון? החלק השימושי מורכב מצמחים שלמים או חתוכים באורך של כ-60 ס"מ, נותרו 3-5 עלים, בעלי גבעולים מולבנים בקוטר 1.5-2.5 ס"מ ובאורך של יותר מ-25 ס"מ. הצמחים מנוקים ביד. ביפן מנקים אותם באמצעות מכשיר שתוכנן במיוחד בו סילון אוויר חזק מפריד בין העלים החיצוניים.

באטון נשאר ירק לא מוערך שפחות נפוץ על השולחנות שלנו מבצל או שום. עם זאת, כדאי לשתול למגוון, ובגלל קלות הטיפוח. זה יכול לתת בציר שבו הירקות הנ"ל הם בעייתיים ואינם גדלים היטב.

Krepysh תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

תפוחי אדמה מאיאק – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות