איך לגדל עצי אורן מזרעים בבית

אחד מעצי הנוי הנפוצים ביותר הגדלים בגינות הוא אורן. במאמר זה נספר לכם כיצד להפיץ אורן סקוטי ולהתחיל מההתחלה, נבין כיצד לגדל אורן מזרעים בבית.

אוסף קונוסים

אצטרובלים נקצרים בשלים, ירוקים, כך שהזרעים עדיין לא עפו מהם. מייבשים אותם בבית, רצוי ליד מקור חום.

זרעי אורן נאספים בשתי דרכים:

 1. מעצים כרותים – באזורי כריתה.
 2. מגידול עצים – נקטפים מעצים באיכות יוצאת דופן, המבטיחים נכסים דומים לדורות הבאים.

בשני המקרים, איסוף החרוטים מתבצע בקפידה כדי למנוע איסוף מדוכני אורן לא ידועים ואיכותיים. במשתלות, קונוסים נאספים ומאוחסנים על ידי מומחה משתלה.

אפשר לשים קונוס מהיער בסיר, לפזר מצע ומים. התוצאה היא קישוט ירוק מרהיב מאוד לדירה. למרבה הצער, האורן לא יגדל בצורה זו היטב במשך זמן רב. צמחים ידכאו מאוד זה את זה. לכן, עדיף לשתול אורן עם זרעים בודדים.

קליפות זרעים

לאחר הקטיף, הקונוסים נשלחים למיצוי זרעים. במשתלות תהליך שאיבת הזרעים מתבצע במפרידים, את הקונוסים שנאספו מוציאים מהמפריד למחסן, שם מפרידים את הזרעים במכשירים מיוחדים. לזרעים המופרדים מהקונוסים יש כנפיים שצריך להפריד. אז אתה צריך למיין את הזרעים, להסיר את הריקים. בשלב זה תכולת הלחות של הזרעים היא כ-15%, הם מיובשים לתכולת לחות של 5-6%. חומר זרעים במשתלות מאוחסן ב-3 מעלות צלזיוס.

בבית קל לקלף קונוסים. הניצנים נפתחים בתנאים יבשים וחמים. רק אז זרעים עם כנפיים ישפכו החוצה. שמנו את כל הבליטות על עיתונים במקום יבש, חם מספיק ומרווח.

אתה יכול למקם את הקונוסים מתחת לרדיאטור החימום. הם צריכים להיות מכוסים בנייר; כאשר הם פותחים, הקונוסים יכולים לירות זרעים. כנף הזרע אינה משפיעה על הנביטה, היא איבר נדיף שעוזר להם לעבור מרחקים ארוכים. צריך להפריד כנפיים.

תמונה. מייבש קונוס בחדר הילדים

הכנה לפני הנחיתה

כאשר הזרע נכנס למשתלה, הזרעים מטופלים נגד מחלות, פטריות – משתמשים בחבישות אבקה מיוחדות.

זרעים מחטניים דורשים ריבוד לנביטה טובה.

זהו תהליך התעוררות מתרדמה על ידי שמירת הזרע במצע לח בטמפרטורות של עד 5 מעלות צלזיוס למשך מספר חודשים. תנאים כאלה שוררים בטבע בתקופת הסתיו-חורף. אתה יכול לשמור אותם בחוץ או להוציא אותם החוצה לאחר השתילה בעציצים.

מתי לזרוע זרעי עצי מחט?

זריעת זרעים צריכה להתחיל כשהזרעים עצמם יוצאים מהקונוסים. זה יהיה סימן שהם מוכנים לזריעה, הם עומדים לנבוט, מה שאומר שאפשר להתחיל לזרוע.

לזרעי אורן טריים יש קצב נביטה גבוה. אם הקונוסים נקצרים בחורף, הזרעים המופקים נזרעים:

 • מיד לתוך סירים;
 • או מאוחסן במקום חמים ויבש ונזרע בחוץ באביב.

גידולי סתיו של זרעי אורן באדמה פתוחה נאכלים לעתים קרובות על ידי עכברים.

אם חומר הזרע מאוחסן במקום יבש, הוא נשאר בר קיימא למשך 2-3 שנים. זרעים המאוחסנים בתנאים לא נוחים נובטים לאט ובכמויות קטנות יותר מאשר טריים.

תמונה. אחסון זרעים במשתלות

זריעה לשתילים

חשוב שעציצים וכלים אחרים לגידול אורן יהיו נקיים. עציצים ששימשו בעבר או מלוכלכים עשויים להכיל נבגי טחב או נבגי כבד (אזוב כבד), שגדלים במהירות לאחר הנביטה.

אם יש הרבה זרעים, אתה יכול לשתול אותם בקופסה, לשפוך שכבת כבול בעובי 10 ס"מ.

על המיכלים להיות חורי ניקוז, אחרת המים יעמדו באדמה, השתילים עלולים להירקב.

זְרִיעָה:

 • כאשר חומר הזרע מוכן לשתילה, הכן את המצע. לזריעה, המצע הטוב ביותר יהיה כבול חומצי או מצע כבול בתוספת חול (ביחס של 1: 1).
 • אנו עושים שקע (חריץ) ולעיתים רחוקות (לאחר 2-3 ס"מ) אנו ממלאים אותו בזרעים עד לעומק שאינו עולה על פי 3 מגובהם.
 • מפזרים את החלק העליון עם מצע, אתה יכול תחילה עם כבול, ואז עם שכבה דקה של חול.
 • שמנו את הסיר ברחוב, אתה יכול להירדם עם שלג או מחטי אורן. עדיף להשאיר את העציצים מתחת לגג, לחופה.

זרעים של צמחים מחטניים נובטים במשך מספר שבועות. אם זרעי האורן אינם נובטים, סביר להניח שרובם ריקים.

נבטים לאחר הנביטה מצהיבים מעט – עדיין אין להם כלורופיל מפותח מספיק. המתן כמה ימים, הם אמורים להפוך לירוקים.

טיפול שתיל

עכשיו בואו להבין איך לגדל אצטרובלים מעציץ בבית. כאשר השתילים נבטו, הם זקוקים לטיפול הולם. עדיף לשים את העציצים במקום מוצל למחצה. יש צורך להשקות את השתילים בצורה מתונה וקבועה כדי שהמצע לא יתייבש ולא יורטב יתר על המידה.

השלב הקשה ביותר בגידול אורן מזרעים בבית הוא טיפול בשתילים צעירים, לעתים קרובות הם מתים תוך זמן קצר. יכולות להיות מספר סיבות, אחת מהן היא מים עומדים בתחתית המיכל. זה גורם לשורשים להירקב במהירות, עד מהרה כל שתיל האורן נרקב.

שתילים מתים לרוב עקב ריקבון רגל שחור, זוהי מחלה נפוצה של צמחים צעירים (לעיתים הצמח מת עוד לפני הנביטה). הגורמים הנפוצים ביותר לריקבון אצטרובלים בבית הם הפטריות הבאות:

 • Fusarium oxysporum ו- culmorum;
 • Pythium sp.;
 • Phytophthora sp.;
 • Rhizoctonia solani.

קמלת שתילים כאשר נזרעים בעציצים/מכלים לא מנוקזים (ללא חורים בתחתית) ללא משטח בדירה מחוממת מובילה לכך ששתילים, לרוב מושרשים במים עומדים, ריקבון וטמפרטורה גבוהה רק מאיצים את התהליך.

לפעמים שתילים מושפעים מכווית שמש הנגרמת מחשיפה מוגזמת לשמש.

תמונה. שתילי אורן מתים מ"רגל שחורה"

באביב, שתילים מתחילים לצמוח. אם שורשי השתילים נראים מתחתית העציץ, יש להשתיל את הצמחים. בדרך כלל בסתיו, שתילים כאלה מוכנים לשתילה בעציצים גדולים או במקום קבוע באדמה הפתוחה.

לקראת החורף יש להציב סירים בחדר בהיר לא מחומם בו הטמפרטורה אינה יורדת מתחת לאפס.

תמונה. שינוי צבע ורוד של מחטים ויורה אופייני לשתילים צעירים בני שנתיים עד שלוש. בעתיד, הצמיחה של יורה צעירים הופכת לכחול.

עצי אורן אינם בררנים לגבי האדמה, הם יכולים לגדול בעציצים במשך 2-3 שנים, לא גדולים בבת אחת, יש להגדיל את הקוטר שלהם בהדרגה. לאחר מספר שנים, תצטרך לקבל החלטה לעשות בונסאי מאורן או להשתיל אותו באדמה פתוחה.

זריעה באדמה פתוחה

תאריכי זריעה של אורן נקבעים בהתאם למזג האוויר. בשנים האחרונות, עקב תנאי מזג האוויר, זריעה של אורן באדמה פתוחה מתבצעת במחצית השנייה של אפריל.

אורן אינו תובעני לאדמה, ניתן לשתול אותו כמעט בכל אדמה. יש להכין את האתר – לחפור, לבחור עשבים שוטים, להכין קומפוסט נרקב היטב לחפירה.

אורן דורש מקום שטוף שמש, לא אוהב אדמה רטובה מדי ומיקום חשוך. זה יכול להוביל למחטים נדירות יותר בצבע חלש. עצים מחטניים אוהבים קרקעות חדירות עם מצע לח. רצוי שהאדמה מעט חומצית. ישנם מינים של אורן שגדלים על קרקעות אלקליות ועניות.

יש לערבב זרעים עם חול רטוב ולשמור על 15 מעלות צלזיוס למשך 3-5 שבועות כדי לנבוט. בחודשים אפריל-מאי ניתן לזרוע באדמה.

יש ללחוץ תלמים לזריעת אורן עם לוח. אם התלמים באדמה רופפת הם בעומק של 1.5 סנטימטרים, אז כאשר לוחצים עליהם עם לוח, הזרעים יכוסו בשכבת אדמה דחוסה, עבה לא יותר מפי 2 מהזרעים. בתנאים כאלה, שתילים יהיו טובים יותר.

אם התלמים נעשים בעבודת יד, עם מעדר קטן, מקל או כלי מתאים אחר, יש לכסות את האדמה עד להסתרת הזרעים מתחת לאדמה המכוסה. אז אתה צריך ללחוץ על האדמה עם לוח ולכסות מכפור.

כדאי לכסות את אזור הזריעה בענפי אשוח. המחטים של הענפים הללו ייפלו לפני הופעת נבטים ויכסו את הקרקע בשכבה דקה, תוך הגנה על האדמה מפני התייבשות. אתה לא צריך לכסות יבולים עם ענפי אורן, כי יורה צעירים מתחת להם בדרך כלל לחלות, אפילו מתים.

הזריעה מתבצעת בעבותות כך שהזרעים מכסים את תחתית התלם מבלי לגעת זה בזה. 10 גרם זרעים נזרעים למ"ר, תלוי אם האורנים העתידיים יישארו בגינה רק שנה או מספר שנים. ככל שהצמחים המושתלים צעירים יותר, כך אתה צריך לזרוע בצפיפות רבה יותר.

לאחר הזריעה, הגיע הזמן לחכות לשתילים. שתילים מתחילים להופיע תוך 2-3 שבועות, תלוי באיכותם, בעומק הזריעה ובמזג האוויר.

באופן כללי, יש צורך לזרוע עמוק יותר, אחרת הזרעים הנובטים ומגיעים אל פני השטח על נבט נאכלים על ידי ציפורים. קוטלי האורן צרים מאוד, ללא שיניים, בדרך כלל 5-6 מהם. הנבט דק מאוד בהתחלה, רק בסתיו הוא יוצר ניצן; הניצנים הבאים מופיעים מאוחר יותר בצידי היורה שמעל לקוטילונים. לפעמים בשנה הראשונה צומח יורה קצר מניצן צדדי כזה. בקיץ הראשון הצמח גדל לאט ומגיע ל-5 סנטימטרים, רק בשנה השנייה הוא מתחיל לצמוח מהר יותר.

שתילת שתיל באדמה פתוחה

אורן הגדל בעציצים ניתן לשתול באדמה פתוחה בכל עת. חשוב שהאדמה לא תהיה יבשה מדי. שתילת אביב צריכה להיעשות כאשר הקרקע הפשירה. שתילת שתיל אורן בסתיו מתבצעת באוקטובר, לפני שהאדמה קופאת. במהלך תקופה זו, האורן צריך להספיק להכות שורש.

שתילת דשן:

 • אם השתיל נטוע בסתיו, ניתן להעשיר את האדמה בכמות קטנה של דשני זרחן או אשלג.
 • באביב, הצמח מחוזק בדשני חנקן.

מיד לאחר השתילה, האורן צריך להיות mulched עם שכבת קליפה, נסורת, קומפוסט. מאלץ' ישפר את מבנה הקרקע, יספק חומרי הזנה נוספים, שיובילו לצמיחה נכונה ויקדם בריאות עץ טובה. הודות לספוג, אידוי המים מצטמצם, מערכת השורשים מתחזקת.

טיפול לאחר צמח

גידול אורנים קל, עצי מחט אלה עמידים לתנאי מזג אוויר שונים. לאחר ההנבטה יש לבצע מספר טיפולים:

 1. ניכוש עשבים;
 2. ריסוס נגד מחלות פטרייתיות – חשוב לעקוב באופן קבוע אחר השתילים על נוכחות של ריקבון פטרייתי או חיידקי.

עציצים בחורף צריכים להישמר במרתף עם חלון, בעליית הגג או במרפסת שבה הטמפרטורה לא יורדת מתחת לאפס.

לפיכך, לדעת איך לגדל עץ מאצטרובל בצורה נכונה, אתה יכול בקלות להפיץ את הצמח ולקשט את הגינה, הקוטג ', החלקה או אפילו המרפסת שלך עם יפהפיות ירוקות עד.

בצל Centurion – תיאור מגוון, תמונה, ביקורות, שתילת sevka

מוקדניה – שתילה וטיפול בשטח הפתוח, תמונות של זנים