אמוניה בגינה ובגינה – יישום

אמוניה, הנקראת בדרך כלל אמוניה, משמשת לא רק למטרות רפואיות. גננים מנוסים משתמשים בתרופה כחומר הדברה וכדשן. השימוש באמוניה בגינה ובגן הירק מאפשר להשמיד או להפחיד כמה מזיקים מסוכנים – שומות, דובים, תולעים, זבוב בצל.

תכונות של אמוניה

אמוניום כלוריד, הידוע גם כתמיסה מימית של אמוניה, הוא חומר חסר צבע, נוזלי עם ריח חריף. זה יכול לשמש כתרופה ולמטרות ביתיות. בשאיפה זה משפיע על מרכז הנשימה של המוח.

תשומת הלב! בעבודה עם אמוניה יש להיזהר. הפתרון שלו יכול לגרום לכוויות.

בחיי היומיום משתמשים באמוניה לניקוי משטחים שונים, כמסיר כתמים. לגינה ולגן מטבח ניתן ליישם אותו כדשן חנקן. ההלבשה העליונה עם אמוניה תורמת לקבוצה מואצת של מסת עלים. אמוניה, שהיא חלק מהאמוניה, משפרת משמעותית את ייצור הכלורופיל. הודות לכך, הצמחים הופכים לצבע ירוק כהה עשיר עם גבעולים ועלים מפותחים. באופן דומה, ניתן להשתמש באמוניה לצמחי בית.

בניגוד לתוספי חנקן אחרים, כמו אמוניום חנקתי, השימוש באמוניה לא יוביל להצטברות של חנקות בירקות ובפירות. בנוסף, להטמעתו, אין צורך באורגניזמים בקרקע, הנחוצים בעת יצירת חומר אורגני. לאמוניה מימית יש תגובה אלקלית בעוצמה בינונית. תכונה זו שימושית במיוחד בקרקעות חומציות. שימוש בתמיסה שלו להשקיה מתחת לשורש ימנע הליך ניקוי חמצון מייגע למדי.

להדברה

לאמוניה ריח חזק וחריף הדוחה ביעילות את רוב המזיקים. כדי להשמיד חרקים, אתה יכול להשתמש במתכון האוניברסלי הבא:

 • 2 כפות. כפות אמוניה;
 • 1 כף שמן אשוח;
 • 1 כף יוד;
 • חצי כפית חומצה בורית.

כל המרכיבים מומסים היטב בדלי מים. התערובת המתקבלת משמשת לריסוס גידולי גינה. לפני השימוש, התרכיז שלו מדולל בשיעור של 200 גרם לכל דלי מים. ליעילות רבה יותר, הטיפול חוזר על עצמו לאחר שבוע.

עֵצָה! להדבקה טובה יותר של התערובת לפני השטח של העלים, ניתן להוסיף לתמיסה כמות קטנה של סבון נוזלי.

להילחם עם דוב

אמוניה יעילה נגד מדוודקה. כדי להרוס אותו, יש צורך להכין תמיסה בשיעור של 10 מ"ל אמוניה לכל דלי מים. תערובת הצמחים המתקבלת מושקת מתחת לשורש. ברוב המקרים, טיפול אחד מספיק. העיקר הוא להקפיד על המינונים המומלצים. חריגה מהריכוז עלולה להוביל לכוויות של מערכת השורשים.

דוחה שומות

לשומות יש חוש ריח רגיש מאוד. הם מרגישים את הריח החריף של האמוניה במרחק ניכר. כדי להפחיד בעלי חיים, תזדקק לחתיכות בד קטנות או צמר גפן ובקבוק אמוניה.

לאחר הכנת כל מה שאתה צריך, אתה צריך למצוא אותו באתר molehill. הם נראים כמו תלוליות קטנות של אדמה רופפת. צריך לדחוף אותם בזהירות הצידה. מתחתיהן נמצאות הכניסות למחילות. מונחות בהן חתיכות צמר גפן ספוגות באמוניה. לאחר מכן, החורים מכוסים בזהירות באדמה שהוסרה. שימוש באמוניה משומות בגינה יפטר מהמזיק לאורך זמן.

דשנים והלבשות עליונות

השימוש באמוניה כמקור לחנקן יכול להאיץ משמעותית את הצמיחה וההתפתחות של גידולי גננות שונים. זה יכול לשמש כדשן לצמחים מקורה.

תשומת הלב! מי אמוניה מיושמים בצורה אופטימלית על הקרקע עד לעומק של 6-12 ס"מ. יש להקפיד על טווח עומק זה. החדרה רדודה מדי של מי אמוניה מובילה לאידוי מהיר, מה שמפחית את מינון החנקן. יישום עמוק מדי גורם להפסדים, טבילה לשכבות עמוקות יותר של האדמה.

דשן שתיל

אתה יכול להשתמש באמוניה בשלב של גידול שתילים. הפתרון שלו משמש לריסוס או השקיה מתחת לשורש. בעת הכנת תערובת העבודה, יש להקפיד על הפרופורציות הבאות:

 • בעת ריסוס – 1 כפית לכל 1 ליטר מים;
 • להשקיה – 3 כפות. כפיות בדלי מים.

תשומת הלב! האכלה ראשונה של שתילים מתבצעת בשלב של 3-4 עלים אמיתיים.

אמוניום כלוריד משמש גם לחיטוי מיכלי שתילים.

רוטב עליון של מלפפונים

אמוניה יכולה לשמש כדשן חנקן למלפפונים. ההאכלה הראשונה מתבצעת בגיל 3 שבועות. אמוניום כלוריד חייב להיות מדולל על פי התוכנית הסטנדרטית, כמו בעת השקיה מתחת לשורש. בפעם הבאה שמלפפונים מעובדים בשלב הניצנים והפריחה. הם מרוססים בתמיסה שהוכנה בשיעור של 1 כפית לליטר מים.

רוטב עליון של עגבניות

בפעם הראשונה העגבניות מוזנות שבוע לאחר השתילה באדמה פתוחה. עבור עגבניות, אמוניה מדוללת לפי הפרופורציה הסטנדרטית. השקיה מתבצעת אך ורק מתחת לשורש על אדמה שהושקה בעבר. במהלך תקופת הניצנים, במידת הצורך, ניתן להאכיל שוב את הצמחים. צורך כזה מתעורר על קרקעות עניות עם פיגור חזק בצמיחה.

רוטב תותים עליון

השימוש באמוניה בגינה אינו מוגבל לגידולי ירקות. הוא משמש כדשן לתותים. ההלבשה העליונה מיושמת פעם אחת בתחילת האביב בזמן צמיחת העלים. במקרה של גמגום חמור, למשל, כתוצאה מהקפאה, מורחים שוב את תמיסת האמוניה לפני תחילת הניצנים והפריחה.

דשן לבצל ושום

אפשר להשקות בצל ושום באמוניה בארץ. בפעם הראשונה הצמחים מופרים מיד לאחר השתילה. השתמש בפתרון סטנדרטי, המתכון שלו ניתן לעיל. היישום הבא מתבצע לאחר גידול של 3-4 עלים.

עֵצָה! במקרה של רעב חנקן חמור, ניתן לסירוגין השקיה עם ריסוס.

הפסק לדשן 2-3 שבועות לפני הקציר.

על פי ביקורות של גננים, היתרונות של הלבשה עליונה כזו ברורים:

 • זה עוזר להגן מפני מזיקים,
 • מגדיל משמעותית את הפרודוקטיביות.

רוטב כרוב

רוטב עליון עם אמוניה נותן התחלה טובה לשתילי כרוב. בפעם הראשונה השקיית הצמחים 10 ימים לאחר השתילה. הבא בעוד שבועיים. יש צורך להשקות מתחת לשורש, על אדמה לחה. בסך הכל מתבצעות כ-2 השקיות בעונה, הן מספיקות לביטול מחסור בחנקן.

רוטב עליון של גידולי נוי

ההלבשה העליונה עם אמוניה יעילה בגידול גידולי נוי.

אילו צמחים ניתן להשקות בתמיסה שלו? אמוניה נספגת בצורה הטובה ביותר על ידי:

 • דליות,
 • ורדים,
 • אדמוניות,
 • זלזלת,
 • פרחים בולבוסים.

פתרון להאכלת יבולים מוכן על פי התוכנית הסטנדרטית שניתנה לעיל. גידולים רב שנתיים מוזנים תחילה, דשן מוחל מתחת להם מיד לאחר הפשרת השלג. חד שנתיים להפרות 10 ימים לאחר השתילה. במהלך העונה, ההלבשה העליונה חוזרת על עצמה 2-3 פעמים. מידת פוריות הקרקע ועוצמת ההתפתחות משפיעים על כמה פעמים יש לדשן.

השתמש על צמחים מקורה, פרחים

תמיסת אמוניה משמשת לטיפול בצמחים מקורה, ומחליפה ביעילות דשני חנקן. שלא כמו מתחמי מינרלים, החנקן הכלול בו נספג במהירות על ידי צמחים. ההלבשה העליונה מתאימה לרוב הגידולים הפנימיים. היוצא מן הכלל הוא סוקולנטים וסחלבים.

אמצעי ביטחון

אמוניה היא חומר רעיל. יש להימנע ממגע עם העור, אין לשאוף אותו. בצורה לא מדוללת, אמוניה מאכלת למדי; יש לנקוט זהירות בעת העבודה:

 1. אנשים הנוטים ליתר לחץ דם צריכים להשתמש במסכת מגן או במכונת הנשמה, אדי אמוניה תורמים לעלייה בלחץ.
 2. אין לשלב אמוניה עם חומרי ניקוי אחרים מכיוון שהם עלולים לגרום לתגובות כימיות לא רצויות, במיוחד כאשר חומרים אלו מכילים כלור. גז זה, מעורבב באמוניה, יוצר אדים רעילים.
 3. יש להכין את פתרון העבודה בחוץ או, במקרים קיצוניים, בחדר עם אוורור טוב.
 4. בעת העבודה, יש צורך להשתמש בציוד מגן אישי (כפפות, מסכה).
 5. במקרה של מגע עם ריריות או עיניים, אמוניה עלולה לגרום לכוויות כימיות חמורות.
 6. בעת פתיחת הבקבוקון, אין לשאוף את האדים בחדות. זה יכול להוביל להפסקת נשימה.
 7. יש צורך לאחסן אמוניה במקומות שאינם נגישים לילדים וחיות מחמד.

אמוניה עלולה לגרום לאלרגיות – עור ושאיפה:

 • תסמינים של נגעים בעור – אקזמה, אדמומיות או כוורות,
 • תסמינים של פגיעה במערכת הנשימה – התקפי קוצר נשימה, שיעול, אסטמה.

תסמינים של הרעלת אמוניה:

 • שיעול,
 • עוויתות בגרון
 • קוֹצֶר נְשִׁימָה,
 • גירוי חמור של הממברנות הריריות,
 • התקפי שיעול,
 • קשיי נשימה.

בכפוף לאמצעי בטיחות ולמינונים מומלצים, אמוניה יכולה להיות עוזרת מצוינת בגינה.

סיכום

אמוניה משמשת בחקלאות ליצירת דשנים. אתה יכול להשתמש בו בהצלחה בגינה שלך, כדשן והלבשה עליונה, כדי לשלוט במזיקים. אמוניום כלוריד הוא תמיסה בסיסית ולכן היא מתאימה רק לצמחים שאוהבים סביבה בסיסית.

איך לגדל חסה על אדן החלון בדירה

קליפת בצל לגינת ירק או לגינה – מריחה