אימפלה תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

זנים מוקדמים של תפוחי אדמה פופולריים במיוחד בקרב תושבי הקיץ. בהתחשב במחירי הירקות המוקדמים בחנויות, גידולם בקוטג' קיץ משתלם מאוד. תפוחי אדמה אימפלה מצוינים למטרות אלה – תיאור המגוון, תמונה, ביקורות של גננים עליהם מוצגים במאמר. נדבר גם על התכונות של טכנולוגיה חקלאית של מגוון זה.

תיאור קצר של המגוון

אימפלה הוא זן הולנדי המתקבל מחברת הגידול הידועה Agrico. בשנת 1995, הוא נכלל במרשם המדינה של רוסיה. תפוח אדמה זה ממקסם את הפוטנציאל הזני שלו, שנקבע על ידי מגדלים, באזורים הבאים של הארץ:

 • מֶרכָּזִי;
 • צפון מערב;
 • ניז'נבולז'סקי;
 • וולגה-ויאטקה.

זן אימפלה, בעל תשואה גבוהה, שולחן, זה כבר מזמן ידוע לתושבי הקיץ וצבר מוניטין טוב, הפך לאחד הפופולריים ביותר. שונה בחמימות גבוהה של פקעות, טווח מוקדם מאוד של התבגרות. שיחים מראים סובלנות גבוהה לתנאים שליליים:

 • בַּצוֹרֶת;
 • שינויים פתאומיים במזג האוויר;
 • עמיד בפני מזיקים ומחלות.

איך נראה שיח

שיחי אימפלה גבוהים יחסית, מגיעים לגובה 70-75 ס"מ, בעלי פרחים לבנים. העלים ירוקים, עם התבגרות קשה למדי. הצמחים נובטים מהר מאוד וגדלים במרץ, שונים במידה ניכרת בקצב ההתפתחות מרוב הזנים האחרים. גם אם אתה מאחר בשתילה, שיחי אימפלה מסוגלים להדביק את תפוחי האדמה שנשתלו בעבר בפיתוח.

הבשלה מוקדמת וקצב צמיחה גבוה של שיחים מאפשרים, גם בתנאים של אזור מוסקבה, לקבל 2 יבולים לעונה. באקלים קריר, היבול השני קטן, באזורים הדרומיים – מלא.

צילום – זן תפוחי אדמה אימפלה

מאפיינים של פקעות

לפקעות אימפלה יש טעם טוב מאוד, עם טעם לוואי נעים, קליפה צהובה בהיר יפה ועיניים קטנות. על פי ביקורות, תפוחי אדמה הם אוניברסליים בשימוש: הם מכינים פירה טעים, הם לא מתפרקים במרקים ובסלטים, צ'יפס, מכינים ממנו לביבות תפוחי אדמה טעימות.

המאפיינים העיקריים של הזן

תקופת הבשלה מוקדם
יעד קציר מזנון
עיניים קטן, אל תפריע לניקוי
צורת פקעת משטח נכון, סגלגל, שטוח
לקלף צהוב בהיר, חלק
מוֹך צהוב בהיר, טעם טוב מאוד
משקל ממוצע של פקעות סחירות 88-150 גרם
עֲמִילָן 10.5-14.6% בהתאם לתנאי הגידול
סחירות 89-94%
שמירה על איכות טוב (90%)

הודות לטעם המצוין והאיכויות המסחריות שלה, לצד יבולים גבוהים, אימפלה היא אחד הזנים המוקדמים הנפוצים ביותר של תפוחי אדמה במדפי רשתות השיווק והמרכולים.

תשואה, אחסון

המגוון פרודוקטיבי ביותר – היבול הסחיר קבוע בטווח של 180-360 ק"ג/הא (180-360 ק"ג למאה מ"ר). המקסימום צוין במטעים התעשייתיים של אזור בריאנסק ברמה של 367 חה"ר, שהם 166 סמ"ר יותר מהסטנדרט (Bryansk Early).

כמו זנים מודרניים רבים, אימפלה מגיבה היטב לשיטות חקלאיות טובות, ומציגה את התשואה הגבוהה ביותר באיכות טובה. על פי המאפיינים של תפוח האדמה אימפלה, הוא מסוגל להתמודד עם תנאים שליליים, במיוחד בצורת. לכן, גם אם לא יהיה מספיק זמן לטפל בירקות בארץ, הוא עדיין יניב יבול גבוה יותר מהרבה זנים מוקדמים אחרים.

למרות הבשלות המוקדמת, לזן איכות שמירה טובה – 90%. נתון זה של האימפלה גבוה ב-2% מזה של התקן (זן איסורה).

עמידות למחלות ומזיקים

לזנים מודרניים רבים של גידול הולנדי יש עמידות טובה למחלות יבולים ומזיקים עיקריים. מגדלים מקדישים לכך תשומת לב מיוחדת – קיימות לא רק מאפשרת לך להפחית את עלויות הגידול, אלא גם לקבל יבול ידידותי לסביבה. האימפלה אינה יוצאת דופן.

אימפלה עמיד בפני:

 • סרטן;
 • מחלות ויראליות;
 • גלד מצוי;
 • נמטודה תפוחי אדמה מוזהבת.

לאימפלה יש חולשות, אבל יש מעט מהן:

 • רגישות להדבקה מאוחרת;
 • מעט עמיד בפני rhizoctoniosis.

לאור תקופת ההבשלה המוקדמת של היבול, למחלת הגידול המאוחרת אין זמן להתפתח על השיחים ובדרך כלל אינה משפיעה על פרודוקטיביות הנטיעות, המחלה יכולה להתבטא בעת גידול יבול שני. במקרה זה, בתנאי מזג אוויר קשים של השנה, ייתכן שיהיה צורך להגן על השיחים בקוטלי פטריות.

Rhizoctonia מתבטאת בדרך כלל בשימוש קבוע לטווח ארוך בחלקה לתפוחי אדמה ובגלל חומר שתילה נגוע. מחזור יבול ורכישת תפוחי אדמה זרעים איכותיים הם אמצעים יעילים ואמינים למניעת מחלה זו.

rhizoctoniosis תפוחי אדמה

יסודות הטכנולוגיה החקלאית

תפוחי אדמה הם מינים חובבי חום – הם גדלים טוב יותר בטמפרטורות מעל 15 מעלות צלזיוס (אך לא מעל 26 מעלות צלזיוס – ואז פקעות לא מתפתחות היטב). בדרך כלל, השתילה מתחילה כאשר טמפרטורת האדמה והאוויר עולה על 8 מעלות צלזיוס. שתילים צעירים רגישים אפילו לכפור קל – הם מתים או נפגעים כבר ב-2 מעלות צלזיוס.

מיקום שמש הוא אופטימלי. קרקעות מועדפות:

 • פורה, חומוס;
 • חָדִיר;
 • נעים.

אימפלה גדלה היטב באדמה חולית, אך בדרך כלל עמידה למצע, יש להימנע רק מהדברים הבאים:

 • pH קיצוני;
 • קרקעות ספוגות מים.

הכנת פקעת

לשתילה מתאימות יותר פקעות בגודל בינוני במשקל 80-100 גרם – זה בערך בגודל של ביצת תרנגולת. הכנת תפוחי אדמה זרע מתחילה חודש לפני השתילה המתוכננת:

 • הפקעות מסודרות, הפגומות נזרקות.
 • לחמם במים חמים (טמפרטורה 42-45 מעלות צלזיוס).
 • מטופל בתמיסת אשלגן פרמנגנט (אשלגן פרמנגנט) למניעת מחלות. לשם כך, הפקעות מושרות בתמיסה ורודה למשך 30-40 דקות.
 • הפוך לירוק אם פעולה זו לא נעשתה בסתיו לפני האחסון.
 • הם נובטים.

נְחִיתָה

יש להכין את האדמה לגידול תפוחי אדמה בסתיו. מומלץ לגדל תפוחי אדמה בשנה השנייה לאחר מריחת זבל (על קרקעות פוריות) ובשנה הראשונה על חלשות יותר, למשל, חוליות. עם זאת, זבל אינו מספק באופן מלא את הצרכים של תפוחי אדמה, ולכן צמחים במהלך תקופת הצמיחה חייבים להיות מוזנים בנוסף עם דשנים מינרליים.

לפני השתילה, יש ליישם את הדשנים הבאים:

 • דשני חנקן – 0.7 ק"ג למאה מ"ר (לדוגמה, בצורה של אמוניום חנקתי במינון של 2 ק"ג למאה מ"ר);
 • זרחן ואשלגן – 0.6-0.8 ק"ג למאה מ"ר, תלוי בפוריות הקרקע.

לפני השתילה, יש לנקות את האדמה מעשבים שוטים, לחפור, ליישר את האתר.

תבנית נחיתה של אימפלה: 40 × 70 ס"מ.

לְטַפֵּל

יש לטפל בשתילות תפוחי אדמה:

 • המיטות מנוכשות באופן קבוע, עשבים שוטים מוסרים.
 • השקה בהיעדר משקעים. האימפלה עמידה לבצורת, אך זקוקה למספיק מים כדי למצות את מלוא הפוטנציאל שלה מבחינת יבול גבוה וסחירות של פקעות.
 • ככל שהשיחים גדלים, מבוצע הגבעה, בדרך כלל הליך זה מתבצע כל 2-3 שבועות.
 • אם מבחינים בסימנים של מחסור ברכיבי תזונה מינרליים (ירידה בעוצמת הצמיחה, צבע חיוור של צמרות), משתמשים בהלבשה עליונה עלים. מומלץ אוריאה מועשרת באשלגן גופרתי ודשן עם יסודות קורט. באזורים קטנים ניתן ליישם בהצלחה דשנים הומוסיים.
 • בגידול חובבני (לצרכים עצמיים), ניתן להפחית את הסיכון למחלות ולהידבקות המונית של מזיקים על ידי שימוש בתרסיסים עם חליטות של סרפד, שן הארי, זנב סוס.
שיחים גבעות
שיחים גבעות

קְצִיר

אימפלה היא זן מוקדם, מבשיל תוך 55-65 ימים (בדרך כלל הקטיף הראשון נחפר ביולי). בשנים נוחות, כבר לאחר 45 יום, ניתן להתחיל לחפור תפוחי אדמה מוקדמים במיוחד, אם כי בשלב זה הפקעות עדיין לא הגיעו לגודלן המקסימלי.

השקיה מופסקת תוך 2-3 שבועות. החפירה מתבצעת במזג אוויר יבש. את תפוחי האדמה משאירים על השדה למשך 3 שעות, לאחר מכן מניחים אותם מתחת לחופה למשך 14 יום, ממוינים, מאוחסנים לאחסון.

יתרונות וחסרונות

אימפלה נפוצה מאוד בשדות החקלאים ובבקתות הקיץ, תפוחי אדמה מוקדמים מזן זה נמכרים לרוב ברשת ההפצה. הפופולריות הגבוהה נובעת ממספר יתרונות:

 1. מוקדם, ובכמה מקורות וסקירות – תקופת הבשלת יבול מוקדמת מאוד.
 2. איכויות טעם מעולות של תפוחי אדמה, צדדיות בבישול.
 3. פקעות מהצורה הנכונה עם עיניים קטנות קלות לניקוי, יש להן מצגת אטרקטיבית.
 4. סובלנות לתנאי גידול – אפילו עם מעט טיפול, אתה יכול לקבל יבול טוב. המגוון אינו מפחד מבצורת, שינויים פתאומיים בטמפרטורה.
 5. אנרגיית צמיחה גבוהה – שיחים מתפתחים במהירות (לעיתים קרובות עוקפים זנים אחרים בפיתוח) ומייצרים יבול.
 6. עמידות בפני מחלות יבולים עיקריות, נמטודות.

חסרונות המגוון:

 • עמידות נמוכה בפני דלקת מאוחרת. כאשר מגדלים תפוחי אדמה מוקדמים, זה לא משנה, שכן למחלה אין זמן להתפתח ואינה מובילה לירידה בפריון. עם זאת, כאשר מגדלים את היבול השני של העונה, בתנאים שליליים, ייתכן שיהיה צורך להגן על צמחים מפני מחלה זו.
 • רגישות ל-rhizoctoniosis דורשת תשומת לב קפדנית לרכישת חומר זרע, זה עם תפוחי אדמה זרע כי הפתוגנים של מחלה זו מועברים. חשוב לרכוש תפוחי אדמה זרע מיצרנים מהימנים. יש להקפיד גם על מחזור יבול, במיוחד אם פקעות כבר נפגעו מ-rhizoctoniosis באתר מוקדם יותר (הפתוגן מנצח באדמה).

ביקורות

אני מגדל תפוחי אדמה כבר 2 עשורים. הביקורת שלי על תפוח האדמה אימפלה חיובית. זהו אחד הזנים המוקדמים הטובים ביותר. זה פרודוקטיבי, מוקדם מאוד ולא יומרני. בשנים שבהן לא היה זמן לבוא לעתים קרובות לדאצ'ה ולטפל בנטיעות, הם עדיין קיבלו יבול, אם כי נמוך יותר מאשר בטיפול טוב. תפוח אדמה עם בשר צהבהב יפהפה, טעים.

אולג, אזור מוסקבה

אנחנו מאוד אוהבים את תפוח האדמה הזה – הוא מכין את לביבות תפוחי האדמה הטעימות ביותר. טוב גם לסלטים ולפירות. הקפידו להקצות עבורו חלק מהאתר. שיחים גדלים במהירות, לא לחלות. הפקעות יפות עם משטח שטוח, עיניים קטנות. מטיפול – רק השקיה במידת הצורך והגבעות.

גלינה, טולה

מבין הזנים המוקדמים, אימפלה היא אחד הטעימים, אם כי התשואה ממוצעת. השיחים אינם גדולים במיוחד בהשוואה לזנים אחרים. לא נהיה חולה, מבשיל מוקדם מאוד. אנו שותלים אותו מדי שנה ב -30 שיחים.

אלכסיי, וורונז'

תפוח אדמה טוב מאוד, דומה בטעמו לאדרטה, אני בהחלט שותל אותו בארץ. הבעיה היא רק עם זרעים, לפעמים ניתנים זנים אחרים עבור האימפלה. אתה צריך להסתכל היטב כאשר קונים מסוחרים פרטיים או קנייה בחנויות גן מסומנות מהיצרן.

יורי, מוסקבה

גוליבר תפוחי אדמה – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות

מה לעשות עם עלי שלכת בסתיו