איך לגדל חסה על אדן החלון בדירה

סלט הוא ירק בריא וויטמין המעשיר ומגוון מנות. מסתבר שאפשר לגדל אותו בבית, כך שתמיד יהיו לנו עשבי תיבול טריים לשולחן, שגדלו ללא שימוש בכימיקלים. כיצד לגדל חסה על אדן החלון בדירה כך שניתן יהיה להשתמש בה לאורך כל העונה – על כך נדון במאמר זה.

גידול חסה בבית על מרפסת או אדן החלון צובר פופולריות מכמה סיבות:

 1. זה פשוט, לא דורש ניסיון;
 2. ניתן להשיג קציר במהירות יחסית;
 3. עלים טריים מגוונים במטבח;
 4. על ידי גידול ירק בעצמנו, נגן עליו מפני הצטברות כימיקלים וספיגת תרכובות רעילות מהסביבה (מתכות כבדות, חנקות ותרכובות כימיות מזיקות אחרות).

חסה היא אחד מירקות העלים הפופולריים ביותר. במובנים מסוימים הוא שייך לצמחים רגישים. בחממות תעשייתיות יכולות להצטבר בה במהירות תרכובות מזיקות. בתנאי גידול אינטנסיבי, העלים מכילים לרוב כמות גדולה של חנקות, שבתנאים מסוימים הופכים לניטריטים המזיקים לאדם. ירקות מוקדמים מהווים סיכון מוגבר.

זנים וזנים

ישנם זנים רבים של חסה עם צבע שונה, ארומה, צורת עלים, עמידות בפני חוסר אור (לגידול בסוף הסתיו והחורף). ניתן לבחור אותם בהתאם לטעמכם, לתכונות הזן, או להשתמש במספר זנים. אתה גם צריך לשקול כמה אור יש על אדן החלון בדירה ומהי טמפרטורת האוויר בחדר, הירק הזה הוא פוטופילי ולא אוהב טמפרטורות גבוהות, אבל אתה יכול לבחור זנים עמידים.

מינים פופולריים המתאימים לשתילה במהלך העונה הארוכה כוללים:

 • חסה עלים (Lactuca sativa var. secalina) – הפופולרית ביותר, קלה להנבטה, בעלת זנים מוקדמים ומאוחרים;
 • חסה ראש (Lactuca sativa var. capitata);
 • רומאין (Lactuca sativa var. longifolia) – בעל עלים קשים יותר, בשרניים, בדומה לחסה עלים מבחינת מאפייני הגידול.

זנים שונים סובלים בטמפרטורות גבוהות בצורה שונה ולכן חשוב שהזן יתאים לחודש הזריעה (ראה תאריכי זריעה על אריזות הזרעים).

בין זני הראש פופולריים:

 • "אייסברג" – ירוק בהיר, ניתן לזרוע לאורך כל העונה, יוצר ראשים קומפקטיים מוצקים). עם זאת, אתה צריך לדעת איך לגדל חסה אייסברג על אדן החלון – אתה צריך לזרוע אותה לעתים רחוקות יותר, לדלל כל הזמן את העלים, לחתוך אותם למאכל עד לקשירת הראשים.
 • "ברלין".

לעתים קרובות, מתחילים בגידול ירוקים מתעניינים בשאלה כמה גדל חסה ראש (אייסברג ואחרים). בסך הכל, חסה ראש גדלה כ-70 יום, בחודש וחצי הראשונים היא צומחת כמו עלה, ב-3 השבועות האחרונים העלים מתחילים לצאת החוצה. זנים בעלי ראש עדיף לגדל באביב ובסתיו, הם אוהבים הרבה אור.

בין החסות הרומאיות מגדלים את הזנים "Moonred", "Khanadu".

מבין הזנים העלים, הבאים פופולריים:

 • "אודסה kucheryavets" – פורה, גדל במהירות, לא צומח, לא נכנס לחץ במשך זמן רב, לא יומרני, טעים, לא טעם מר, יפה: קצוות העלים גליים. מתאים לגידול באביב.
 • "רפסודיה" – פחות מר בחום.
 • "נס ארבע העונות" – טעים, עם עלים אדומים, עלים אדומים מרירים לרוב בגלל יוד.
 • "לולו ביונדה" – לא הולך לחץ במשך זמן רב, מגוון לא יומרני.
 • "ויטמין" – הוא מאופיין בצמיחה מהירה, אבל אתה צריך לזרוע מוקדם, זה מר בחום. טוב לגידול בסתיו.
 • "חממה במוסקבה" – זן מוקדם, לא יומרני, עלים גדולים, עסיסיים, בשרניים, רכים, לא מרירים.
 • "אורפיאוס" – טעים, ללא מרירות.
 • "ערפל דובדבן" – מגוון פרודוקטיבי, לא יורה, אין מרירות.
 • "אנדרומדה" – זן פורה, בדומה ל"צ'רי אובך", אבל העלים קצת יותר קשים.
 • "שובב" – טעים, עסיסי, גדל בתוך שיח, לא טעם מר, לא יורה במשך זמן רב.
 • "פריליס" – טעים, פריך, לא נכנס לחץ בקיץ.

זנים של גרגיר הנחלים לגידול על אדן החלון: "מתולתל", "רגיל", "פלפל", "עלים רחבים".

דרישות גידול

חסה גדלה במהירות ואינה תובענית מאוד בתנאי קרקע ואקלים – היא סובלנית לקרקעות, מזג אוויר קר.

טֶמפֶּרָטוּרָה

הוא גדל היטב במזג אוויר חם בינוני (18-20 מעלות היא הטמפרטורה האופטימלית), סובל קר וכפור קל. מנקודת מבט של טיפוח, החום הוא שלילי, כי בטמפרטורות מעל 20 מעלות צלזיוס הוא נוטה לייצר גבעולי פרחים.

הקרקע

חסה גדלה הכי טוב על קרקעות:

 • חרסית-חולית;
 • מרוקן היטב;
 • פורה בינונית, מופרת בזבל או קומפוסט;
 • עם תגובה ניטרלית.

חסה לא אוהבת אדמה:

 • כָּבֵד;
 • חוֹלִי;
 • יָבֵשׁ;
 • רטוב יתר על המידה.

לסלטים הגדלים על חומוס ואדמה לחה יש את הארומה הטובה והעדינה ביותר. על אדמה יבשה מדי, העלים הופכים גסים יותר, מרים.

אם יש לך חלקה משלך, אתה יכול להכין את האדמה באופן עצמאי לשתילי חסה על ידי חפירתה בסתיו עם חצי דלי קומפוסט או חומוס לכל 1 מ"ר. מ 'יש לתת תשומת לב מיוחדת לאדמה, היא חייבת להיות נקייה מפטריות ופתוגנים אחרים. אדמה נגועה יכולה לגרום למחלות – חסה rhizoctoniosis, טחב פלומתי, ספטוריה.

בחירת מיכל

העומק המינימלי של מיכל החסה הוא 10 ס"מ (לזני ראש יש צורך בסיר גבוה יותר). עדיף להשתמש במיכלים שאינם מתחממים (למשל חימר).

חסה אינה דורשת הרבה מקום, ולכן מהאביב ועד סוף הסתיו ניתן לגדל אותה בהצלחה בעציצים, קופסאות או מיכלים אחרים, המונחים על מרפסות, טרסות. בחורף, מספיק להעביר את המיכלים לחדר, להניח אותם על אדני החלונות.

זנים רבים, במיוחד כאלה שאינם קושרים את הראש, ניתנים לגידול אפילו בגינה אנכית (גינה אנכית), למשל, עשוי משטח.

תְאוּרָה

ניתן לגדל חסה כאשר שעות האור קצרות מ-12 שעות או שישנה אפשרות להארה טובה. זה, כמו רוב הירקות, צריך לגדל במקום שטוף שמש, ואז החסה שגדלה על אדן החלון תהיה גבוהה וטעימה. בשלב הראשוני של הגדילה הוא זקוק להרבה אור, אם כי אז כבר אין לו דרישות כאלה והוא גדל גם בשמש (חוץ מחום רב מדי) וגם בצל או בצל חלקי.

לאחר החיתוך, העלים גדלים בחזרה, למרות שעם הזמן הם נעשים פחות טעימים, הצמח מתחיל לפרוח, ליצור זרעים.

חסה סובלת הצללה קלה היטב. במרפסות צפוניות חשוכות עדיף לא לגדל אותו. על אדני החלונות הדרומיים, המרפסות, ייתכן שיהיה לו חם מדי בסוף האביב והקיץ.

זריעה של תמרים

אתה יכול לשתול סלט זרעים בבית ובאדמה הפתוחה מתחילת האביב, בעציצים – בכל עת של השנה עם תאורה מספקת. הוא אוהב לנבוט בטמפרטורות נמוכות יותר, אז אנחנו מתחילים לזרוע באדמה בתחילת האביב (מרץ-תחילת אפריל), כאשר זורעים בעציצים, אתה יכול לשים אותם על המרפסת, מרפסת חמה ולא מחוממת.

מתי לשתול חסה?

 • לגידול פנים ניתן לזרוע חסה בחודש מרץ בדירה או במרפסת מזוגגת.
 • זריעה במיכלים פתוחים או באדמה פתוחה אפשרית מאפריל.
 • לזנים בודדים יש רגישות שונה לאורך היום, לכן כדאי לעקוב אחר ההוראות שעל האריזה.
 • בדרך כלל זורעים ירק על מנת להספיק לקצור לפני סוף יוני – תחילת יולי. ישנם זנים שאינם מרים בחום, אינם מייצרים פדונקל לאורך זמן, ניתן לגדל אותם בקיץ. כמו כן, ניתן לגדל חסה בסתיו, כאשר אין יותר חום חזק.

מתי לאסוף זרעים?

זרעי חסה ניתן לאסוף באופן עצמאי. כדי לעשות זאת, אתה צריך להשאיר צמח אחד עם peduncle, לתת לו להגדיר זרעים. אתה צריך לחכות עד שהתפרחות ייסגרו ויופיע מוך על הקצה – זה הזמן לאסוף. אם תרמילי הזרעים לא יוסרו בזמן, הם ייפתחו והזרעים יתפזרו. אפשר לסמן את קופסת הזרעים – אם הזרעים כהים, אז הם בשלים. יש לייבש, לייבש את הזרעים שנאספו.

זְרִיעָה

איך לזרוע זרעי חסה – צעד אחר צעד:

 1. לפני הזריעה, אתה צריך להכין סירים נקיים, לשפוך ניקוז (חימר מורחב, חלוקי נחל) על הקרקעית. לאחר מכן ממלאים את העציצים באדמה 1-2 ס"מ מתחת לקצה (כדי שלא יזרמו מים החוצה במהלך ההשקיה). לזריעה אפשר לקחת אדמה לכל מטרה ולערבב אותה לשניים עם אדמת גינה, או להוסיף אדמת קומפוסט לאדמת גינה. אנחנו מיישרים את האדמה.
 2. יש להשרות זרעים במים למשך הלילה לפני הזריעה. ניתן להשרות יום בממריץ גדילה ("אפין" – 2 טיפות לכוס מים). לאחר מכן כדאי לייבש מעט את הזרעים באוויר כך שהם יזרום חופשי ולזרוע. יש דרך נוספת – זרעי חסה מונבטים על נייר טואלט, ולכן הם נובטים מהר מאוד ונשתלים בעציצים בגיל 7-9 ימים.
 3. זרעי חסה נזרעים לעומק של 1 ס"מ. ניתן לזרוע חסה מיד במיכלים קבועים או לייצר שתילים, שאותם יש להשתיל. לאחר הזריעה יש להרטיב את האדמה בצורה מתונה.
 4. בהתחלה יש להשקות את היבולים בשפע, לאחר 2-3 ימים כבר ניתן להבחין בשתילים הנובטים הראשונים. ניתן לזרוע חסה בעובי למדי, וככל שהעלים נחתכים, ניתן לזרוע מחדש מקומות ריקים.
 5. לאחר הנביטה ושחרור העלים האמיתיים הראשונים, מתבצעת קטיף. המרחק תלוי בסוג ובמגוון. אתה יכול מיד לזרוע את הזרעים במרחק רב כדי לא לקטוף. ישנן דרכים שונות לגידול ודרכים שונות לזרוע זרעים – עבים ונדירים. כתוצאה מכך, צמחים צריכים לגדול במרחק של 5-7 ס"מ.

זהו צמח חד-שנתי עם עונת גידול קצרה יחסית. זריעה בהדרגה של מנות קטנות של זרעים, נמנע את השפע התקופתי של הקציר, כתוצאה מכך, המחסור שלאחר מכן בירק יקר ערך זה. היבול יבשיל לשולחן באופן שווה.

הדרך ה"עבה" היעילה ביותר לשתילה וקצירת חסה היא מה שנקרא שיטת העלים. זן הלולו רוסה מתאים במיוחד לכך. זורעים את הזרעים כל כמה ימים ופורצים את השתילים ומשאירים מרחק של 5-7 ס"מ. לאחר כ-4 (8) שבועות, אוספים את העלים, חותכים אותם כ-2 ס"מ מעל הקרקע. הצמח הקצוץ חוזר במהירות, ולאחר 8 שבועות נוספים (בערך), היבול הבא מוכן. אתה יכול לחזור על מחזור זה 2-3 פעמים בשנה.

חסה מצוינת למילוי פערים בערוגות או בעציצים לאחר קצירת צמחים אחרים. אז אתה יכול להכין מלאי של שתילים מראש, נזרע בזהירות עבור זה בקופסאות.

אתה יכול לשתול את הסלט מוקדם מספיק באדמה פתוחה או להוציא אותו לאוויר הפתוח. שתילים מבוססים יכולים לעמוד בכפור מדי פעם של 3-5 מעלות. עם זאת, הוא גדל בצורה הטובה ביותר בטמפרטורה של 18-20 מעלות צלזיוס.

טיפוח וטיפול

חסה היא לא יומרנית בטיפול, הגידול שלה כמעט ללא בעיות.

סלט לא אוהב:

 1. מחסור במים;
 2. מים עודפים;
 3. טמפרטורות גבוהות מדי.

אין לבצע זריעה נוספת בימים חמים.

יש צורך בהשקיה מתונה, אך שיטתית. האדמה צריכה להיות מעט לחה, אך לא רטובה. עם זאת, אסור לתת לכדור השורש להתייבש. נדרשים יותר מים בזמן קשירת הראשים.

כאשר גדלים על אדמה פורייה, אין צורך בדשנים אינטנסיביים. לפעמים אתה יכול להשתמש בדשנים מרובי רכיבים.

יש להימנע מדשני חנקן!

בעת הגידול, כדאי לנסות לעכב את הופעת גבעולי הפרחים ככל האפשר. לדוגמה, אין לשתול זני פריחה מהירה מדי כשהיום ארוך מאוד והטמפרטורות גבוהות.

בעיות הולכות וגדלות

 • כשחם מדי – הצמח לא יכול לקשור עלים, ראשים, מתייבש.
 • עם יום ארוך מדי (זריעה מאוחרת) – נותן גבעולי פרחים, העלים הופכים חסרי טעם, קשים.
 • כאשר הוא יבש מדי, העלים מרים יותר, גידים.
 • יש להקפיד שהתאורה לא תהיה חזקה מדי. ייתכן שיידרש מחסה זמני מהשמש. מחסור במים, צניחה מוגזמת ואור שמש חזק עלולים לגרום לעלים להתייבש ולשרוף.
 • כאשר מגדלים אותם בעציצים, מזיקים לעיתים רחוקות מאוד מדביקים חסה. לכן, באזורים הנגועים מאוד בשבלולים, הוא גדל בעציצים. עם זאת, גם עציצים צריכים להיבדק באופן קבוע לאיתור סימני מחלות ומזיקים. בבית, עדיף להשתמש בתכשירים אקולוגיים, כדי לאסוף מזיקים באופן ידני.
 • אם העלים הפנימיים מתחילים להירקב, זהו סימן למחלה פיזיולוגית – ריקבון קודקוד, המתרחש כאשר הצמח אינו מוזן כראוי, חוסר איזון בין אשלגן וסידן.

חסה היא ירק בריא ומשמש לעתים קרובות בבישול. הוא נאכל באביב כאחד מצמחי הוויטמין הראשונים. אפשר לגדל חסה על אדן החלון בחורף, אבל עדיף באביב, כששעות האור מתגברות – היא נראית יפה, טעימה מעולה וגדלה במהירות. בגידול ביתי ניתן לקבל את היבול ידידותי יותר לסביבה והטרי ביותר, שישמור על מירב הוויטמינים ויעניק ביטחון שמדובר במזון בריא.

קליפת ביצה לגן ירק או לגינה – יישום

אמוניה בגינה ובגינה – יישום